• 252341 marta o'qildi
Respublika oliy ta’lim muassasalariga ajratilgan qo‘shimcha davlat granti asosidagi qabul ko‘rsatkichlari doirasida oliy ma’lumot olish istagida bo‘lgan iqtidorli xotin-qizlarning tanlovda ishtirok etishi uchun tavsiyanoma beriladi.
Tavsiyanoma berish mezonlari
• kam ta’minlangan oilalardagi xotin-qizlar. Bunda kam ta’minlangan oila deganda, oilaning har bir a’zosiga jami daromad aniqlanadigan davrda belgilangan mehnatga haq to‘lash eng kam miqdorining 0,527 baravaridan ko‘p bo‘lmagan miqdorda to‘g‘ri keladigan bir oylik o‘rtacha jami daromadga ega bo‘lgan oila tushuniladi;
• to‘liqsiz oilada tarbiyalanayotgan, ya’ni otasi yoki onasi yoxud ularning ikkalasi ham vafot etgan ijtimoiy himoyaga muhtoj qizlar;
• turmush o‘rtog‘i vafot etgan, voyaga etmagan farzandini yolg‘iz tarbiyalayotgan ijtimoiy himoyaga muhtoj ayollar;
• nogironligi bo‘lgan farzandi bor ehtiyojmand oilalardagi xotin-qizlar;
• ikki va undan ortiq farzandlarini tarbiyalayotgan, boshqa qarindoshlaridan alohida (ijarada) yashayotgan ijtimoiy himoyaga muhtoj yolg‘iz ayollarning qiz farzandlari;
• ota-onalaridan biri yoki har ikkisi ham birinchi yoki ikkinchi guruh nogironi bo‘lgan ehtiyojmand oilalardagi xotin-qizlar.
Tavsiyanoma shakli bilan havolada tanishing.
• Xotin-qizlarga tavsiyanoma berish bo‘yicha ishchi guruh tuziladi.
• Ishchi guruhlar talabgorlarning arizalarini har yili 10 iyunga qadar ko‘rib chiqadi va tavsiyanoma berishga tavsiya etilgan xotin-qizlarning ro‘yxatlarini shakllantiradi.
• Ishchi guruhlar yig‘ilishining yakunlari bo‘yicha elektron hujjat shaklidagi bayonnoma tuzilib, ishchi guruhlar rahbarlari va a’zolarining elektron raqamli imzolari bilan imzolanadi.
• Ishchi guruhlar yig‘ilishining yakuniy bayonnomalari asosida tuman (shahar) mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash bo‘limlarining buyrug‘i elektron hujjat shaklida rasmiylashtiriladi.
• Talabgorlarning mobil telefon raqamiga yoki elektron manziliga tavsiyanoma berishga tavsiya etilganligi yoki rad etilganligi to‘g‘risida xabar yuboriladi.
Vazirlik har yili 14-iyunga qadar
• qo‘shimcha qabul ko‘rsatkichlari uchun tanlovda ishtirok etishga ishchi guruhlar tomonidan tavsiya etilgan ehtiyojmand oilalardagi xotin-qizlarning ro‘yxati asosida tavsiyanomalarni tasdiqlaydi;
• tavsiyanomalar berilgan ehtiyojmand oilalardagi xotin-qizlarning ro‘yxatini O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markaziga taqdim etadi;
• tavsiyanomalar berilgan ehtiyojmand oilalardagi xotin-qizlarning ro‘yxatini o‘zining rasmiy veb-saytida e’lon qiladi;
• ehtiyojmand oilalardagi xotin-qizlarga berilgan tavsiyanomalarni tuman (shahar) mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash bo‘limlariga yuboradi.
Oliy ta’lim muassasalariga xotin-qizlarning qo‘shimcha davlat granti asosidagi qabul ko‘rsatkichlari doirasida tanlovda ishtirok etishi uchun sxemasi

• 252345 количество просмотров
В рамках показателей приема на основе дополнительных государственных грантов, выделяемых высшим учебным заведениям республики, выдается рекомендация к участию талантливых женщин, желающих получить высшее образование.
Критерии для выдачи рекомендации
• женщины из малообеспеченных семей, при этом малообеспеченной семьей считается семья, имеющая среднемесячный совокупный доход не более 0,527 минимального размера оплаты труда каждого члена семьи в периоде, в котором определяется совокупный доход;
• женщины, выросшие в неполной семье, т.е у которых умерли отец или мать;
• женщины, потерявшие супруга и в одиночку воспитывающие несовершеннолетнего ребенка;
• женщины из малообеспеченных семей, у которых есть ребенок-инвалид;
• дочери одиноких женщин, воспитывающих двух и более детей, проживающих отдельно от других родственников;
• женщины из малообеспеченных семей, где один или оба родителя являются инвалидами первой или второй группы.
Для ознакомления с образцом рекомендации перейдите по ссылке.
Для выдачи рекомендации женщинам будет создана рабочая группа.
• Рабочие группы рассматривают заявки претендентов до 10 июня каждого года и составляют списки женщин, для рекомендации.
• По итогам заседания рабочих групп составляется протокол в форме электронного документа, который подписывается руководителями и членами рабочих групп электронными цифровыми подписями.
• На основании итогового протокола заседания рабочих групп издается приказ районного (городского) отдела поддержки семьи и махалли в форме электронного документа.
• Кандидаты будут уведомлены о рекомендации или отказе в подаче рекомендации на номер мобильного телефона или адрес электронной почты.
Женщин, получившим рекомендацию необходимо набрать не менее 30 процентов из максимально возможного количества баллов на вступительных экзаменах, рекомендуется к зачислению с дополнительным 4-х процентным показателем зачисления на основе государственного гранта при условии строгого соблюдения выставления баллов.
Министерство до 14 июня каждого года
• утверждает рекомендации на основании списка женщин из малообеспеченных семей, рекомендованных рабочими группами для участия в конкурсе по дополнительным показателям приема;
• представляет список женщин из малообеспеченных семей в Государственный центр тестирования при Кабинете Министров Республики Узбекистан;
• публикует список женщин из малообеспеченных семей, на официальном сай, которым даются рекомендации;
• направляет женщин из малообеспеченных семей в районные (городские) махалли и отделы поддержки семьи.
Схема участия женщин в высших учебных заведениях по конкурсу в рамках показателей приема на основе дополнительных государственных грантов.