• 17750 marta o'qildi
Tomorqa yer uchastkalari samaradorligini oshirishni hamda qishloq xo‘jaligi kooperativlari a’zoligiga badal to‘lash uchun ishsiz, kam ta’minlangan va kambag‘al oilalarga subsidiyalar ajratishni moliyalashtirish uchun Moliya vazirligi huzuridagi Inqirozga qarshi kurashish jamg‘armasi hisobidan Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasiga 50 mlrd so‘m miqdoridagi mablag‘lar ajratildi.
2020-yil 20-maydan Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan quyidagi miqdorda subsidiyalar ajratiladi:
• aholi bandligiga ko‘maklashish markazi, etkazib beruvchi tashkilotlar va tomorqa yer egalari o‘rtasida tuzilgan uch tomonlama shartnomalar asosida:
engil konstruktsiyali issiqxonalar urnatish uchun - BHMning 30 baravarigacha;
sug‘orish vositalari xarid qilish uchun - BHMning 10 baravarigacha;
urug‘liklar va ko‘chatlar sotib olish uchun - BHMning 3 baravarigacha.
• qishloq xujaligi kooperativlari ustav fondiga ulush sifatida kiritishi uchun - BHMning 10 baravarigacha. Bunda:
qishloq xo‘jaligi kooperativlari baliqchilik, quyonchilik, parrandachilik, asalarichilik, meva-sabzavotchilik, uzumchilik, tikuvchilik, hunarmandchilik va boshqa ilg‘or sohalarda tashkil etiladi;
qishloq xo‘jaligi kooperativlariga ishsiz fuqarolar, kam ta’minlangan oilalar a’zolari, tashqi mehnat migratsiyasidan qaytib kelgan shaxslar xamda kooperativ faoliyati yo‘nalishi bo‘yicha tajribaga ega etakchi tadbirkorlar birlashtiriladi.
Subsidiyalar ajratish, Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qonun hujjatlariga muvofiq boshqa maqsadlar uchun subsidiya va grantlar ajratish tartibini saqlab qolgan holda amalga oshirildi.

• 17750 количество просмотров
За счет Антикризисного фонда при Министерстве финансов Государственному фонду содействия занятости выделены средства в размере 50 млрд сумов для финансирования повышения эффективности приусадебных земельных участков, а также выделения субсидий безработным, малообеспеченным и бедным семьям на уплату взносов за членство в сельскохозяйственных кооперативах.
С 20 мая 2020 года выделяются за счет средств Государственного фонда содействия занятости субсидии в следующих размерах:
• на основании трехсторонних договоров, заключенных между центром содействия занятости населения, организациями- поставщиками и владельцами приусадебных земель:
до 30-кратной БРВ - на установку теплиц легкой конструкции;
до 10-кратной БРВ - на приобретение средств орошения;
до 3-кратной БРВ - на закупку семян и саженцев;
• до 10-кратной БРВ - для внесения в качестве вклада в уставный фонд сельскохозяйственных кооперативов. При этом:
сельскохозяйственные кооперативы создаются в рыбоводстве, кролиководстве, птицеводстве, пчеловодстве, плодоовощеводстве, виноградарстве, швейном деле, ремесленничестве и других ведущих сферах;
в сельскохозяйственные кооперативы объединяются безработные граждане, члены малообеспеченных семей, лица, вернувшиеся из внешней трудовой миграции, а также ведущие предприниматели, имеющие опыт в направлении кооперативной деятельности.
Выделение субсидий производится с сохранением порядка выделения субсидий и грантов на другие цели за счет средств Государственного фонда содействия занятости в соответствии с законодательством.