• 20705 marta o'qildi
Oilaviy mehmon uyi — uy egasi o‘z oila a’zolari bilan birga yashaydigan xususiy uy-joyda turistlarga vaqtincha yashash va zarur xizmatlar ko‘rsatish uchun tashkil etiladigan joylashtirish vositasidir.
Bunday mehmon uyida bir vaqtning o‘zida 20 nafargacha mehmon joylashtirilishi mumkin. Har bir yashovchiga kamida 3 kvadrat metr turar joy maydoni to‘g‘ri kelishi kerak.
Mehmon uyini qanday ro‘yxatdan o‘tkazish mumkin?
• yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali murojaat qilishi mumkin.
Davlat xizmati Turizm qo‘mitasining tegishli hududiy bo‘linmalari tomonidan ko‘rsatiladi.
Xizmat uchun to‘lov bormi?
Yo‘q. Oilaviy mehmon uyini ro‘yxatdan o‘tkazish bo‘yicha davlat xizmati bepul ko‘rsatiladi.
Taqdim etilgan ma’lumotlar va ob’ekt belgilangan talablarga muvofiqligi 3 ish kuni ichida o‘rganiladi.
Talablarga muvofiq ob’ekt tegishli reestrga kiritiladi. Agar taqdim etilgan ma’lumotlarda kamchiliklar bo‘lsa, ularni bartaraf etish uchun ariza beruvchiga 10 ish kunigacha muddat beriladi.
Rad etilsa qayta murojaat qilish mumkinmi?
Ha. Kamchiliklar bartaraf etilgandan keyin belgilangan tartibda qayta murojaat qilish mumkin. Ob’ekt talablarga muvofiq emas deb topilgan hollarda ham kamchiliklar bartaraf etilganidan keyin 3 oygacha bo‘lgan muddatda qayta ariza berish imkoniyati nazarda tutilgan.

• 20706 количество просмотров
Семейный гостевой дом — средство размещения туристов, организованное в частном жилом доме, в котором собственник проживает совместно с членами своей семьи и оказывает гостям услуги по временному проживанию.
Одновременно в таком доме может размещаться до 20 гостей. На каждого проживающего должно приходиться не менее 3 квадратных метров жилой площади.
Как зарегистрировать гостевой дом?
Предприниматель может обратиться:
Государственная услуга оказывается соответствующими территориальными подразделениями Комитета по туризму.
Нужно ли платить за услугу?
Нет. Государственная услуга по регистрации семейного гостевого дома предоставляется бесплатно.
Представленные сведения и соответствие объекта установленным требованиям изучаются в течение 3 рабочих дней.
Если выявлены недостатки в представленных сведениях, заявителю предоставляется до 10 рабочих дней для их устранения. Объект, соответствующий требованиям, включается в соответствующий реестр.
Можно ли обратиться повторно после отказа?
Да. После устранения недостатков можно обратиться повторно в установленном порядке. Если объект не соответствовал установленным требованиям, после устранения недостатков предусмотрена возможность повторного обращения в срок до 3 месяцев.