• 81098 marta o'qildi
Oliy ta’limdan keyingi ta’lim — jamiyatning oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlarga ehtiyojini ta’minlashga yo‘naltirilgan uzluksiz ta’lim turi hisoblanadi.
Oliy ta’limdan keyingi ta’lim oliy ta’lim muassasalari va ilmiy-tadqiqot muassasalarida olinadi.
Oliy ta’limdan keyingi ta’lim quyidagi shakllarda tashkil etiladi:
tayanch doktorantura:
• ishlab chiqarishdan ajralgan holda mutaxassislikni chuqur o‘rganish va doktorlik dissertatsiyasini tayyorlash hamda himoya qilish maqsadida ular tomonidan ilmiy izlanishlar olib borish bo‘yicha falsafa doktori (RhD) ilmiy darajasi izlanuvchilari uchun OTM va ITMlarida oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar ixtisosliklari bo‘yicha tashkil etiladigan oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim shakli;
doktorantura;
• ishlab chiqarishdan ajralgan holda mutaxassislikni chuqur o‘rganish va doktorlik dissertatsiyasini tayyorlash hamda himoya qilish maqsadida ular tomonidan ilmiy izlanishlar olib borish bo‘yicha fan doktori (DSc) ilmiy darajasi izlanuvchilari uchun OTM va ITMlarida oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar ixtisosliklari bo‘yicha tashkil etiladigan oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim shakli;
mustaqil izlanuvchilik;
• ishlab chiqarishdan ajralmagan holda doktorlik dissertatsiyasini tayyorlash va himoya qilish maqsadida mutaxassislikni chuqur o‘rganish va ular tomonidan ilmiy izlanishlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) yoki fan doktori (DSc) ilmiy darajalari izlanuvchilari uchun OTM va ITMlarda tashkil etiladigan oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlar bo‘yicha oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim shakli.
Talabgorlarga qo‘yiladigan talablar:
Oliy ta’limdan keyingi ta’limga qabul qilinayotganlar quyidagi talablardan biriga javob berishi shart:
• magistr diplomiga ega bo‘lish;
• klinik ordinaturaga (tibbiyot fanlari uchun) ega bo‘lish;
• mutaxassislik dasturlari bo‘yicha olingan oliy ma’lumot to‘g‘risidagi diplomga ega bo‘lish;
• ilmiy darajaga ega bo‘lganlar mutaxassisligi oliy ta’limdan keyingi ta’lim ixtisosligi tegishli bo‘lgan fan sohasiga muvofiq bo‘lishi.
Fan sohalari mos kelmaganda yoki oliy ta’limdan keyingi ta’limni fanning turdosh sohalari bo‘yicha olish rejalashtirilganda talabgorlar Oliy attestatsiya komissiyasi (OAK) belgilagan fanlar bo‘yicha qo‘shimcha imtihonlar topshiradi.
Quyidagi mutaxassisliklar bo‘yicha fanning turdosh sohalari bo‘yicha qabul qilishga yo‘l qo‘yilmaydi:
• tibbiyot;
• farmatsevtika;
• veterinariya.
Falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish istagidagi talabgorlarga ilmiy rahbarlarga, fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish istagidagi talabgorlar esa — ilmiy maslahatchilarga biriktiriladi.
Fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlanadigan dissertatsiya tadqiqotlari ilmiy maslahatchini tayinlanmasdan ham amalga oshirilishi mumkin.
Oliy ta’limdan keyingi ta’limga qabul qilish
Ta’lim muassasalari har yili 1 sentyabrdan kechikmasdan ommaviy axborot vositalarida oliy ta’limdan keyingi ta’limga o‘qish uchun talabgorlarning hujjatlarini qabul qilish to‘g‘risida e’lon beradi.
Hujjatlar qabul komissiyasi tomonidan 15-sentabrdan 15-oktabrgacha bo‘lgan davrda qabul qilinadi.
