• axloq tuzatish ishlariga hukm qilingan shaxslarni ro‘yxatga oladi;
• mahkum ishlaydigan korxona, muassasa va tashkilot ma’muriyati tomonidan hukm talablari ijro etilishini tekshiradi;
• mahkumni qidirib topish yuzasidan dastlabki tadbirlarni o‘tkazadi, zarur materiallarni tayyorlaydi va tegishli xizmatga oshiradi;
• axloq tuzatish ishlarini boshqa joylarda o‘tayotgan shaxslar bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilish uchun ruxsatnoma berish masalasini ko‘rib chiqadi.
Axloq tuzatish ishlari tariqasidagi jazoga hukm qilingan shaxs hukm talablarini bajarishga, jazolarni ijro etish inspektsiyasiga mazkur jazoni o‘tash bilan bog‘liq hujjatlarni taqdim etishga, yashash va ish joyidagi o‘zgarishlar yoki mehnat shartnomasi bekor qilinganligi haqida inspektsiyani xabardor qilishga, chaqiruvga binoan inspektsiyada hozir bo‘lishga majbur. Mahkum hozir bo‘lmagan taqdirda u belgilangan tartibda majburan keltirilishi mumkin.
Jazolarni ijro etish inspektsiyasi belgilaydigan joylarda jazoni o‘tash muddati mobaynida inspektsiyaning yozma ruxsatisiz mehnat shartnomasini mahkumning tashabbusi bilan bekor qilish taqiqlanadi. Inspektsiya ruxsatnoma berishni rad etgan taqdirda yuqori mansabdor shaxsga yoki sudga shikoyat qilish mumkin.
Hukmda nazarda tutilgan chegirma mahkumning asosiy ish joyidagi ish haqining barcha turidan, har bir ishlangan oy uchun maosh to‘lash chog‘ida, qonunchilikda belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
Mahkum axloq tuzatish ishlarini o‘tashdan bo‘yin tovlagan taqdirda jazolarni ijro etish inspektsiyasi o‘talmagan muddatni ozodlikdan mahrum qilish jazosi bilan almashtirish haqida Jinoyat kodeksining 46 va 83-moddalarida nazarda tutilgan tartibda sudga taqdimnoma kiritadi.

• 39840 количество просмотров
Исполнение наказания в виде исправительных работ осуществляется инспекцией исполнения наказаний органов внутренних дел по месту жительства осужденного.
• ведет учет осужденных к исправительным работам;
• разъясняет осужденному порядок и условия отбывания наказания;
• направляет на работу осужденных к исправительным работам в иных местах;
• контролирует соблюдение условий отбывания наказания осужденным;
• контролирует исполнение требований приговора администрацией предприятия, учреждения и организации по месту работы осужденного;
• проводит первоначальные мероприятия по розыску осужденного, готовит и передает в соответствующую службу необходимые материалы;
• рассматривает вопрос о даче разрешения на прекращение трудового договора с лицами, отбывающими исправительные работы в иных местах.
Осужденный к наказанию в виде исправительных работ обязан выполнять требования приговора, предоставлять инспекции исполнения наказаний документы, связанные с отбыванием данного наказания, сообщать в инспекцию об изменениях места жительства, работы или прекращении трудового договора, являться по вызову в инспекцию. В случае неявки осужденный может быть подвергнут в установленном порядке приводу.
В течение срока отбывания наказания в местах, определяемых инспекцией исполнения наказаний, осужденным запрещается прекращать трудовой договор по своей инициативе без письменного разрешения инспекции. Отказ инспекции в выдаче разрешения может быть обжалован вышестоящему должностному лицу или в суд.
Исчисление срока наказания.
Удержания, предусмотренные приговором, производятся со всех видов заработка осужденного по его основному месту работы при выплате заработной платы за каждый отработанный месяц в порядке, установленном законодательством.
При уклонении осужденного от отбывания исправительных работ инспекция исполнения наказаний вносит в суд представление о замене неотбытого срока лишением свободы в порядке, предусмотренном статьями 46 и 83 Уголовного кодекса.