• 192640 marta o'qildi
Familiya, ism va ota ismini o‘zgartirish haqidagi arizalar ariza beruvchi 16 yoshga to‘lgandan keyin u yashab turgan joydagi FHDYo organi tomonidan ko‘rib chiqiladi.
• Agar 16 yoshga to‘lgan shaxs pasport yoki pasport o‘rnini bosuvchi shaxsni tasdiqlovchi boshqa hujjat olgunga qadar familiyasi, ismi, ota ismini o‘zgartirish haqida ariza bersa, u holda arizaga tug‘ilganlik haqida guvohnoma ilova qilinadi.
• Familiya, ism va ota ismini o‘zgartirish ichki ishlar organlari xulosasi asosida amalga oshiriladi.
• Familiya, ism va ota ismini o‘zgartirish to‘g‘risidagi ariza ariza berilgan kundan boshlab 2 oy mobaynida ko‘rib chiqiladi. Uzrli sabablar (ishni rasmiylashtirish uchun zarur bo‘lgan dalolatnoma yozuvi nusxalarining boshqa FHDYo organlaridan, ichki ishlar organlari xulosasining kechikib olinishi va boshqalar) mavjud bo‘lganda FHDYo organi mudiri ushbu muddatni 1 oydan ko‘p bo‘lmagan muddatga uzaytirishi mumkin.
• Ushbu xizmatni Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali murojaat qilib olish mumkin.
Ko‘rsatiladigan xizmat uchun to‘lov undiriladi.
Familiya, ism va ota ismini o‘zgartirish asoslari
• milliy-tarixiy an’analarga muvofiq bo‘lsa;
• sudning hal qiluv qarori asosida;
• agar familiya va ism eshitilishda yoqimsiz bo‘lsa;
• agar familiya va ism millatiga to‘g‘ri kelmasa;
• xohishga qarab nikohgacha bo‘lgan familiyaga (nikohda turgan davrida ham, nikohdan ajratilgandan keyin ham) qaytishda;
• oila uchun umumiy familiyada bo‘lish istagi paydo bo‘lganda (agar nikoh tuzish paytida er-xotin umumiy familiya qabul qilishmagan bo‘lsa);
• 16 yoshga to‘lgan shaxsga otalikni belgilashda ko‘rib chiqiladi.
Familiya, ism, ota ismini o‘zgartirishga taqdim etiladigan hujjatlar
• ariza beruvchining tug‘ilganlik haqidagi guvohnomasi;
• agar ariza beruvchi nikohda turgan bo‘lsa, u holda nikoh tuzilganligi haqidagi guvohnomasi, agar nikohdan ajratilgan bo‘lsa — nikohdan ajralganlik haqidagi guvohnomasi;
• agar ariza beruvchining voyaga etmagan bolalari bo‘lsa, u holda bolalarining tug‘ilganlik haqidagi guvohnomalari;
• ariza beruvchining pasportidan yoki shaxsini tasdiqlovchi boshqa hujjatidan ko‘chirma;
• agar ariza beruvchi voyaga etmagan yoki sud qarori bilan muomalaga layoqatsiz deb topilgan bo‘lsa, u holda ota-onasining yoxud vasiy yoki homiyning arizasi;
• 1 dona (3x4 o‘lchamli) fotosurat.
Familiya, ism va ota ismini o‘zgartirishni rad qilinishi
• FHDYo bo‘limi mudiri taqdim etilgan hujjatlar asosida, zarur hollarda esa boshqa FHDYo organlaridan o‘zining talabi bo‘yicha kerakli dalolatnoma yozuvlari nusxalarini olganda yig‘ilgan hujjatlarni tegishli tekshiruv o‘tkazish uchun ichki ishlar organiga jo‘natadi.
• Ichki ishlar organi taqdim qilingan hujjatlarni 30 kun mobaynida o‘rganib chiqadi, ariza beruvchining familiyasi, ismi, ota ismining o‘zgartirilishi maqsadga muvofiq emasligi to‘g‘risida xulosa tuzilgan taqdirda ushbu holatning aniq sabablari ko‘rsatiladi.
• Ichki ishlar organining xulosasini olgandan keyin FHDYo organi taqdim etilgan hujjatlar asosida familiya, ism, ota ismini o‘zgartirish yoki o‘zgartirishni rad qilish to‘g‘risida asoslangan xulosa tuzadi.