Tayanch doktoranturada o‘qishga talabgorlar quyidagi hujjatlarni topshiradi:
• qisqacha biografik ma’lumotnoma;
• mehnat daftarchasining belgilangan tartibda tasdiqlangan nusxasi (ishlayotgan talabgorlar uchun);
• oliy ta’lim muassasasi magistraturasi diplomi yoki klinik ordinaturani tugatganlik (tibbiyot fanlari uchun), oliy ma’lumot (mutaxassislik dasturlari bo‘yicha) to‘g‘risidagi diplom nusxasi;
• nashr etilgan ilmiy ishlar ro‘yxati, shuningdek ularning nusxalari;
• Prezident Davlat stipendiyasi sohiblari tegishli hujjat nusxasini taqdim etadilar.
Doktoranturada o‘qishga talabgorlar quyidagi hujjatlarni topshiradi:
• oliy ma’lumot, fan nomzodi yoxud falsafa doktori (PhD) yoki xorijiy davlatlarda unga tenglashtirilgan ilmiy darajaga ega bo‘lganligi to‘g‘risidagi diplom nusxasi;
• tadqiqot mavzusi bo‘yicha ilmiy ma’ruza va fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlangan doktorlik dissertatsiyasi rejasining mufassal loyihasi;
• nashr etilgan ilmiy ishlar ro‘yxati, shuningdek ularning nusxalari.
Mustaqil izlanuvchilikka talabgor quyidagi hujjatlarni topshiradi:
• falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun mustaqil izlanuvchi sifatida rasmiylashtirish uchun magistrlik yoki klinik ordinatura (tibbiyot fanlari uchun) yoki oliy ma’lumot (mutaxassislik dasturi bo‘yicha) to‘g‘risidagi diplom nusxasi;
• mehnat daftarchasining belgilangan tartibda tasdiqlangan nusxasi;
• ilmiy ishlar ro‘yxati va ularning nusxasi;
• fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun mustaqil izlanuvchi sifatida rasmiylashtirish uchun fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) diplomi yoki xorijda olingan unga tenglashtirilgan boshqa ilmiy darajalar diplomi nusxasi;
• ish joyidan tavsifnoma.
Tibbiyot fanlari bo‘yicha oliy ta’limdan keyingi ta’limga qabul qilishda talabgordan klinik ordinatura (magistraturani) yoki ilmiy darajani olganidan so‘ng ilmiy, ilmiy-pedagogik yoki amaliy ish stajiga ega bo‘lishi talab etilishi mumkin.
Tayanch doktoranturada o‘qish uchun talabgorlar mutaxassislik va chet tili (ta’limning oldingi darajalarida o‘rganilgan xorijiy til) bo‘yicha kirish imtihonlari topshiradilar.
Talabgorlarda IELTS (o‘rtacha balli kamida 5,5), TOEFL (RVT) (567 balldan kam bo‘lmagan), TOEFL (iBT) (87 balldan kam bo‘lmagan), CEFR (V2 darajadan past bo‘lmagan) bo‘yicha tasdiqlovchi amaldagi xalqaro malaka sertifikatlari mavjud bo‘lganda chet tilidan topshiriladigan imtihonlardan ozod etiladi.
Kirish imtihonlari savollari OTM yoki ITMning qabul komissiyasi tomonidan mutaxassislikning mohiyatidan kelib chiqib tuziladi va kollegial organ tomonidan tasdiqlanadi.
Doktorantura mustaqil izlanuvchilikka talabgorlar kollegial organ tomonidan ixtisoslik bo‘yicha suhbatdan o‘tadilar.
Tayanch doktoranturaga kirish imtihonlari va doktoranturaga kirish uchun suhbat har yili 125-noyabrь davrida o‘tkaziladi.
Mustaqil izlanuvchilikka talabgorlarni tanlab olish har yili 30 noyabrgacha bo‘lgan muddatda amalga oshiriladi.
