• 18600 marta o'qildi
• aholini joylashtirish tizimlarini, tabiatdan foydalanishni va ishlab chiqarish kuchlarini O‘zbekiston Respublikasi hududini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish prognozlariga muvofiq rivojlantirishning asosiy qoidalari;
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar hududlarida ekologik vaziyatni yaxshilash, yerlardan oqilona foydalanish va ularni muhofaza qilish, madaniy meros ob’ektlari hududlarini saqlash, umumdavlat ahamiyatiga molik muhandislik, transportga oid va ijtimoiy infratuzilmalarni rivojlantirish chora-tadbirlari;
• aholini joylashtirish tizimlarini rivojlantirish uchun qulay hududlar;
• muhofaza etiladigan tabiiy hududlar;
• qishloq xo‘jaligiga va o‘rmon xo‘jaligiga mo‘ljallangan hududlar;
• ekstremal tabiiy-iqlim sharoitlariga ega bo‘lgan hududlar;
• tabiiy va texnogen xususiyatga ega favqulodda vaziyatlar ta’siriga duchor bo‘lgan hududlar;
• foydali qazilmalar joylashgan hududlar;
• o‘ziga nisbatan shaharsozlik faoliyatini alohida tartibga solish rejimlari va shaharsozlik jihatidan foydalanishning boshqa turlari hamda shaharsozlik faoliyatini amalga oshirish uchun mazkur hududlardan foydalanishga doir cheklovlar belgilangan hududlar;
• O‘zbekiston Respublikasi hududini rivojlantirishga doir boshqa loyiha echimlari.
Loyiha hujjatlari quyidagilardan iborat:
• ishchi loyiha;
• loyiha-smeta hujjatlari;
• ishchi hujjatlar.
Loyiha hujjatlari hajmiy-rejali, amaliy va texnikaviy echimlarni, binolarni, inshootlarni va ularning majmualarini qurish, rekonstruktsiya qilish hamda mukammal ta’mirlashning, shuningdek obodonlashtirish ishlarining qiymatini belgilaydi.
• Loyiha hujjatlari shaharsozlik normalari va qoidalariga muvofiq ishlab chiqiladi, maxsus vakolatli davlat organining tegishli hududiy bo‘linmalari, sanitariya-epidemiologiya xizmatlari, davlat yong‘in nazorati organlari, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish organlari va boshqa xizmatlar bilan kelishiladi.
• Loyiha hujjatlarini ishlab chiqish, moliyalashtirish, tasdiqlash va ulardan foydalanish tartibini belgilash, shuningdek ularga o‘zgartirishlar kiritish buyurtmachining tashabbusiga ko‘ra hamda uning hisobidan amalga oshiriladi.

• 19340 количество просмотров
• основные положения развития систем расселения, природопользования и производительных сил в соответствии с прогнозами социально-экономического развития территории Республики Узбекистан;
• меры по улучшению экологической обстановки на территориях Республики Каракалпакстан и областей, рациональному использованию и охране земель, сохранению территорий объектов культурного наследия, развитию инженерной, транспортной и социальной инфраструктур общегосударственного значения;
• территории, благоприятные для развития систем расселения;
• охраняемые природные территории;
• территории сельскохозяйственного и лесохозяйственного назначения;
• территории с экстремальными природно-климатическими условиями;
• территории, подверженные воздействию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
• территории залегания полезных ископаемых;
• территории, для которых установлены режимы особого регулирования градостроительной деятельности и другие виды градостроительного использования и ограничения на использование данных территорий для осуществления градостроительной деятельности;
• иные проектные решения по развитию территории Республики Узбекистан.
Проектной документацией являются
• рабочий проект;
• проектно-сметная документация;
• рабочая документация.
Проектная документация определяет объемно-планировочные, конструктивные и технические решения, стоимость строительства, реконструкции и капитального ремонта зданий, сооружений и их комплексов, а также благоустроительных работ.
• Проектная документация разрабатывается в соответствии с градостроительными нормами и правилами, согласовывается с соответствующими территориальными подразделениями специально уполномоченного государственного органа, санитарно-эпидемиологическими службами, органами государственного пожарного надзора, органами экологии и охраны окружающей среды и иными службами.
• Разработка, финансирование, утверждение и определение порядка использования проектной документации, а также внесение в нее изменений осуществляются по инициативе и за счет ее заказчика.