• 71066 marta o'qildi
Genderxotin-qizlar va erkaklar o‘rtasidagi munosabatlarning jamiyat hayoti va faoliyatining barcha sohalarida, shu jumladan siyosat, iqtisodiyot, huquq, mafkura va madaniyat, ta’lim hamda ilm-fan sohalarida namoyon bo‘ladigan ijtimoiy jihat hisoblanadi.
Quyidagilar jins bo‘yicha kamsitish hisoblanmaydi
• bola tug‘ish va ona suti bilan oziqlantirish vazifalari bilan bog‘liq munosabatlarni tartibga solishda farqlarni belgilash;
• gender siyosati amalga oshirilishini ta’minlashga doir vaqtinchalik maxsus choralar ko‘rish;
• xotin-qizlar va erkaklar mehnatini muhofaza qilishda ularning reproduktiv salomatligini saqlash xususiyatlari;
• majburiyatlar faqat muayyan jinsdagi shaxslar tomonidan bajarilishi mumkinligiga asoslangan holda kasbiy malakaga doir tavsiyalar berish;
• qamoqda saqlash, jazoni ijro etish joylarida saqlash tartibi va shartlarini hamda huquqiy jihatdan ta’sir ko‘rsatishning boshqa choralarini tartibga solishda farqlarni belgilash;
• xotin-qizlarning jamiyatdagi ijtimoiy mavqeini mustahkamlashga, xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlashga qaratilgan ijobiy choralar.
Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlarini ta’minlashning asosiy printsiplari quyidagilardan iborat:
• qonuniylik;
• demokratizm;
• xotin-qizlar va erkaklarning teng huquqliligi;
• jins bo‘yicha kamsitishga yo‘l qo‘yilmasligi;
• ochiqlik va shaffoflik.
Gender statistikasini shakllantirish - Davlat statistika organlari gender ko‘rsatkichlari asosida jamiyat hayotining barcha sohalarida xotin-qizlar va erkaklarning holatini aks ettiradigan statistik axborotni yig‘ishni, unga ishlov berishni, uni to‘plashni, saqlashni, tahlil qilishni va e’lon qilishni amalga oshiradi.
Gender ko‘rsatkichlarini shakllantirish
• davlat statistika organlari tomonidan amalga oshiriladigan davlat statistik kuzatuvlariga;
• davlat boshqaruvi organlarining ma’muriyatga oid ma’lumotlariga;
• davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari tomonidan muntazam ravishda amalga oshiriladigan statistik kuzatuvlarga asoslanadi.
Gender ko‘rsatkichlari fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organlarining, nodavlat notijorat tashkilotlarining va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarining statistik ma’lumotlari asosida ham shakllantirilishi mumkin.
Davlat xizmatidagi lavozimlarni, shu jumladan rahbarlik lavozimlarini egallash uchun tanlovda xotin-qizlar va erkaklarning teng ravishda ishtirok etishi ta’minlanishi kerak.
Davlat organlarining kadrlar xizmatlari zimmasiga davlat xizmatining tegishli lavozimlarida ishlayotgan xotin-qizlar va erkaklar sonining nisbati to‘g‘risidagi ma’lumotlarni ham taqdim etish majburiyati yuklatiladi.
Bola tug‘ilishi munosabati bilan ona ham, ota ham haq to‘lanadigan ta’til olish huquqiga ega. Bolani parvarishlash bo‘yicha ta’tilning davomiyligi ota-onaning ixtiyoriga ko‘ra ular o‘rtasida bo‘linishi mumkin, bunda ota-ona ta’tildan uni qismlarga bo‘lgan holda foydalanishi mumkin.
Agar shaxs o‘zini jins bo‘yicha bevosita yoki bilvosita kamsitishga duchor etilgan deb hisoblasa, vakolatli organlarga yoki sudga murojaat qilish huquqiga ega. Bunda jins bo‘yicha bevosita yoki bilvosita kamsitishga duchor etilgan shaxsdan davlat boji undirilmaydi.

Women and men have equal rights.
Gender is a social aspect of relations between women and men, which manifests itself in all spheres and life of society, including politics, economics, law, ideology and culture, education and science.
The following is not considered gender discrimination:
• to identify differences in the regulation of the relationship between the functions of childbirth and breastfeeding;
• conscription for military service in the manner prescribed by law;
• take temporary special measures to ensure the implementation of gender policy;
• features of the protection of the reproductive health of women and men in labor protection;
• make recommendations on professional qualifications, based on the fact that only persons of a certain gender can perform duties;
• establishing differences in the regulation of the order and conditions of detention, places of execution of sentences and other measures of legal influence;
• positive measures aimed at strengthening the social status of women in society, ensuring equal rights and opportunities for women and men.
The main principles of ensuring equal rights and opportunities for women and men are:
• legitimacy;
• democracy;
• equality of women and men;
•  non-discrimination based on gender;
• openness and transparency.
Gender indicators can also be formed on the basis of statistical data from citizens' self-government bodies, non-governmental non-profit organizations and other civil society institutions.
Equal participation of women and men in the competition for civil service positions, including for leadership positions, should be ensured.
The personnel services of state bodies are also obliged to provide information on the ratio of the number of women and men holding relevant positions in the civil service.
In connection with the birth of a child, both the mother and the father are entitled to paid leave. The length of parental leave can be divided between them at the discretion of the parent, in which case the parent can use the parental leave in installments.
If a person believes that he or she has been subjected to direct or indirect discrimination on the basis of gender, he or she has the right to appeal to the competent authorities or to the court. At the same time, the state fee is not levied on a person who has been subjected to direct or indirect discrimination on the basis of gender.