• 29941 marta o'qildi
Qurilishni nazorat qilish shaharsozlik faoliyati sub’ektlari tomonidan qurilishga tayyorgarlik ko‘rish, shaharsozlik hujjatlarini ishlab chiqish, qurilish-montaj, ishga tushirish-sozlash ishlarini bajarish, ob’ektni foydalanishga qabul qilib olish davrida shaharsozlik to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga hamda shaharsozlik normalari va qoidalari talablariga rioya etilishini ta’minlash maqsadida amalga oshiriladi.
Shaharsozlik faoliyati ob’ektlarini qurish chog‘ida quyidagilar ta’minlanishi kerak:
• ishlab chiquvchining mualliflik nazorati;
Shaharsozlik faoliyati sohasidagi davlat nazorati O‘zbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi huzuridagi Qurilish sohasidagi nazorat inspektsiyasi tomonidan amalga oshiriladi.
Qurilishi tugallangan ob’ektni foydalanishga qabul qilish buyurtmachi tomonidan tasdiqlangan shaharsozlik hujjatlariga muvofiq to‘liq tayyor bo‘lganda va ijro hujjatlari, muvofiqlik deklaratsiyasi, bajarilgan ishlarning tasdiqlangan shaharsozlik hujjatlariga muvofiqligi va qurilish-montaj ishlarining sifati to‘g‘risidagi xulosalar mavjud bo‘lganda amalga oshiriladi.
• Qurilish materiallari, buyumlari va konstruktsiyalari texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar talablariga javob berishi kerak.
• Shaharsozlik hujjatlarida qurilish materiallari, buyumlari va konstruktsiyalarining xavfsizlik ko‘rsatkichlari qayd etiladi.
• Shaharsozlik hujjatlarida qurilish materiallari, buyumlari va konstruktsiyalari qurilishning texnik-iqtisodiy asoslari hamda loyiha echimlarining talablaridan kelib chiqqan holda tanlab olinadi.

• 29942 количество просмотров
Контроль за строительством осуществляется в целях обеспечения соблюдения субъектами градостроительной деятельности законодательства о градостроительстве и требований градостроительных норм и правил в период подготовки к строительству, разработки градостроительной документации, выполнения строительно-монтажных, пусконаладочных работ, приемки объекта в эксплуатацию.
При строительстве объектов градостроительной деятельности должно быть обеспечено осуществление:
• государственного контроля за строительством;
• технического контроля заказчика;
• авторского контроля разработчика;
• внутреннего контроля подрядчика.
Государственный контроль в области градостроительной деятельности осуществляется Инспекцией по контролю в сфере строительства при Министерстве строительства Республики Узбекистан и ее территориальными инспекциями.
Полномочия Инспекции.
Приемка завершенного строительством объекта производится заказчиком при его полной готовности в соответствии с утвержденной градостроительной документацией и наличии исполнительной документации, декларации о соответствии, заключений о соответствии выполненных работ утвержденной градостроительной документации и качестве строительно-монтажных работ.
• Строительные материалы, изделия и конструкции должны отвечать требованиям нормативных документов в области технического регулирования.
• В градостроительной документации указываются параметры безопасности строительных материалов, изделий и конструкций.
• В градостроительной документации строительные материалы, изделия и конструкции выбираются исходя из требований технико-экономического обоснования строительства и проектных решений.