• 13738 marta o'qildi
Chet el fuqarosi yoki fuqaroligi bo‘lmagan, boshqa davlatda doimiy yashayotgan bolani O‘zbekiston fuqarolari tomonidan farzandlikka olish bola yashaydigan davlat qonunchiligida belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
Bunday farzandlikka olish, odatda, bola:
• etim bo‘lsa va farzandlikka oluvchining yaqin qarindoshi bo‘lsa;
• o‘z davlatida turli sabablarga ko‘ra farzandlikka olinishi mumkin bo‘lmasa, amalga oshiriladi.
O‘zbekiston fuqarolari bo‘lgan nomzodlar farzandlikka oluvchilarga qo‘yiladigan umumiy talablarga javob berishi, farzandlikka olish taqiqlangan shaxslar toifasiga kirmasligi va belgilangan tayyorlov jarayonlaridan o‘tishi lozim.
Bolani O‘zbekistonga olib kirish
Chet davlatda doimiy yashaydigan bolani farzandlikka olishda uning:
• O‘zbekistonga kirishi;
• O‘zbekiston hududida doimiy yashashi uchun vakolatli migratsiya organining ruxsati talab qilinadi.
Bolaning pasporti yoki safar hujjati, farzandlikka olish haqidagi qaror, tug‘ilganlik haqidagi hujjatlar va boshqa xorijiy hujjatlar belgilangan tartibda legalizatsiya qilinishi yoki apostilь qo‘yilishi, shuningdek tarjima qilinishi mumkin.
Muhim! Faqat bolani chet davlatda farzandlikka olish haqida qaror olish uni O‘zbekistonga olib kirish va bu erda doimiy yashashi uchun etarli emas. Migratsiya va hujjatlashtirish talablari ham alohida bajarilishi shart.
Chet davlat qarorining tan olinishi
Chet davlat vakolatli organi tomonidan amalga oshirilgan farzandlikka olish O‘zbekistonda haqiqiy deb e’tirof etilishi uchun Oila kodeksining farzandlikka oluvchi shaxs, zarur roziliklar va bolaning qarindoshlarini xabardor qilishga oid talablariga rioya qilinishi kerak.
Jarayonda tuman yoki shahar «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi va vakolatli migratsiya organlari o‘z vakolatlari doirasida ishtirok etadi.
Tartib O‘zbekiston Respublikasi Oila kodeksining 152, 157, 161¹ va 237-moddalari hamda Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 27-dekabrdagi 893-son qarori bilan belgilangan.

• 13737 количество просмотров
Усыновление гражданами Узбекистана иностранного ребенка или ребенка без гражданства, постоянно проживающего в другом государстве, производится в порядке, установленном законодательством государства проживания ребенка.
Такое усыновление, как правило, допускается, если ребенок:
• является сиротой и близким родственником усыновителя;
• по различным причинам не может быть усыновлен в государстве своего проживания.
Кандидаты — граждане Узбекистана должны соответствовать общим требованиям к усыновителям, не относиться к лицам, которым запрещено усыновление, и пройти предусмотренную подготовку.
Въезд ребенка в Узбекистан
При усыновлении постоянно проживающего за границей ребенка требуется разрешение компетентного миграционного органа на:
• въезд ребенка в Узбекистан;
• его постоянное проживание на территории Узбекистана.
Паспорт или проездной документ ребенка, решение об усыновлении, документ о рождении и другие иностранные документы могут подлежать легализации или апостилированию, а также переводу.
Важно! Одного решения иностранного органа об усыновлении недостаточно для въезда ребенка в Узбекистан и его постоянного проживания. Необходимо отдельно выполнить миграционные требования и оформить документы ребенка.
Признание иностранного решения
Усыновление, произведенное компетентным органом иностранного государства, признается в Узбекистане при соблюдении требований Семейного кодекса к личности усыновителя, необходимым согласиям и уведомлению родственников ребенка.
В процессе в пределах своих полномочий участвуют районный или городской центр социальных услуг «Инсон», Национальное агентство социальной защиты и компетентные миграционные органы.
Порядок установлен статьями 152, 157, 161¹ и 237 Семейного кодекса Республики Узбекистан, а также постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 27 декабря 2024 года № 893.