• 47281 marta o'qildi
Maktab yoshidagi bolalarni ta’limga qamrab olish tuman (shahar) hokimlarining qarori bilan maktablarga biriktirilgan hududlar (mikrohudud) doirasida maktab pedagog xodimlari tomonidan bolalarni birma-bir (uyma-uy) ro‘yxatga olish orqali amalga oshiriladi.
• Maktab rahbariyati mazkur muassasaga biriktirilgan hududdagi maktab yoshidagi bolalarni o‘z vaqtida umumta’lim muassasasiga o‘qishga jalb qilish uchun mas’ul hisoblanadi.
• Umumiy o‘rta ta’lim tashkilotining birinchi sinfiga bolalar ular etti yoshga to‘ladigan yilda qabul qilinadi.
1-sinfga qabul jarayonlari 2 bosqichda amalga oshiriladi:
• 1-bosqich: 20 iyundan 31-iyulgacha mikrozonada,
• 2-bosqich: 1-avgustdan 15-avgustgacha mikrozonadan tashqarida.
1-sinfga qabul jarayonlari davlat xizmatlari orqali elektron shaklda amalga oshiriladi.
20 iyundan boshlab ota-onalar my.maktab.uz elektron platformasi orqali ro‘yxatdan o‘tishlari va ariza topshirishlari shart. Davlat xizmatlari ko‘rsatilmaydigan hududlarda 1-sinfga qabul qilingan o‘quvchilar vazirlikning elektron tizimiga (adm.maktab.uz) kiritiladi.
Bolalarni maktablarning 1 sinfiga qabul qilish uchun ularning ota-onalari tomonidan maktabga quyidagi hujjatlar topshiriladi
• ota-onalar tomonidan maktab direktori nomiga ariza;
• bolaning sog‘lig‘i to‘g‘risida tibbiy ma’lumotnoma;
• bolaning 3,5 x 4,5 sm hajmdagi 4 dona rangli fotosurati.
• Ota-onaning boshqa hududda yashashi (propiskaning yo‘qligi) bolani maktabga qabul qilishni rad etish uchun asos bo‘lmaydi.
• Bolalar umumiy maktablarning 1 sinfiga tayyorgarlik darajasidan qat’i nazar, tanlovsiz qabul qilinadi.
O‘quv yili umumta’lim muassasalarida 2 sentyabrdan kelgusi yilning 25-mayiga qadar davom etadi va to‘rtta chorakka bo‘linadi.
O‘quv-tarbiya jarayonini tashkil etishda quyidagi muddatlarga amal qilinadi:
• o‘quv yilining davomiyligi — 34 hafta (I sinflar uchun 33 hafta);
• o‘quv haftasining davomiyligi — 6 kun (pedagogik kengashning qaroriga ko‘ra I sinflar uchun 5 kun);
• dars mashg‘ulotining davomiyligi — 45 daqiqa;
• dars mashg‘ulotlari oralig‘idagi tanaffusning davomiyligi510 daqiqa (o‘quv kuni o‘rtasidagi tanaffusning davomiyligi — 15 — 30 daqiqa).
Mehnat to‘g‘risidagi qonun hujjatlarida bayram (ishlanmaydigan) kuni deb belgilangan kunlarda dars mashg‘ulotlari o‘tkazilmaydi.
Bayram (ishlanmaydigan) kunlariga to‘g‘ri kelib qolgan dars mashg‘ulotlarining mavzulari o‘quv dasturlarini ixchamlashtirgan holda keyingi dars mashg‘ulotlarida o‘tkaziladi.
Sinflardagi bolalar soni
Maktabda sinflardagi bolalar soni 35 nafardan ortib ketishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
Kam komplektli umumta’lim muassasalarida (filiallarda) boshlang‘ich sinf o‘quvchilari quyidagi hollarda bitta sinfga birlashtirilishi mumkin:
• o‘quvchilar soni 8 nafargacha bo‘lgan I — IV sinflar;
• o‘quvchilar soni 12 nafargacha bo‘lgan uchta boshlang‘ich sinf;
• o‘quvchilar soni 24 nafargacha bo‘lgan ikkita boshlang‘ich sinf (I va III, II va IV sinflar).
Ta’tillar
O‘quv yili davomidagi ta’tillarning muddatlari quyidagicha belgilanadi:
• kuzgi ta’til — 4-noyabrdan boshlab 6 kalendarь kun;
• qishki ta’til — 28-dekabrdan boshlab 14 kalendarь kun;
• bahorgi ta’til — 21-martdan boshlab 7 kalendarь kun;
• yozgi ta’til — oxirgi bosqichli nazorat sinovi o‘tkazilgan kundan (bosqichli nazorat o‘tkazilmaydigan sinflar uchun o‘quv yili tugagan kundan keyingi kundan) boshlab 1 sentyabrgacha.
