• 112175 marta o'qildi
Tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlanuvchi — o‘ziga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik sodir etilishi tahdidi ostida bo‘lgan yoki tazyiq va zo‘ravonlik natijasida jabrlangan ayol jinsidagi shaxs.
Tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlanuvchi quyidagi huquqlarga ega:
• o‘ziga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik sodir etilganligi yoki ularni sodir etish tahdidi to‘g‘risidagi ariza bilan tegishli vakolatli organlarga hamda tashkilotlarga yoxud sudga murojaat etish;
• maxsus markazlarda, shuningdek bepul telefon liniyasi orqali tekin huquqiy maslahat, iqtisodiy, ijtimoiy, psixologik, tibbiy va boshqa yordam olish;
• ichki ishlar organlariga himoya orderi berish to‘g‘risidagi talab bilan murojaat qilish, himoya orderi shartlari buzilgan taqdirda esa, ularni bu haqda xabardor qilish;
• sodir etilgan tazyiq va zo‘ravonlik natijasida o‘ziga etkazilgan moddiy zararning o‘rni qoplanishi hamda ma’naviy ziyon kompensatsiya qilinishi to‘g‘risidagi talab bilan sudga murojaat etish.
Tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlanuvchi etkazilgan moddiy zararning o‘rnini qoplash hamda ma’naviy ziyonni kompensatsiya qilish to‘g‘risidagi ariza bilan sudga murojaat etganda davlat boji to‘lashdan ozod qilinadi.
Xotin-qizlarining oilaviy turmush muammolarini bartaraf etishga ko‘maklashish, hayotiy haq-huquqlarini munosib himoya qilish, ularning maishiy zo‘ravonlik qurboniga aylanib qolishlarini oldini olish, hayotini qayta yo‘lga qo‘yishda moddiy va ma’naviy, tibbiy-psixologik yordam berish maqsadida  “1146”qisqa raqamli Ishonch telefoni o‘z faoliyatini olib bormoqda.
Tazyiq va zo‘ravonlikning oldini olishga doir choralarni qo‘llash asoslari:
• jismoniy yoki yuridik shaxslarning xabarlari;
• tazyiq yoki zo‘ravonlik sodir etish yoxud ularni sodir etishga urinish faktlarining vakolatli organlar va tashkilotlar xodimlari tomonidan bevosita aniqlanishi;
• davlat organlaridan va boshqa tashkilotlardan kelib tushgan materiallar.
Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilishni amalga oshiruvchi vakolatli organlar hamda tashkilotlar tazyiq va zo‘ravonlik faktlari aniqlangan taqdirda bu haqda tegishli ichki ishlar organlariga darhol xabar qilishi shart.

A victim of harassment and violence is a female person who is threatened with harassment or violence against her.
Victims of harassment and violence have the following rights:
• apply to the relevant competent authorities and organizations or to the court with a statement about the emergence or threat of pressure and violence against him;
• free legal advice, economic, social, psychological, medical and other assistance in special centers, as well as through a free telephone line;
• applying to law enforcement agencies with a request to issue a protection order, and in case of violation of the conditions of the protection order, notifying them about it;
• applying to the court with an application for compensation for material damage caused to him as a result of pressure and violence, as well as compensation for moral damage.
The victim of harassment and violence is exempted from paying the state duty when applying to the court for compensation for material damage and compensation for moral damage.
The Ministry of Support of Mahalla and Family provides a 24-hour free hotline throughout the Republic of Uzbekistan to provide assistance, counseling mechanisms and measures, and information to prevent harassment and violence against women.
The telephone line network operates in a confidential manner.
Disclosure of information received by the hotline is not allowed, except for cases provided for by law.
Reasons for taking measures to prevent repression and violence:
• treatment of a victim of harassment and violence;
• messages from individuals or legal entities;
• direct identification of the facts of harassment or violence or attempts to commit them by employees of the competent authorities and organizations;
• materials of state bodies and other organizations.
The competent authorities and organizations that protect women from harassment and violence are obliged to immediately notify the relevant law enforcement authorities in the event of harassment and violence.