• 28438 marta o'qildi
Javob: 2021-yil 1 yanvardan boshlab boquvchisini yo‘qotgan ko‘p bolali oilalar jismoniy shaxslardan olinadigan er solig‘idan ozod qilinadi.
Ota va onadan biri yoxud ota-ona vafot etgan ko‘p bolali oilalar soliq solish maqsadida boquvchisini yo‘qotgan ko‘p bolali oilalardir. Ushbu imtiyoz O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi tuman (shahar) bo‘limining ma’lumotnomasi asosida beriladi.
Savol: K. ismli shaxs ish joyidan beriladigan vaqtincha mehnatga qobiliyatsizlik nafaqasidan soliq hisoblaganligi haqida ma’lum qilib, bunday holatda soliq hisoblanishi to‘g‘ri yoki noto‘g‘ri ekanligi yuzasidan huquqiy tushuntirish berishni  so‘radi.
Javob: Mehnat layoqatini vaqtincha yo‘qotganlik uchun xodimga to‘lanadigan to‘lovlar (kasallik varaqasi asosida) jismoniy shaxslarning boshqa daromadlari hisoblanadi. Ushbu daromadlar o‘z navbatida jami daromadlar tarkibiga kiradi hamda belgilangan tartibda 12 % stavkada jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘iga tortiladi.
Savol: U. ismli shaxs otasining nomida bo‘lgan uy unga meros sifatida rasmiylashtirilgani, soliq idorasi tomonidan ushbu uy-joy bo‘yicha unga soliq hisoblangani haqida ma’lum qilib, bunday holatda soliq hisoblanishi to‘g‘ri yoki noto‘g‘ri ekanligi yuzasidan huquqiy tushuntirish berishni  so‘radi.
Javob: Soliq kodeksining 378-moddasiga asosan jismoniy shaxslardan meros yoki hadya tartibida, shuningdek tekinga olingan pul va natura shaklidagi daromadlarga soliq solinmaydi. Yaqin qarindosh bo‘lmagan shaxslar o‘rtasidagi ko‘chmas mulk, avtotransport vositalari, qimmatli qog‘ozlar, yuridik shaxslarning ustav fondlaridagi (ustav kapitallaridagi) ulushlar esa bundan mustasno hisoblanadi va ular belgilangan stavkada soliq to‘laydi.
Savol: N. ismli shaxs 2-guruh nogironi ekanligi, uning nomida hovli uy-joy borligi, soliq idorasi tomonidan ushbu hovli uy-joy bo‘yicha mol-mulk solig‘i va er solig‘i hisoblangani haqida ma’lum qilib, bunday holatda soliqlar hisoblanishi to‘g‘ri yoki noto‘g‘ri ekanligi yuzasidan huquqiy tushuntirish berishni  so‘radi.
Javob: I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslarning mol-mulki 60 kvadrat metr doirasida soliq solishdan ozod qilinadi, shuningdek I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar jismoniy shaxslardan olinadigan er solig‘idan ozod etilgan. Mazkur imtiyoz pensiya guvohnomasi yoki tibbiy-mehnat ekspert komissiyasining ma’lumotnomasi asosida beriladi.
Savol: J. ismli shaxs asosiy ish joyidan tashqari, yana qo‘shimcha ravishda 2 ta tashkilotda ishlashi, ushbu har uchta tashkilotdan oladigan ish haqidan 12 foizlik stavkada jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i hisoblanayotgani haqida ma’lum qilib, u jami yillik daromadlari haqida soliq idorasiga deklaratsiya topshirishi shart yoki shart emasligi yuzasidan huquqiy tushuntirish berishni  so‘radi.
Javob: Agar soliq to‘lovchining arizasiga asosan uning asosiy bo‘lmagan ish joyidan olingan daromadlaridan soliq ushlab qolingan bo‘lsa, jami yillik daromad to‘g‘risidagi deklaratsiya taqdim qilinmaydi.

• 28439 количество просмотров
Гражданин М. оплатил обучение в национальном университете своей супруге, которой 28 лет. Но бухгалтер удержал с его заработной платы подоходный налог. М.просит юридического разъяснения, верно ли бухгалтер удержал подоходный налог?
В соответствии с п.16 ст. 378 Налогового кодекса, суммы заработной платы и другие доходы налогоплательщика, подлежащие налогообложению, направляемые на оплату за обучение (свое, а также своих детей или супруга (супруги) - в возрасте до26 лет) в высших учебных заведениях Республики Узбекистан не подлежат налогообложению. Поскольку супруге уже 28 лет, то сумма заработной платы уже будет облагаться налогом.
Гражданину У. был оформлен дом отца в виде наследства. Мне пришлоуведомление с налоговой инспекции о том, что я должен заплатить налог на доходы. Должен ли он оплачивать налог?
Ответ: Согласно п.11 статье 378 НК РУз, не подлежат налогообложению доходы в денежной и натуральной форме, полученные от физических лиц в порядке наследования, дарения или безвозмездно, за исключением:
• вознаграждения, выплачиваемого наследникам (правопреемникам) авторов произведений науки, литературы и искусства, исполнителей произведений литературы и искусства, а также открытий, изобретений и промышленных образцов;
• недвижимого имущества, автотранспортных средств, ценных бумаг, долей в уставных фондах (уставных капиталах) юридических лиц между лицами, не являющимися близкими родственниками.
Лицо К. находился на больничном. Работодателем ему было выплачено пособие по временной нетрудоспособности на основании больничного листа с вычетом подоходного налога. Правомерны ли действия работодателя?
Согласно ст. 377 Налогового кодекса, выплаты работнику попособия по временной нетрудоспособности на основании больничного листа относятся к прочим доходам физических лиц. Эти доходы, в свою очередь, включаются в общий доход и облагаются налогом на доходы физических лиц в размере 12% в установленном порядке.
Гражданин Ж.работает в двух организациях. На каждом месте работы с него удерживают подоходный налог в размере 12% из заработной платы. Ж. просил разъяснения нужно ли ему сдавать декларацию в налоговые органы?
Согласно ст. 393 Налогового кодекса, декларация о совокупном годовом доходе не представляется, если с доходов, полученных налогоплательщиком не по месту основной работы, налог был удержан по его заявлению.
Гражданин Н. является инвалидом 2 группы и на его имени есть дом. Он просит разъяснить в каком порядке будет рассчитываться налог?
Ответ: От налогообложения освобождается имущество в пределах 60 кв.м, находящееся в собственности лиц с инвалидностью I и II групп. Настоящая льгота предоставляется на основании пенсионного удостоверения или справки врачебно-трудовой экспертной комиссии.