Bir necha talabgorlarning tayanch doktoranturaga va doktoranturaga kirish imtihonlari yoki suhbat natijalari bo‘yicha ular tomonidan to‘plagan yakuniy ballari teng bo‘lgan taqdirda quyidagi talabgorlarga ustunlik beriladi:
a) tayanch doktoranturaga:
• magistraturani a’lo baholar bilan tamomlaganlar;
• mualliflik guvohnomalari va patentga ega bo‘lganlar;
• jurnallarda, shu jumladan xorijiy jurnallarda ilmiy maqolalar chop etganlar;
b) doktoranturaga:
• 5 yildan ortiq ilmiy-pedagogik stajga ega bo‘lganlar;
• monografiya (ijtimoiy-gumanitar fanlar uchun), talabgorning dissertatsiya mavzusi bo‘yicha OAK ro‘yxatiga muvofiq ilmiy jurnallarda, shu jumladan xorijiy jurnallarda chop etilgan soni bo‘yicha (boshqa talabgorlarga nisbatan) ko‘p miqdorda ilmiy maqolaga ega bo‘lganlar;
• dissertatsiya tadqiqoti hajmining 50 foizdan ko‘p qismini bajarganlar.
Oliy ta’limdan keyingi ta’limga o‘qishga qabul qilish har yili 5-dekabrgacha amalga oshiriladi. Bunda ta’lim olish keyingi yil boshidan boshlanadi.
O‘qishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruqda, tasdiqlangan dissertatsiya mavzulari ilmiy rahbarlar va ilmiy konsulьtantlar (konsulьtant bo‘lgan taqdirda) ham belgilanadi.
Tasdiqlangan dissertatsiya mavzulari, ilmiy rahbar va ilmiy konsulьtantlar (konsulьtant tayinlangan holatlarda) to‘g‘risidagi ma’lumot Innovatsion rivojlanish vazirligining ma’lumotlar bazasiga kiritiladi, shuningdek OAKda ro‘yxatga olinadi va «OAK Byulleteni» jurnalida chop etiladi.
Ta’lim olish
O‘qishga qabul qilingan sanadan boshlab:
• stajyor-tadqiqotchilikda— tahsil oluvchi shaxslarga stajyor-tadqiqotchi lavozim maoshining bazaviy miqdoriga tenglashtirilgan miqdorda stipendiya to‘lanadi;
• tayanch doktoranturada — tahsil oluvchi shaxslarga ilmiy darajaga yoki ilmiy unvonga ega bo‘lmagan (2 yilgacha ilmiy faoliyat tajribasiga ega bo‘lgan) kichik ilmiy xodim lavozim maoshining bazaviy miqdoriga tenglashtirilgan miqdorda stipendiya to‘lanadi;
• doktoranturada — tahsil oluvchi shaxslarga fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasiga yoki xorijiy davlatlarning unga tenglashtirilgan boshqa ilmiy darajalariga yoki ilmiy unvonga ega bo‘lgan etakchi ilmiy xodim lavozim maoshining bazaviy miqdoriga tenglashtirilgan miqdorda stipendiya to‘lanadi.
O‘qish muddati 3 yilni tashkil etadi.
Tegishli hujjatlar mavjud bo‘lgan taqdirda o‘qish muddati uzoq vaqt kasal bo‘lish, homiladorlik va tug‘ish ta’tilida bo‘lish davriga, shuningdek harbiy yig‘inlarga chaqirilish munosabati bilan uzaytirilishi mumkin.
Tayanch doktorantura va doktoranturada o‘qish muddati doktorantlarning umumiy ish stajiga qo‘shiladi.
Oliy ta’limdan keyingi ta’limni tugatganlar tayanch doktorantura yoki doktoranturaga qayta qabul qilinmaydi.
Bir necha ta’lim muassasasida bir vaqtning o‘zida mustaqil izlanuvchilikka yo‘l qo‘yilmaydi.
Amaldagi barcha talablarni bajargan va dissertatsiyasini OAK talablariga muvofiq ravishda tayyorlagan mustaqil izlanuvchilar dissertatsiya himoyasiga qo‘yiladi.
