• 47696 marta o'qildi
18 yoshga to‘lgan va muomala layoqatiga ega bo‘lgan chet davlat fuqarosi yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxs hisoblangan vatandosh O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligiga soddalashtirilgan tartibda qabul qilish bo‘yicha murojaat qilishi mumkin.
Quyidagi hollarda murojaat qilish mumkin:
• O‘zbekiston Respublikasi hududida yashaydigan va O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo‘lgan, nasl-nasab shajarasi bo‘yicha to‘g‘ri tutashgan loaqal bitta o‘zidan oldingi qarindoshga ega bo‘lsa;
• O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga rioya etish majburiyatini o‘z zimmasiga olsa;
• davlat tilini muloqot qilish uchun zarur darajada bilsa.
Taqdim etiladigan hujjatlar:
• iltimosnoma;
• so‘rovnoma;
• tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma;
• chet davlat fuqarosining pasporti yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxsning harakatlanish hujjati yoxud yashash guvohnomasi (fuqaroligi bo‘lmagan shaxsning identifikatsiyalovchi kartasi);
• nikoh tuzilganligi yoki nikoh bekor qilinganligi to‘g‘risidagi guvohnoma (mavjud bo‘lsa);
• iltimosnomada bola ko‘rsatilgan taqdirda, uning tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomasi va chet davlat fuqarosining pasporti yoki yashash guvohnomasi yoxud fuqaroligi bo‘lmagan shaxsning identifikatsiyalovchi kartasi (mavjud bo‘lsa), bunda 14 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan bolaning yozma roziligi olinadi;
• O‘zbekiston Respublikasi hududida yashayotgan va O‘zbekiston Respublikasining fuqarosi bo‘lgan, nasl-nasab shajarasi bo‘yicha to‘g‘ri tutashgan o‘zidan oldingi qarindoshining pasporti ( identifikatsiyalovchi kartasi);
• tirikchilikning qonuniy manbalari mavjudligini tasdiqlovchi hujjat;
• o‘zlari fuqarosi bo‘lgan davlatning mutasaddi organidan sudlanganlik holati mavjud yoki yo‘qligini tasdiqlovchi hujjat;
• davlat boji (konsullik yig‘imi) to‘langanligi to‘g‘risidagi hujjat.
• Davlat tilini muloqot qilish uchun zarur darajada bilishini tasdiqlovchi hujjat vakolatli organ tomonidan idoralararo ma’lumot almashinuvi tizimi orqali olinadi.
Quyidagilarga davlat tilini muloqot qilish uchun zarur bo‘lgan darajada bilish sharti tatbiq etilmaydi:
• O‘zbekiston Respublikasi hududida umumiy o‘rta ta’limdan kam bo‘lmagan darajada ta’lim olgan shaxslar (tasdiqlovchi hujjat taqdim etiladi);
• 60 yoshga to‘lgan shaxslar;
• muomala layoqatiga ega bo‘lmagan shaxslar (ishonchli vakili tomonidan ushbu shaxs muomala layoqatiga ega emasligi yoki muomala layoqati cheklanganligi haqida qonuniy kuchga kirgan sud qarori taqdim etiladi);

A compatriot, who is a capable citizen of a foreign country or a stateless person and has reached the age of 18, may apply for acquisition of the citizenship of the Republic of Uzbekistan in a simplified manner.
It can be applied in the following cases:
• if there is at least one previous direct related relative (by pedigree) who is living in the territory of the Republic of Uzbekistan and a citizen of the Republic of Uzbekistan;
• has a legitimate source of livelihood;
• undertakes to comply with the Constitution of the Republic of Uzbekistan;
• speaks the state language to the extent necessary for communication.
Submitted documents:
• Petition;
• Survey;
• Birth certificate;
• Passport or residence permit of a foreign citizen or stateless person (ID-card of a stateless person);
• Marriage or divorce certificate (if any);
• If a child is indicated in the application, then it has to be submitted his birth certificate and passport or residence permit of a foreign citizen or an identity card (ID) of a stateless person (if any), including 14 to 18-year-old child’s written consent;
• Passport (ID-card) of a previous direct related relative (by pedigree) who is living in the territory of the Republic of Uzbekistan and a citizen of the Republic of Uzbekistan;
• a document confirming the existence of legal sources of livelihood;
• a document of the competent authority of the state of its citizenship, confirming the presence or absence of a criminal record;
• Confirmation of payment of the state duty (consular fee).
Proof of proficiency the state language knowledge is issued by the competent authority through the interdepartmental information exchange system.
To know the state language is not required following:
• persons educated in the territory of the Republic of Uzbekistan at a level not lower than general secondary education (supporting documentation is provided);
• persons over 60 years old;
• incapacitated persons (the trustee submits a legal decision of the court on the incapacity or limitation of the legal capacity of the person);