• 27873 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning 2023-yil 27-iyuldagi “Ma’muriy islohotlar doirasida madaniyat va turizm sohasida davlat boshqaruvini samarali tashkil qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–114-son Farmoniga muvofiq Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzurida Turizm qo‘mitasi tashkil etildi.
Asosiy vazifalari:
- turizm turlarini ko‘paytirish, eng avvalo, ichki va ziyorat turizmi, ekologik turizm, etnoturizm, ishbilarmonlik turizmi, sport, gastronomik, tibbiy, ta’lim va ilmiy turizmni har tomonlama rivojlantirish, tashqi va ichki turizmni har tomonlama kengaytirish, yangi turizm yo‘nalishlarini ishlab chiqish hamda ularni turizm bozorlarida joriy qilish;
- turizm xizmatlarining tashqi va ichki bozorlarida marketingini olib borish, mamlakatning turizm imijini yanada rivojlantirish, mamlakatimizning bebaho turizm salohiyatini ommalashtirish va targ‘ib qilish, milliy turizm mahsulotlari va brendlarining xalqaro turizm bozorlariga kirib borishiga yo‘naltirilgan faol reklama-axborot siyosatini amalga oshirish;
- turizm bo‘yicha nufuzli xalqaro va milliy tashkilotlar, birinchi navbatda, BMTning Jahon turizm tashkiloti, shuningdek, xorijiy kompaniyalar bilan xalqaro hamkorlikni kengaytirish, xalqaro va davlatlararo standartlar hamda normalarni turizm faoliyati va amaliyotiga joriy etish va boshqalarda iborat.

• 27877 количество просмотров
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 27 июля 2023 года № УП-114 «О мерах по эффективной организации государственного управления в сфере культуры и туризма в рамках административных реформ» при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата образован Комитет по туризму.
Основные задачи Министерства
- увеличение видов туризма, в первую очередь, комплексное развитие внутреннего и паломнического туризма, экологического туризма, этнотуризма, делового туризма, спортивного, гастрономического, лечебного, познавательного и научного туризма, комплексное расширение въездного и внутреннего туризма, освоение новых направлений туризма и вывод их на туристические рынки;
- проведение маркетинга туристических услуг на внешнем и внутреннем рынках, дальнейшее развитие туристического имиджа страны, популяризация и продвижение бесценного туристического потенциала нашей страны, реализация активной рекламно-информационной политики, направленной на содействие выходу национальных туристических продуктов и брендов на международные туристические рынки;
- расширение международного сотрудничества с влиятельными международными и национальными туристскими организациями, в первую очередь со Всемирной туристской организацией ООН, а также зарубежными компаниями, внедрение международных и межгосударственных стандартов и норм в туристическую деятельность и практику и т. д.