• Rad etish to‘g‘risidagi xulosa ustidan sudga shikoyat qilinishi mumkin.
Familiya, ism va ota ismini o‘zgartirish oqibatlari
• O‘zaro qonuniy nikohda turgan er yoki xotindan birining familiyasi o‘zgartirilishi ikkinchisining ham familiyasi o‘zgarishiga sabab bo‘lmaydi.
• Ota-onalardan har ikkalasining familiyasi o‘zgartirilishi 16 yoshga to‘lmagan bolalari familiyasining ham o‘zgartirilishiga sabab bo‘ladi.
• Ota-onalar yoki ulardan birining familiyasini o‘zgartirganligi ularning voyaga etgan bolalarining familiyasi o‘zgarishiga sabab bo‘lmaydi.
• Agar ota-onadan biri familiyasini o‘zgartirsa, ularning voyaga etmagan bolalarining familiyasini o‘zgartirish masalasi ota-onalarning kelishuviga binoan, bunday kelishuv bo‘lmaganda esa — vasiylik va homiylik organi tomonidan hal etiladi.

• 192638 количество просмотров
Заявление о перемене фамилии, имени и отчества рассматривается по исполнению заявителю 16 лет в органе ЗАГС по месту жительства.
• Если лицо, достигшее 16 лет, подает заявление о перемене фамилии, имени и отчества до получения паспорта или заменяющего его документа, подтверждающего личность, то к заявлению прилагается свидетельство о рождении.
• Перемена фамилии, имени и отчества производится на основании заключения органов внутренних дел.
• Заявление о перемене фамилии, имени и отчества должно быть рассмотрено в двухмесячный срок со дня подачи заявления. При наличии уважительных причин (получение копий записей актов, необходимых для оформления дела, от других органов ЗАГС, заключения органа внутренних дел с опозданием и др.) заведующий органом ЗАГС может продлить этот срок не более чем на 1 месяц.
• Данную услугу можно получить посредством обращения через Единый портал государственных услуг.
Перемена фамилии, имени и отчества рассматриваются:
• в соответствии с национально-историческими традициями;
• если фамилия и имя являются неблагозвучными;
• если фамилия и имя не соответствуют национальности;
• при возврате по желанию добрачной фамилии (во время нахождения в браке и после расторжения брака);
• при возникновении желания избрать общую фамилию для семьи (если при вступлении в брак супруги не приняли общей фамилии);
• при установлении отцовства лицу, достигшему 16-летнего возраста.
Представляемые документы для перемены фамилии, имени и отчества:
• свидетельство о рождении заявителя;
• если заявитель состоит в браке, то свидетельство о заключении брака, если разведен — свидетельство о расторжении брака;
• если заявитель имеет несовершеннолетних детей, то свидетельства о рождении детей;
• выписка из паспорта или из другого документа, удостоверяющего личность заявителя;
• если заявитель является несовершеннолетним или признан решением суда недееспособным, то заявление родителей либо опекуна или попечителя;
• одна фотография (размером 3х4).
Отказ в перемене фамилии, имени и отчества:
• Заведующий органом ЗАГС на основании представленных документов, а при необходимых случаях при получении по своему требованию из других органов ЗАГС копий надлежащих записей актов, подшивает собранные документы в дело и направляет их в орган внутренних дел для осуществления соответствующей проверки.
• Орган внутренних дел изучает в течение 30 дней представленные документы. При составлении заключения о нецелесообразности перемены фамилии, имени, отчества заявителя указываются конкретные причины данного обстоятельства.
• После получения заключения органа внутренних дел орган ЗАГС на основании представленных документов составляет обоснованное заключение о перемене или об отказе в перемене фамилии, имени, отчества.
• Заключение об отказе может быть обжаловано в судебном порядке.
Последствие перемены фамилии, имени и отчества:
• Перемена фамилии одного из состоящих в совместном законном браке супругов не является причиной изменения фамилии другого супруга.
• Перемена фамилии обоими родителями влечет за собой изменение фамилии детей, не достигших 16 лет.
• Изменение фамилии родителей или одного из них не является причиной изменения фамилий их совершеннолетних детей.
• Если один из родителей переменил фамилию, то вопрос о перемене фамилии их несовершеннолетних детей решается по согласию родителей, а при отсутствии согласия — органом опеки и попечительства.