• 23981 marta o'qildi
• Davlat sog‘lom bola tug‘ilishini ta’minlash uchun onaga uning sog‘lig‘ini saqlash sharoitlarini yaratadi.
• Davlat bolalarga qonunchilikka muvofiq hajmda bepul tibbiy yordamni kafolatlaydi.
Bolaning sog‘lig‘ini saqlash huquqi davlat tomonidan quyidagi yo‘llar bilan ta’minlanadi:
• malakali tibbiy xizmat ko‘rsatilishini tashkil qilish;
• bolaning, uning ota-onasining salomatligini nazorat qilish va bolalar kasalliklari profilaktikasi;
• bolalar va o‘smirlarni davolash-profilaktika muassasalarida dispanser kuzatuvini olib borish hamda davolash;
• talab darajasidagi sifatga ega bo‘lgan oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarilishi va sotilishini nazorat qilish;
• bolaning fiziologik xususiyatlari va sog‘lig‘i holatiga javob beradigan ta’lim olish hamda mehnat qilish sharoitlarini yaratish;
• kasbga yaroqlilikni aniqlashda O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan bepul tibbiy maslahat berish;
• sanitariya-gigiena ta’limi berish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va rag‘batlantirish;
• sog‘lig‘ining holati to‘g‘risida bola uchun qulay bo‘lgan tarzda zarur axborotni taqdim etish.
14 yoshdan katta yoshdagi bola ma’lumotlarni bilgan holda tibbiy aralashuvga ixtiyoriy ravishda rozilik berish yoki uni rad etish huquqiga ega.
Bola bilan uning hayotiga, sog‘lig‘i va normal rivojlanishiga ziyon etkazuvchi har qanday ilmiy tajriba yoki boshqa eksperimentlar o‘tkazish taqiqlanadi.
Davlat maxsus cheklovlarni joriy etish va maxsus profilaktika dasturlarini amalga oshirish orqali bolani alkogolga moyillikdan, chekishdan, giyohvandlik vositalarini, psixotrop moddalar va intellektual-irodaviy faoliyatga ta’sir ko‘rsatadigan boshqa moddalarni iste’mol qilishdan himoya qilish bo‘yicha zarur choralarni ko‘radi.
Jismoniy va (yoki) ruhiy rivojlanishida nuqsonlari bo‘lgan bolalar ota-onasi yoki ota-onasining o‘rnini bosuvchi shaxslarning arizasiga ko‘ra O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti, homiylik va boshqa jamg‘armalarning mablag‘lari hisobidan, shuningdek ota-onasi yoki ota-onasining o‘rnini bosuvchi shaxslarning mablag‘lari hisobidan ijtimoiy muhofaza tizimi muassasalarida saqlanishlari mumkin.

• 23982 количество просмотров
• Государство создает условия матери по охране ее здоровья для обеспечения рождения здорового ребенка.
• Государство гарантирует детям бесплатный объем медицинской помощи в соответствии с законодательством.
Право ребенка на охрану здоровья обеспечивается государством путем:
• организации квалифицированного медицинского обслуживания;
• контроля за состоянием здоровья ребенка, его родителей и профилактики детских заболеваний;
• диспансерного наблюдения и лечения в детских и подростковых лечебно-профилактических учреждениях;
• контроля за производством и продажей продуктов питания надлежащего качества;
• создания условий обучения и труда, отвечающих физиологическим особенностям и состоянию здоровья ребенка;
• бесплатной медицинской консультации за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан при определении профессиональной пригодности;
• санитарно-гигиенического образования, пропаганды и стимулирования здорового образа жизни;
• предоставления необходимой информации о состоянии здоровья в доступной для него форме.
Ребенок в возрасте старше 14 лет имеет право на добровольное информированное согласие на медицинское вмешательство или отказ от него.
• Запрещаются любые научные опыты или иные эксперименты с ребенком, наносящие вред его жизни, здоровью и нормальному развитию.
Государство принимает необходимые меры по защите ребенка от алкогольной зависимости, курения, употребления наркотических средств, психотропных и других веществ, влияющих на интеллектуально-волевую деятельность, посредством введения специальных ограничений и реализации специальных профилактических программ.
• Несовершеннолетние с недостатками физического или психического развития по заявлению родителей или лиц их заменяющих могут содержаться в учреждениях системы социальной защиты за счет бюджетных средств, благотворительных и иных фондов, а также за счет средств родителей или лиц их заменяющих.
• Нарушение прав и интересов несовершеннолетних родителями или другими лицами, на попечении которых они находятся, уклонение от воспитания, жестокое обращение, наносящее вред здоровью несовершеннолетних, влекут ответственность в порядке, установленном законом.