• 26526 marta o'qildi
• Mansabdor shaxslar va fuqarolardan odil sudlovni amalga oshirish bilan bog‘liq bo‘lgan o‘z farmoyishlarining bajarilishini talab qilish;
• Mansabdor va boshqa shaxslardan odil sudlovni amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan axborot olish;
• Uyushmalarga birlashish huquqiga ega.
• Sudьyalar qonun hujjatlariga muvofiq boshqa huquqlarga ham ega bo‘lishi mumkin.
Davlat organlari, mansabdor shaxslar, jamoat birlashmalari, boshqa yuridik va jismoniy shaxslar sudьyalarning odil sudlovni amalga oshirish bilan bog‘liq bo‘lgan talab va farmoyishlarini so‘zsiz bajarishlari shart. Odil sudlovni amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan axborot, hujjatlar va ularning nusxalari sudьyalarning talabiga muvofiq bepul beriladi. Sudьyalarning talablari va farmoyishlarini bajarmaslik qonunda belgilangan javobgarlikka sabab bo‘ladi.
Sudьyalarning majburiyatlari
• O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi va qonunlariga og‘ishmay rioya etishi;
• fuqarolarning huquq va erkinliklari, sha’ni, qadr-qimmati hamda mol-mulki, korxonalar, muassasalar va tashkilotlarning huquqlari hamda qonun bilan qo‘riqlanadigan manfaatlari himoya qilinishini ta’minlashi;
• o‘z vakolatlarini amalga oshirishda, shuningdek xizmatdan tashqari munosabatlarda Sudьyalik odobi kodeksi talablariga rioya etishi, sud hokimiyati obro‘sini, sudьyaning sha’ni va qadr-qimmatini tushirishi yoki uning beg‘arazligi, xolisligi va adolatliligiga shubha tug‘dirishi mumkin bo‘lgan har qanday xatti-harakatdan o‘zini tiyishi;
• korruptsiyaning har qanday ko‘rinishlariga va odil sudlovni amalga oshirish bo‘yicha faoliyatiga g‘ayriqonuniy aralashishga urinishlarga qarshilik ko‘rsatishi hamda bunday holatlar aniqlangan taqdirda bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Sudьyalar oliy kengashiga xabar qilishi;
• sud protsessi ishtirokchilarini hurmat qilishi;
• o‘z malakasini sudьyalik vakolatlarini bajarish uchun zarur bo‘lgan darajada saqlab turishi;
• manfaatlar to‘qnashuvi yuzaga kelgan taqdirda o‘zini o‘zi rad qilishi va sud protsessi ishtirokchilarini xabardor qilishi shart.
Sudьyalarning intizomiy javobgarligi
• Odil sudlovni amalga oshirish chog‘ida qonuniylikni buzganligi uchun;
• Sud ishini tashkil etishda beparvoligi yoki intizomsizligi oqibatida yo‘l qo‘ygan kamchiliklari uchun;
• Sudьyalik sha’ni va qadr-qimmatiga dog‘ tushiradigan hamda sudning obro‘sini tushiradigan nojo‘ya xatti-harakat sodir etganligi uchun;
• Sudьyalar odobi kodeksi talablarini buzganligi uchun
Sud qarorining bekor qilinishi yoki o‘zgartirilishining o‘zi, sud qarorini chiqarishda qatnashgan sudьyaning, agar u ataylab qonun buzilishiga yoki jiddiy oqibatlarga olib kelgan vijdonsizlikka yo‘l qo‘ymagan bo‘lsa, javobgar bo‘lishiga sabab bo‘lmaydi.
Agar intizomiy jazo choralari berilganidan keyin bir yil mobaynida sudьya ushbu moddaning birinchi qismida nazarda tutilgan harakatlarni sodir etmasa, u intizomiy javobgarlikka tortilmagan deb hisoblanadi.
Sudьyalarni intizomiy javobgarlikka tortish tartibi qonun bilan tasdiqlanadigan nizomda belgilanadi.

• 26523 количество просмотров
• Требовать от должностных лиц и граждан исполнения своих распоряжений, связанных с осуществлением правосудия;
• Получать от должностных и иных лиц информацию, необходимую для осуществления правосудия;
• Объединяться в ассоциации.
• Судьи могут иметь и иные права в соответствии с законодательством.
Государственные органы, должностные лица, общественные объединения, другие юридические и физические лица обязаны беспрекословно выполнять требования и распоряжения судей, связанные с осуществлением правосудия. Информация, документы и их копии, необходимые для осуществления правосудия, предоставляются по требованию судей безвозмездно. Неисполнение требований и распоряжений судей влечет установленную законом ответственность.
Обязанность судей
• неукоснительно соблюдать Конституцию и законы Республики Узбекистан;
• обеспечивать защиту прав и свобод граждан, их чести, достоинства и имущества, прав и охраняемых законом интересов предприятий, учреждений и организаций;
• при осуществлении своих полномочий, а также во внеслужебных отношениях соблюдать требования Кодекса судейской этики, избегать всего, что могло бы подорвать авторитет судебной власти, честь и достоинство судьи или вызвать сомнение в его беспристрастности, объективности и справедливости;
• противостоять любым проявлениям коррупции и попыткам незаконного вмешательства в деятельность по осуществлению правосудия и при выявлении подобных фактов сообщать об этом в Высший судейский совет Республики Узбекистан;
• проявлять уважение к участникам судебного процесса;
• поддерживать свою квалификацию на уровне, необходимом для выполнения полномочий судьи;
• заявить самоотвод и поставить в известность участников судебного процесса в случае возникновения конфликта интересов.
Дисциплинарная ответственность судей
Судья может быть привлечен к дисциплинарной ответственности лишь по решению квалификационной коллегии судей:
• за нарушение законности при осуществлении правосудия;
• за упущения в организации судебной работы вследствие небрежности или недисциплинированности;
• за совершение проступка, порочащего честь и достоинство судьи и ущемляющего авторитет суда;
• за нарушение требований Кодекса судейской этики.
Отмена или изменение судебного решения само по себе не влечет ответственности судьи, участвовавшего в вынесении решения суда, если при этом им не были допущены преднамеренное нарушение закона либо недобросовестность, повлекшая существенные последствия.
Если в течение года после наложения меры дисциплинарного взыскания судья не совершит действий, предусмотренных частью первой настоящей статьи, он считается не привлекавшимся к дисциплинарной ответственности.
Порядок привлечения судей к дисциплинарной ответственности устанавливается положением, утверждаемым законом.