• 65859 marta o'qildi
18 yoshga to‘lgan va muomala layoqatiga ega bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi o‘z xohish-istagiga ko‘ra ko‘rsatilgan tartibda O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligidan chiqishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligiga qabul qilish, uni tiklash yoki undan chiqish to‘g‘risidagi iltimosnoma O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomiga ariza beruvchi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi hududida doimiy yashash joyidagi ichki ishlar organiga, xorijda yashayotgan shaxs tomonidan esa konsullik muassasasiga shaxsan takdim etiladi.
O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligidan chiqishda taqdim etiladigan hujjatlar:
• o‘rnatilgan shakldagi iltimosnoma;
• o‘rnatilgan shakldagi so‘rovnoma;
• pasport (identifikatsiyalovchi karta) nusxasi;
• nikoh tuzilganligi yoki nikoh bekor qilinganligi to‘g‘risidagi guvohnoma (mavjud bo‘lsa);
• arizada bola ko‘rsatilgan taqdirda, uning tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomasi va (mavjud bo‘lsa) pasporti (kartasi). Bunday hollarda bolaning otasi yoki onasi O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligini saqlab qolayotgan bo‘lsa, uning notarial tartibda tasdiqlangan roziligi talab etiladi;
• 14 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan bolaning O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligidan chiqish to‘g‘risidagi yozma roziligi;
• davlat boji (konsullik yig‘imi) to‘langanligi to‘g‘risidagi hujjat.
Agar ariza beruvchining O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo‘lgan eri (xotini), ota-onasi, shuningdek, uning qaramog‘idagi shaxslar O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashasa, ariza beruvchi ushbu shaxslarning ariza beruvchiga nisbatan mulkiy e’tirozlari mavjud emasligi haqidagi notarial tartibda tasdiqlangan arizalarini taqdim etishi shart.
Agar tegishli holatlar mavjud bo‘lsa, ota-onaning, turmush o‘rtog‘ining roziligi o‘rniga ariza beruvchidan yoki tegishli organdan:
• vafot etganligi haqida guvohnoma, agar ko‘rsatilgan shaxslar vafot etgan bo‘lsa;
• ko‘rsatilgan shaxslarni ota-onalik huquqlaridan mahrum qilinganligi, muomalaga layoqatsiz, muomala layoqati cheklangan yoki bedarak yo‘qolgan deb topilganligi yoxud fuqaroni vafot etgan deb e’lon qilinganligi haqidagi qonuniy kuchga kirgan sud qarori;
• yolg‘iz ota yoki ona ekanligini tasdiqlovchi hujjatlar vakolatli organ tomonidan so‘rab olinadi.
Iltimosnomani qabul qilgan mas’ul xodim 3 ish kuni ichida ilova qilingan hujjatlar to‘liqligini va to‘g‘ri rasmiylashtirilganligini o‘rganib chiqadi va so‘rovnomaga o‘zining lavozimini ko‘rsatgan holda imzo qo‘yadi.

• 65867 количество просмотров
Гражданин Республики Узбекистан, достигший возраста 18 лет и обладающий дееспособностью, может выйти из гражданства Республики Узбекистан по собственному желанию в порядке, указанном в Законе.
Ходатайства и заявления по вопросам гражданства Республики Узбекистан подаются:
• лицом, проживающим на территории Республики Узбекистан, — в орган внутренних дел по месту постоянного проживания или временного пребывания;
• лицом, проживающим за пределами территории Республики Узбекистан, — в консульские учреждения Республики Узбекистан, а также консульские отделы дипломатических представительств Республики Узбекистан.
Для подачи заявления о выходе из гражданства Республики Узбекистан требуется личная явка заявителя.
Перечень необходимых материалов для выхода из гражданства Республики Узбекистан (все документы должны быть представлены в 2 экземплярах):
• ходатайством по форме;
• паспорт (ID карта) копия;
• в случае, если в заявлении указан ребенок, его свидетельство о рождении и (при наличии) паспорт (идентификационная карта), если отец или мать ребенка сохраняет гражданство Республики Узбекистан, требуется его согласие, заверенное в нотариальном порядке;
• письменное согласие ребенка в возрасте от 14 до 18 лет о его выходе из гражданства Республики Узбекистан;
• документ об уплате государственной пошлины (консульского сбора).
Если муж (жена), родители и лица, находящиеся на иждивении заявителя и являющиеся гражданами Республики Узбекистан, постоянно проживают в Республике Узбекистан, заявитель обязан представить заявления данных лиц об отсутствии у них имущественных претензий в отношении заявителя, заверенные в нотариальном порядке.
При наличии соответствующих обстоятельств вместо согласия родителей, супруга (супруги) уполномоченный орган может запросить у заявителя или соответствующего органа:
• свидетельство о смерти, если указанные лица умерли;
• вступившее в законную силу решение суда, которым указанные лица были лишены родительских прав, либо признаны недееспособными, ограниченно дееспособными, безвестно отсутствующими либо объявлены умершими;
• документы, подтверждающие статус заявителя в качестве отца-одиночки или матери-одиночки.
Заявитель при оформлении материалов дела о выходе из гражданства Республики Узбекистан должен уплатить консульские сборы в установленном порядке.
Ответственный сотрудник, принявший ходатайство, в течение 3-х рабочих дней изучает полноту и правильность оформления прилагаемых документов и подписывает анкету с указанием своей должности.
Принятые ходатайства или заявления по вопросам гражданства Республики Узбекистан регистрируются в межведомственной базе данных по вопросам гражданства Республики Узбекистан «E-Fuqaro». По требованию заявителя в течение 3-х рабочих дней выдается справка с указанием даты принятия и регистрации его ходатайства или заявления.