Ta’tilning oxirgi kuni bayram (ishlanmaydigan) kunga to‘g‘ri kelib qolgan taqdirda, dars mashg‘ulotlari keyingi ish kunidan boshlab davom ettiriladi.
I sinf o‘quvchilari uchun fevralь oyi davomida qo‘shimcha bir haftalik ta’til belgilanadi.
O‘quvchilarga tibbiy xizmat ko‘rsatish
• O‘quvchilarga tibbiy xizmat ko‘rsatish maktablarga tibbiyot muassasalari tomonidan biriktirilgan tibbiyot xodimlari tomonidan amalga oshiriladi.
• Tibbiyot xodimlari maktab rahbariyati va pedagog xodimlar bilan bir qatorda davolash-profilaktika tadbirlarini tashkil etish, sanitariya normalari, qoidalari va gigiena normativlariga rioya qilish, ovqatlanish rejimi va sifatiga, o‘quvchilarni tibbiy ko‘rikni o‘tkazish va sog‘lomlashtirish uchun mas’uldirlar.
• Maktab rahbariyati tomonidan tibbiyot xodimlarining faoliyat olib borishi uchun zarur shart-sharoitlar (maxsus joy, mebelь va tibbiy jihozlar, birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish uchun zarur bo‘lgan dori-darmonlar) yaratib beriladi.
Bolani boshqa maktabga ko‘chirish
Ota-onalar o‘quv yili davomida yoki u tugaganidan so‘ng farzandini bir maktabdan boshqasiga o‘tkazish huquqiga ega.
Buning uchun quyidagi harakatlarni amalga oshirish lozim:
1. Farzand ta’lim olayotgan maktab direktori nomiga ariza beriladi. Arizada farzandini boshqa maktabga o‘tkazish sabablari ko‘rsatiladi.
• Mazkur ariza 1 ish kuni ichida ko‘rib chiqilib, o‘qish ko‘chirilayotgan maktabga taqdim etish uchun tegishli shaklda maktabdan ketish taloni beriladi.
2. O‘qish ko‘chirilayotgan maktab direktoriga o‘qishga qabul qilish to‘g‘risida ariza bilan murojaat qiladi.
• Arizaga maktabdan ketish taloni va yashash joyidagi fuqarolarning o‘zini-o‘zi boshqarish organi tomonidan berilgan ma’lumotnoma ilova qilinadi.
• O‘qish ko‘chirilayotgan maktab direktori ariza va maktabdan ketish talonini qabul qilib olingan kunning o‘zida ota-onalarga o‘quvchi ta’lim olayotgan maktabga taqdim etish uchun maktabga kelish talonini berishi lozim.
3. Farzand o‘qiyotgan maktab direktoriga maktabga kelish talonini berish lozim.
• Bunda shu kunning o‘zida o‘quvchini maktab o‘quvchilari safidan chiqarish to‘g‘risida buyruq qabul qilinadi.
4. Hujjatlarni o‘qish ko‘chirilayotgan maktab direktoriga topshirish lozim. Bunda shu kunning o‘zida o‘quvchini maktab o‘quvchilari safiga qabul qilish to‘g‘risida buyruq chiqariladi.
• Ota-onalar farzandini sinfdan sinfga o‘tkazish uchun uning sabablarini ko‘rsatgan holda maktab direktori nomiga ariza bilan murojaat qiladi. Ariza bir ish kuni ichida ko‘rib chiqiladi va o‘quvchini sinfdan sinfga o‘tkazish to‘g‘risida buyruq qabul qiladi.
• Sinfdagi o‘quvchilar soni belgilangan me’yordan ortiq bo‘lgan taqdirda, maktab direktori o‘quvchini sinfdan sinfga o‘tkazishni rad qilinishi mumkin.

• 49295 количество просмотров
Охват детей школьного возраста общим средним образованием осуществляется по решению хокимов районов (городов) в пределах территорий, прикрепленных к школам (микрорайонов), педагогическим персоналом школы путем регистрации детей по одному (проходясь по домам).
• Руководство школы отвечает за своевременное привлечение детей школьного возраста в общеобразовательное учреждение на территории, прикрепленной к данному учреждению.
• В 1-й класс общей средней образовательной организации дети принимаются в год исполнения им 7 лет.
В соответствии с регламентом процессы приема в 1 класс проходят в 2 этапа:
• 1-й этап: с 20 июня до 31 июля в пределах микрозоны,
• 2-й этап: с 1 по 15 августа за пределами микрозоны.