Oliy ta’limdan keyingi ta’lim talablarini bajargan va belgilangan tartibda dissertatsiya himoya qilgan shaxslarga o‘rnatilgan tartibda davlat namunasidagi tegishli falsafa doktori (PhD) va fan doktori (DSc) diplomi beriladi.

• 81097 количество просмотров
Послевузовское образование — вид непрерывного образования, направленный на обеспечение потребностей общества в научных и научно-педагогических кадрах высшей квалификации.
Послевузовское образование получают в высших учебных заведениях (ВУЗ) и научно-исследовательских учреждениях (НИУ).
Послевузовское образование организуется в следующих формах:
базовая докторантура — форма послевузовского образования по специальности научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации, организуемого в ВОУ или НИУ для соискателей ученой степени доктора философии Doctor of Philosophy (PhD) по углубленному изучению специальности и ведению ими научных изысканий в целях подготовки и защиты докторской диссертации с отрывом от производства;
докторантура — форма послевузовского образования по специальности научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации, организуемого в ВОУ или НИУ для соискателей ученой степени доктора наук Doctor of Science  (DSc) по углубленному изучению специальности и ведению ими научных изысканий в целях подготовки и защиты докторской диссертации с отрывом от производства;
самостоятельное соискательство — форма послевузовского образования по специальности научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации, организуемого в ВОУ или НИУ для соискателей ученых степеней доктора философии (PhD) или доктора наук (DSc) по углубленному изучению специальности и ведению ими научных изысканий в целях подготовки и защиты докторской диссертации без отрыва от производства.
Требования к соискателям:
Лица, поступающие в базовую докторантуру или оформляемые в качестве самостоятельных соискателей ученой степени доктора философии (PhD), должны соответствовать следующим требованиям:
• иметь степень магистра либо диплом клинической ординатуры (для медицинских наук), или диплом о высшем образовании (по программам специальности);
• специализация лиц, имеющих ученую степень, соответствует области науки, к которой относится специальность послевузовского образования.
В случае несовместимости дисциплин или при планировании получения послевузовского образования по смежным дисциплинам поступающие должны сдать дополнительные экзамены по дисциплинам, определяемым Высшей аттестационной комиссией (ВАК).
Не допускается прием по смежным отраслям науки по следующим специальностям:
• медицина;
• фармацевтика;
• ветеринария.
Кандидаты на соискание степени доктора философии (PhD) прикрепляются к научным руководителям, а соискатели степени доктора наук (DSc) прикрепляются к научным руководителям.
Диссертационные исследования на соискание ученой степени доктора наук (DSc) могут также проводиться и без назначения научных консультантов.
Прием на послевузовское образование:
ВОУ и НИУ в соответствии с квотами приема ежегодно не позднее 1 сентября дают объявления в средствах массовой информации о приеме документов претендентов на обучение в базовую докторантуру и докторантуру, с указанием сроков приема документов, перечня требуемых документов и экзаменов, подлежащих к сдаче, количества квот приема.
Документы принимаются приемными комиссиями ВОУ и НИУ ежегодно в период с 15 сентября по 15 октября.
Претенденты на обучение в базовой докторантуре представляют следующие документы:
• справку-объективку;
• копию трудовой книжки, заверенную в установленном порядке (для работающих претендентов);
• копию диплома магистра либо клинической ординатуры (для медицинских наук) или диплома о высшем образовании (по программам специальности);
• список опубликованных научных работ, а также их копии;
• обладатели Государственной стипендии Президента представляют копию соответствующего документа.
Претенденты на обучение в докторантуре представляют следующие документы:
• копию диплома о высшем образовании, кандидата наук, либо доктора философии (PhD) или других приравненных к нему ученых степеней, полученных за рубежом;
• научный доклад по теме исследования и развернутый проект плана диссертации на соискание ученой степени доктора наук (DSc);
• список опубликованных научных работ, а также их копии.
