• 65859 marta o'qildi
18 yoshga to‘lgan va muomala layoqatiga ega bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi o‘z xohish-istagiga ko‘ra ko‘rsatilgan tartibda O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligidan chiqishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligiga qabul qilish, uni tiklash yoki undan chiqish to‘g‘risidagi iltimosnoma O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomiga ariza beruvchi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi hududida doimiy yashash joyidagi ichki ishlar organiga, xorijda yashayotgan shaxs tomonidan esa konsullik muassasasiga shaxsan takdim etiladi.
O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligidan chiqishda taqdim etiladigan hujjatlar:
• o‘rnatilgan shakldagi iltimosnoma;
• o‘rnatilgan shakldagi so‘rovnoma;
• pasport (identifikatsiyalovchi karta) nusxasi;
• nikoh tuzilganligi yoki nikoh bekor qilinganligi to‘g‘risidagi guvohnoma (mavjud bo‘lsa);
• arizada bola ko‘rsatilgan taqdirda, uning tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomasi va (mavjud bo‘lsa) pasporti (kartasi). Bunday hollarda bolaning otasi yoki onasi O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligini saqlab qolayotgan bo‘lsa, uning notarial tartibda tasdiqlangan roziligi talab etiladi;
• 14 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan bolaning O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligidan chiqish to‘g‘risidagi yozma roziligi;
• davlat boji (konsullik yig‘imi) to‘langanligi to‘g‘risidagi hujjat.
Agar ariza beruvchining O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo‘lgan eri (xotini), ota-onasi, shuningdek, uning qaramog‘idagi shaxslar O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashasa, ariza beruvchi ushbu shaxslarning ariza beruvchiga nisbatan mulkiy e’tirozlari mavjud emasligi haqidagi notarial tartibda tasdiqlangan arizalarini taqdim etishi shart.
Agar tegishli holatlar mavjud bo‘lsa, ota-onaning, turmush o‘rtog‘ining roziligi o‘rniga ariza beruvchidan yoki tegishli organdan:
• vafot etganligi haqida guvohnoma, agar ko‘rsatilgan shaxslar vafot etgan bo‘lsa;
• ko‘rsatilgan shaxslarni ota-onalik huquqlaridan mahrum qilinganligi, muomalaga layoqatsiz, muomala layoqati cheklangan yoki bedarak yo‘qolgan deb topilganligi yoxud fuqaroni vafot etgan deb e’lon qilinganligi haqidagi qonuniy kuchga kirgan sud qarori;
• yolg‘iz ota yoki ona ekanligini tasdiqlovchi hujjatlar vakolatli organ tomonidan so‘rab olinadi.
Iltimosnomani qabul qilgan mas’ul xodim 3 ish kuni ichida ilova qilingan hujjatlar to‘liqligini va to‘g‘ri rasmiylashtirilganligini o‘rganib chiqadi va so‘rovnomaga o‘zining lavozimini ko‘rsatgan holda imzo qo‘yadi.

A citizen of the Republic of Uzbekistan who has reached the age of 18 and has legal capacity may voluntarily renounce the citizenship of the Republic of Uzbekistan in the prescribed manner.
An application for admission, restoration or renunciation of citizenship of the Republic of Uzbekistan is submitted by the applicant personally to the President of the Republic of Uzbekistan to the internal affairs body at the place of permanent residence in the Republic of Uzbekistan, as well as by a person residing abroad, to a consular office.
Documents required for renunciation of the citizenship of the Republic of Uzbekistan:
• application in the prescribed form;
• questionnaire;
• copy of passport (ID-card);
• marriage or divorce certificate (if any);
• birth certificate and passport (if any), if the child is indicated in the application. In such cases, if the child's father or mother retains the citizenship of the Republic of Uzbekistan, his notarized consent is required;
• Written consent of a child between the ages of 14 and 18 to renounce the citizenship of the Republic of Uzbekistan;
• confirmation of payment of the state duty (consular fee).
If the applicant's husband (wife), parents, as well as his dependents, who are citizens of the Republic of Uzbekistan, permanently reside in the Republic of Uzbekistan, the applicant must notarize that these persons have no property claims against the applicant, must submit approved applications.
In the presence of appropriate circumstances, instead of the consent of the parents, spouse, the following documents are requested from the applicant or the competent authority:
• a death certificate, if the specified persons have died;
• a court decision that has entered into legal force on the deprivation of these persons of parental rights, recognizing them as incapacitated or limitation of the lageal capacity or missing, or declaring the citizen dead;
• documents confirming that a person is the only parent.
Within 3 working days, the responsible person who received the application will check the completeness and correctness of the attached documents and sign an application indicating his position.