• 28889 marta o'qildi
• mahkumlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini ro‘yobga chiqarish, shuningdek ularning o‘z majburiyatlarini ado etishini;
• muayyan toifadagi mahkumlarni alohida-alohida saqlashni;
• muassasa turiga qarab mahkumlarni har xil sharoitda saqlashni;
• mahkumlarning va muassasa xodimlarining xavfsizligini.
Jazoni ijro etish muassasalarida, manzil-koloniyalarni istisno etganda, mahkumlar belgilangan namunada kiyim kiyadilar.
Muassasa ma’muriyati mahkumlarni nazorat va tekshirishning texnikaviy vositalari qo‘llanilayotganligidan xabardor etishi shart.
Ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxslarga o‘z yonida saqlashga ruxsat etilgan narsalar va buyumlar ro‘yxati O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi tomonidan belgilanadi.
Mahkumlarning yonidan topilgan, foydalanishga ruxsat etilmagan narsalar va buyumlar muassasa boshlig‘ining qaroriga binoan olib qo‘yiladi hamda mahkum ozod bo‘lgunga qadar saqlash uchun topshiriladi yoki yo‘q qilib tashlanadi yoxud davlat foydasiga o‘tkaziladi va bu haqda tegishli hujjat tuziladi.
Tintuv va ko‘zdan kechirish tartibi
Jazoni ijro etish muassasalarida tezkor-qidiruv faoliyati:
• mahkumlar, muassasa xodimlari va boshqa shaxslar xavfsizligini ta’minlash;
• mahkumlar mazkur muassasaga etib kelgunga qadar sodir etgan jinoyatlarni aniqlash va fosh etish;
• jinoyatlarni hamda belgilangan saqlash rejimini buzish hollarini aniqlash va ularning oldini olish;
• jazoni ijro etish muassasalarida sodir etilgan jinoyatlarni fosh etish;
• ozodlikdan mahrum etish joylaridan qochgan mahkumlarni qidirish;
• boshqa jinoyatlarni fosh etishda yordam berish maqsadida amalga oshiriladi.
Ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxslar tomonidan sodir etilayotgan jinoyatlar va huquqbuzarliklarni to‘xtatib qolish maqsadida, shuningdek ularni ushlash chog‘ida, agar boshqa usullar bilan muassasa ma’muriyatining qonuniy talablarini ta’minlashning iloji bo‘lmasa, mahkumlarga nisbatan jismoniy kuch ishlatilishi mumkin.
Mahkumlarga nisbatan maxsus vositalarni ishlatish tartibi
Alohida hollarda, agar jinoyatni boshqa vositalar bilan to‘xtatishning iloji bo‘lmasa, eng so‘nggi chora sifatida o‘qotar qurol qo‘llashga yo‘l qo‘yiladi.
O‘qotar qurol quyidagi hollarda qo‘llanilishi mumkin.
• Ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxslar o‘z shaxsiy hisobvarag‘idagi pul hisobidan oziq-ovqat mahsulotlari va eng zarur narsalarni pul o‘tkazish yo‘li bilan sotib olishlari mumkin.

• реализацию прав и законных интересов осужденных, а также исполнение ими своих обязанностей;
В учреждениях по исполнению наказания, за исключением колоний-поселений, осужденные носят одежду установленного образца.
Администрация учреждения обязана уведомлять осужденных о применении технических средств надзора и контроля.
Перечень предметов и вещей, разрешенных осужденным к лишению свободы иметь при себе, устанавливается Министерством внутренних дел Республики Узбекистан.
Обнаруженные у осужденных предметы и вещи, не разрешенные к пользованию, изымаются по постановлению начальника учреждения и сдаются на хранение до освобождения осужденного или уничтожаются либо обращаются в доход государства, о чем составляется соответствующий документ.
Обыск и досмотр.
Оперативно-розыскная деятельность в учреждениях по исполнению наказания осуществляется в целях
• обеспечения безопасности осужденных, персонала учреждений и иных лиц;
• выявления и раскрытия преступлений, совершенных осужденными до прибытия в данное учреждение;
• выявления и предупреждения преступлений и нарушений установленного режима содержания; и другое.
В целях пресечения преступлений и правонарушений со стороны осужденных к лишению свободы, а также при их задержании к ним может быть применена физическая сила, если другими способами невозможно обеспечить выполнение ими законных требований администрации учреждения.
Применение специальных средств.
В исключительных случаях, если иными средствами невозможно пресечь преступление, допускается применение огнестрельного оружия в качестве крайней меры.
Огнестрельное оружие может быть применено в случаях.
Осужденные к лишению свободы могут приобретать продукты питания и предметы первой необходимости по безналичному расчету на деньги, имеющиеся на их лицевых счетах.
Сумма денег, разрешенная к расходованию, устанавливается в зависимости от вида режима учреждения по исполнению наказания и условий содержания осужденного.