Претендент на самостоятельное соискательство обращается с приложением следующих документов:
• копия диплома магистра или клинической ординатуры (для медицинских наук), либо диплома о высшем образовании (по программам специальности) — для оформления в качестве самостоятельного соискателя ученой степени доктора философии (PhD);
• копия трудовой книжки, заверенная в установленном порядке;
• список научных работ и их копии;
• копия диплома кандидата наук или диплома доктора философии (PhD) или других приравненных к ним ученых степеней, полученных за рубежом — для оформления в качестве самостоятельного соискателя ученой степени доктора наук (DSc);
• характеристика с места работы.
При оформлении в качестве самостоятельного соискателя по медицинским наукам, к претенденту может быть предъявлено требование иметь научный, научно-педагогический или практический стаж работы.
Экзамены:
Претенденты на обучение в базовой докторантуре сдают вступительные экзамены по специальности и иностранному языку (изученному на предыдущих уровнях образования).
В случае наличия у претендентов квалификационных сертификатов IELTS (со средним баллом не менее 5,5), TOEFL (PBT) (не менее 567 баллов), TOEFL (iBT) (не менее 87 баллов), CEFR (с уровнем не менее В2) они освобождаются от сдачи экзамена по иностранному языку.
Вопросы вступительных экзаменов составляются приемной комиссией ВОУ или НИУ на основе программ, разработанных исходя из сущности специальности, и утверждаются коллегиальным органом.
Претенденты на обучение в докторантуре проходят собеседование по специальности, проводимое коллегиальным органом.
Вступительные экзамены в базовую докторантуру и собеседование в докторантуру проводятся ежегодно в период с 1 по 25 ноября.
Отбор претендентов на самостоятельное соискательство осуществляется ежегодно в срок до 30 ноября
При равенстве итоговых баллов нескольких претендентов в базовую докторантуру и докторантуру, набранных ими по результатам соответственно вступительных экзаменов или собеседования, преимущество отдается претендентам, поступающим:
а) в базовую докторантуру:
• имеющим диплом магистра с отличием;
• имеющим авторские свидетельства и патенты;
• имеющим публикации научных статей в журналах, в том числе зарубежных.
б) в докторантуру:
• имеющим более 5 лет научно-педагогического стажа;
• имеющим монографии (для общественно-гуманитарных наук), большее количество научных статей (относительно другого претендента) по теме диссертации претендента, опубликованных в научных журналах согласно перечню ВАК, в том числе в зарубежных журналах;
• выполнившим более 50 процентов объема диссертационного исследования.
Прием на послевузовское образование осуществляется ежегодно до 5 декабря. При этом обучение начинается с начала следующего года.
В приказе о зачислении на учебу также определяются тема утвержденной диссертации, научный руководитель и научный консультант (при наличии консультанта).
Утвержденная тема диссертации и сведения о научном руководителе и научном консультанте (при назначении консультанта) подлежат введению в базу данных Министерства инновационного развития, а также регистрации в ВАК и публикации в журнале "Бюллетень ВАК".
Получение образования:
Со дня приема на обучение лицам, зачисленным в:
• базовую докторантуру - выплачивается стипендия, приравненная к базовым размерам должностного оклада стажера-исследователя;
• докторантуру — стипендия, приравненная к базовым окладам старших научных сотрудников, имеющих ученую степень кандидата наук (не имеющего учёного звания).
Срок обучения - 3 года.
При наличии соответствующих документов срок обучения в базовой докторантуре и докторантуре может быть продлен на время длительной болезни, отпуска по беременности и родам, а также в связи с призывом на военные сборы.
Срок обучения в базовой докторантуре и докторантуре включается в общий стаж работы докторантов.
Повторное зачисление в базовую докторантуру или докторонтуру лиц, прошедших послевузовское обучение, не допускается.
Одновременное независимое исследование не допускается в нескольких учебных заведениях.
Независимые кандидаты, выполнившие все действующие требования и подготовившие диссертации в соответствии с требованиями ВАК, будут допущены к защите диссертации.
Лицам, выполнившим требования к послевузовскому образованию и защитившим диссертацию в установленном порядке, выдается соответствующий диплом доктора философии и доктора наук государственного образца.