• 22468 marta o'qildi
Prezident davlat stipendiyasi va nomli davlat stipendiyalari oliy ta’limda yuqori natija ko‘rsatgan, ilmiy yoki ijodiy faoliyat bilan shug‘ullanayotgan talabalarni rag‘batlantirish maqsadida tayinlanadi.
Prezident davlat stipendiyasiga bakalavriatning bitiruv bosqichida tahsil olayotgan va butun o‘qish davrida a’lo baholarga o‘qigan talabalar talabgor bo‘lishi mumkin.
Nomli davlat stipendiyalariga esa tegishli ta’lim yo‘nalishlarida yuqori akademik va ilmiy-ijodiy natijalarga ega talabalar belgilangan tartibda tavsiya etiladi.
Nomzodga qo‘yiladigan talablar
Talabgorni baholashda:
— o‘qishdagi natijalari;
— ilmiy yoki ijodiy faoliyati;
— respublika va xalqaro konferentsiya, tanlov va olimpiadalardagi ishtiroki;
— ilmiy maqola, tezis va boshqa ishlari;
— davlat tili va xorijiy tillarni bilishi;
— O‘zbekiston tarixi hamda axborot texnologiyalari bo‘yicha bilimlari hisobga olinadi.
Prezident davlat stipendiyasiga talabgor bakalavrda o‘z ta’lim yo‘nalishiga mos mavzuda kamida ikkita e’lon qilingan ilmiy-tadqiqot ishi bo‘lishi talab etiladi.
Nomzod qanday ko‘rsatiladi
Nomzodlar oliy ta’lim tashkilotining ilmiy kengashi tomonidan talabaning o‘qish va ilmiy-ijodiy natijalari muhokama qilinganidan keyin tavsiya etiladi.
Talabgorlarning ma’lumotlari va hujjatlari my.edu.uz elektron tizimiga kiritiladi. O‘zlashtirish ko‘rsatkichlari esa HEMIS tizimi orqali shakllantiriladi.
Prezident davlat stipendiyasi bo‘yicha hujjatlarni qabul qilish, qoida tariqasida, 1–15-avgust, ularni vazirlikda ko‘rib chiqish esa 10–25-sentabrь kunlari amalga oshiriladi.
Maxsus test sinovlari
2026-yildan talabgorlar Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan:
O‘zbekiston tarixi;
axborot texnologiyalari;
xorijiy tillar bo‘yicha maxsus test sinovlaridan o‘tadi.
O‘tish ballining quyi chegarasi maksimal ballning 55 foizi hisoblanadi. 55 foizdan past natija ko‘rsatgan yoki testga qatnashmagan talabgor Prezident va nomli davlat stipendiyalariga tavsiya etilmaydi.
Apellyatsiya
Ekspert guruhi qo‘ygan ball talabgorga my.edu.uz orqali 24 soat ichida ma’lum qilinadi.
Natijadan norozi talabgor baholash natijasi e’lon qilingan vaqtdan boshlab 48 soat ichida elektron tarzda apellyatsiya berishi mumkin.
Apellyatsiya komissiyasi shikoyatni 3 kun ichida ko‘rib chiqadi va ballni o‘zgarishsiz qoldirishi yoki o‘zgartirishi mumkin.
Nomli davlat stipendiyasi — muayyan ta’lim sohalari bo‘yicha yuqori natija ko‘rsatgan talabalar uchun belgilangan maxsus davlat stipendiyasi.

• 22467 количество просмотров
Президентская и именные государственные стипендии предназначены для поощрения студентов, показывающих высокие результаты в учебе и научной или творческой деятельности.
На Президентскую государственную стипендию могут претендовать студенты выпускного курса бакалавриата, которые на протяжении всего периода обучения имели только отличные оценки.
На именные государственные стипендии в установленном порядке рекомендуются студенты соответствующих направлений, имеющие высокие академические и научно-творческие результаты.
Требования к кандидату
— результаты обучения;
— научная или творческая деятельность;
— участие в республиканских и международных конференциях, конкурсах и олимпиадах;
— научные статьи, тезисы и другие работы;
— владение государственным и иностранным языками;
— знания истории Узбекистана и информационных технологий.
Для претендента на Президентскую государственную стипендию бакалавриата требуется наличие не менее двух опубликованных научно-исследовательских работ по теме, соответствующей направлению обучения.
Как выдвигается кандидат
Кандидаты рекомендуются ученым советом вуза после обсуждения их учебных и научно-творческих достижений.
Сведения и документы претендентов вносятся в электронную систему my.edu.uz, а показатели успеваемости формируются через HEMIS.
По Президентской государственной стипендии документы, как правило, принимаются с 1 по 15 августа, а их рассмотрение Министерством проводится с 10 по 25 сентября.
Специальные тесты
С 2026 года претенденты проходят в Агентстве по оценке знаний и квалификаций специальные тесты по:
истории Узбекистана;
информационным технологиям;
иностранным языкам.
Минимальный проходной результат составляет 55 процентов максимального балла. Получившие менее 55 процентов или не участвовавшие в тестировании не рекомендуются на Президентскую и именные государственные стипендии.
Оценка экспертной группы сообщается претенденту через my.edu.uz в течение 24 часов.
Апелляция может быть подана в электронном виде в течение 48 часов после объявления оценки.
Апелляционная комиссия рассматривает ее в течение 3 дней и может оставить балл без изменения либо изменить его.
Именная государственная стипендия — специальная государственная стипендия для студентов, достигших высоких результатов в соответствующей области образования.