• 104004 marta o'qildi
Haydovchilikka nomzodlar transport vositasini boshqarish huquqini olish uchun dastlabki tibbiy ko‘rikdan o‘tadi.
Haydovchilar odatda har ikki yilda bir marta davriy tibbiy ko‘rikdan o‘tadi. Tijorat asosida yo‘lovchi tashuvchi haydovchilar uchun davriylik — har yili.
Ko‘rik qaerda o‘tkaziladi
• davlat davolash-profilaktika muassasalarida;
• tegishli litsenziyaga ega xususiy tibbiyot tashkilotlarida tuzilgan tibbiy haydovchilik komissiyalari tomonidan o‘tkaziladi.
Ko‘rik umumiy tartibda pullik hisoblanadi. Nogironligi bo‘lgan shaxslarni maxsus uskunalar bilan jihozlangan yoki avtomat uzatgichli engil avtomobilni boshqarishga yaroqliligini aniqlash bo‘yicha ko‘rik davlat tibbiyot muassasasida bepul o‘tkaziladi.
Zarur hujjat va tekshiruvlar
Ko‘rikdan o‘tish uchun pasport, ID-karta yoki shaxsni tasdiqlovchi boshqa hujjat ko‘rsatiladi.
• flyuorografik tekshiruv;
• RW qon tekshiruvi;
• terapevt, narkolog, psixiatr, kardiolog;
• travmatolog-ortoped, jarroh, nevropatolog va oftalmolog ko‘rigidan o‘tadi.
55 yosh va undan katta shaxslar EKG tekshiruvidan ham o‘tadi. Oxirgi bir yil ichida flyuorografiyadan o‘tgan shaxs natijani taqdim etsa, qayta flyuorografiya talab qilinmaydi.
Ko‘rik muddati va natijasi
Ko‘rik muddati uch kalendarь kunidan oshmasligi kerak. Qo‘shimcha tekshiruv zarur bo‘lgan murakkab holatda muddat asoslantirilgan holda 10 kalendarь kungacha uzaytirilishi mumkin.
Ko‘rik natijasi bo‘yicha 083/h shakldagi elektron tibbiy ma’lumotnoma rasmiylashtiriladi. Ma’lumotnomani Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali yuklab olish mumkin.

Кандидаты в водители проходят предварительный медицинский осмотр для получения права управления транспортным средством.
Водители обычно проходят периодический осмотр один раз в два года. Водители, осуществляющие коммерческую перевозку пассажиров, проходят его ежегодно.
Медицинский осмотр проводится водительскими медицинскими комиссиями, созданными:
По общему правилу осмотр проводится на платной основе. Осмотр лиц с инвалидностью для управления легковым автомобилем, переоборудованным специальными устройствами либо оснащенным автоматической коробкой передач, проводится государственной медицинской организацией бесплатно.
Для прохождения осмотра предъявляется паспорт, ID-карта или иной документ, удостоверяющий личность.
Осматриваемое лицо проходит:
Лица в возрасте 55 лет и старше дополнительно проходят ЭКГ. Повторная флюорография не требуется, если она была пройдена в течение последнего года и представлен соответствующий результат.
Срок проведения осмотра не должен превышать трех календарных дней. В сложном случае, требующем дополнительного обследования, срок может быть обоснованно продлен до 10 календарных дней.
По результатам оформляется электронная медицинская справка формы 083/х. Ее можно загрузить через Единый портал интерактивных государственных услуг.
Важно: медицинская справка не заменяет водительское удостоверение. Она подтверждает медицинскую пригодность лица к управлению соответствующим транспортным средством.