O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi turizmni tartibga solish va rivojlantirish sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshiruvchi respublika ijro etuvchi hokimiyat organi hisoblanadi.
Qo‘mita mustaqil maqomga ega bo‘lib, o‘z faoliyatida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga bo‘ysunadi.
Qo‘mita turizm sohasini tizimli va barqaror rivojlantirish, turizm xizmatlari sifatini oshirish, sohaning raqobatbardoshligini kuchaytirish, turistik infratuzilma va yo‘nalishlarni rivojlantirish hamda O‘zbekistonning turistik salohiyatini ichki va tashqi bozorlarda targ‘ib qilish bo‘yicha davlat siyosatini amalga oshiradi.
Qo‘mita, shuningdek, turizm sohasida belgilangan davlat xizmatlarini ko‘rsatish, turistik xizmatlar bozorini muvofiqlashtirish va hududlarda turizmni rivojlantirish bo‘yicha ishlarni tashkil etadi.

Комитет по туризму Республики Узбекистан является республиканским органом исполнительной власти, реализующим единую государственную политику в сфере регулирования и развития туризма.
Комитет обладает самостоятельным статусом и в своей деятельности подчиняется Кабинету Министров Республики Узбекистан.
Комитет реализует государственную политику по системному и устойчивому развитию туризма, повышению качества туристских услуг, усилению конкурентоспособности отрасли, развитию туристской инфраструктуры и маршрутов, а также продвижению туристского потенциала Узбекистана на внутреннем и внешнем рынках.
Комитет также организует оказание предусмотренных законодательством государственных услуг в сфере туризма и координирует развитие отрасли в регионах.