Процессы приема в 1 класс осуществляются через государственные услуги в электронном виде.
С 20 июня родители должны зарегистрироваться и подать заявку через электронную платформу my.maktab.uz. В районах, где не предоставляются государственные услуги, учащиеся зачисленные в 1-й класс, вводятся в электронную систему министерства (adm.maktab.uz).
Для приема детей в 1-й класс школ родители сдают следующие документы
• заявление от родителей на имя директора школы;
• медицинская справка о здоровье ребенка;
• цветная фотография ребенка размером 3,5 х 4,5 см - 4 шт.
• Проживание родителей на другой территории (отсутствие прописки) не является основанием для отказа в приеме ребенка в школу.
• Дети принимаются в 1-й класс общеобразовательных школ без конкурса, независимо от уровня подготовки.
Процесс обучение
Учебный год в общеобразовательных учреждениях длится со 2 сентября по 25 мая последующего года и делится на 4 четверти.
При организации учебно-воспитательного процесса соблюдаются следующие сроки:
1. продолжительность учебного года - 34 недели (33 недели для 1 классов);
2. продолжительность учебной недели - 6 дней (по решению педагогического совета 5 дней для 1 классов);
3. продолжительность урока - 45 минут;
4. продолжительность перерыва между уроками - 5 - 10 минут (продолжительность перерыва между учебными днями - 15 - 30 минут).
• В дни, установленные законодательством о труде праздничными (нерабочими) днями, учебные занятия не проводятся.
• Темы урока, подпадающие к праздничным (нерабочим) дням, изучаются на последующих занятиях.
Количество детей в классах
В школе не допускается превышение количества детей в классах более 35 человек.
В малокомплектных общеобразовательных учреждениях (филиалах) учащиеся начальных классов могут быть объединены в один класс в следующих случаях:
• I — IV классы с численностью учащихся до 8 человек;
• 3 начальных класса с численностью учащихся до 12 человек;
• 2 начальных класса (I и III, II и IV классы) с численностью учащихся до 24 человек.
Каникулы
Сроки каникулов в течение учебного года устанавливаются следующим образом:
• осенние каникулы - 6 календарных дней начиная с 4 ноября;
• зимние каникулы - 14 календарных дней начиная с 28 декабря;
• весенние каникулы - 7 календарных дней начиная с 21 марта;
• летние каникулы - со дня проведения контрольного испытания последнего этапа (для классов, не подлежащих поэтапному контролю, - со дня окончания учебного года) до 1 сентября.
В случае, если последний день каникул выпадает на праздничный (нерабочий) день, занятия продолжаются со следующего рабочего дня.
Для учащихся 1-го класса в течение февраля устанавливаются дополнительные каникулы (одна неделя).
Медицинское обслуживание учащихся
• Медицинское обслуживание учащихся осуществляется медицинскими работниками, прикрепленными к школам медицинскими учреждениями.
• Медицинские работники наряду со школьным руководством и педагогическим персоналом несут ответственность за организацию лечебно-профилактических мероприятий, соблюдение санитарных норм, правил и гигиенических нормативов, режим и качество питания, медицинское обследование и оздоровление учащихся.
• Руководство школы создает необходимые условия для деятельности медицинского персонала.
Перевод ребенка в другую школу
Родители имеют право перевести своего ребенка из одной школы в другую в течение учебного года или после его окончания.
Для этого необходимо выполнить следующие действия:
1. подать заявление на имя директора школы, где обучается ребенок. В заявлении указываются причины перевода ребенка в другую школу.
• Данное заявление рассматривается в течение одного рабочего дня и выдается талон о выходе из школы в соответствующей форме для предъявления в школу, куда переводится учеба;
2. обратиться к директору школы, в которую переводится ученик, с заявлением о приеме на учебу;
• К заявлению прилагается талон о выходе из школы и справка, выданная органом самоуправления граждан по месту жительства.
• Директор школы, в которую переводится учеба, должен в течение дня получения заявления и талона о выходе из школы выдать родителям талон о поступлении в школу, в которой обучающийся получает образование;
3. директору школы, где учится ребенок, необходимо выдать талон на поступление в школу.
• При этом в этот же день принимается приказ об исключении учащегося из числа школьников;
4. документы должны быть переданы директору школы, в которую переводится учащийся. При этом в этот же день издается приказ о зачислении в ряды школьников.
• Родители обращаются с заявлением на имя директора школы с указанием причин перевода ребенка из класса в класс. Заявление рассматривается в течение одного рабочего дня и принимает приказ о его переводе ученика из класса в класс.
В случае, если количество учащихся в классе превышает установленную норму, директором школы может быть отказано в переводе ученика из класса в класс.