• 85081 marta o'qildi
Bola huquqlari – bolaga nisbatan inson huquqlari toifasi, irqi, jinsi, tili, dini, tug‘ilgan joyi, milliy yoki ijtimoiy kelib chiqishi, mulkiyligi, ijtimoiy mavqeidan qat’i nazar, har bir bola ega bo‘lishi kerak bo‘lgan huquq va erkinliklar. Xalqaro huquqda 18 yoshga etmaganlarning barchasi bola deb tan olingan.
Bola huquqlari bo‘yicha xalqaro va milliy darajada ko‘plab maxsus hujjatlar mavjud. Bola huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro darajadagi asosiy hujjat Bola huquqlari to‘g‘risidagi konventsiya hisoblanadi. Konventsiya Nьyu-Yorkda 1989-yil 20-noyabrda qabul qilingan. Unda 54 ta moddadan iborat bo‘lib, ularda bolalarning huquqlari. Konventsiyaga kiritilgan barcha huquqlar barcha bolalarga nisbatan qo‘llaniladi.
Konventsiyada birinchi marta bola Konventsiyani ratifikatsiya qilgan davlatlar «hurmat qilish va kafolatlash» talab qilinadigan huquqlarga ega bo‘lgan shaxs sifatida ko‘rib chiqiladi. Ushbu qoida bola jamiyatning juda himoyasiz a’zosi ekanligi va shuning uchun alohida himoyani talab qilishi va bunga loyiq ekanligini ko‘rsatadi.
Konventsiyaga binoan, bola mustaqil shaxs sifatida qabul qilinadi. Konvensiya bolani o‘ziga xos huquqlarga ega bo‘lgan shaxs sifatida tavsiflaydi: yashash huquqi (6-modda), oila qurish (9-modda), ismi va fuqaroligi bo‘yicha.
Ta’lim to‘g‘risida (7-modda), zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida (19-modda), tenglik, fikr va so‘z erkinligi to‘g‘risida (13-modda), dam olish va hordiq chiqarish (31-modda), tibbiy. xizmat ko‘rsatish va sog‘liqni saqlash (24-modda), davlat yordamida (18-27-modda) va boshqalar.
O‘zbekiston Respublikasi Bola huquqlari to‘g‘risidagi konventsiyani 1992-yil 9-dekabrda  ratifikatsiya qildi.
O‘zbekistonda bola huquqlari quyidagi qonun hujjatlari bilan tartibga solinadi:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni qabul qilinishi bilan «Bola huquqlari kafolatlarini yanada kuchaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida» 2019-yil 22 apreldagi PQ-4296-sonli qaroriga binoan Ombudsman hozirda o‘z o‘rinbosariga – bolalar huquqlari bo‘yicha vakilga ega.

• 85082 количество просмотров
Конвенция о правах ребёнка была принята Генеральной Ассамблеей ООН 20 ноября 1989 года и вступила в силу в сентябре 1990 года. По структуре данный международный документ состоит из трех частей, состоящих из преамбулы и 54 статей, где закреплены все права и свободы детей, вне зависимости от пола, расы, языка, религии, социального и национального происхождения, места рождения, а также имущественного положения.
Согласно ст. 1 вышеуказанной Конвенции, «ребёнком является человеческое существо, не достигшее 18-летнего возраста». В документе также излагаются неотъемлемые права ребёнка на жизнь (ст. 6), на имя и на приобретение гражданства сразу же после рождения (ст. 7), право свободно выражать своё мнение, т.е. свободно искать, получать и передавать информацию и идеи любого рода (ст. 13), на свободу совести и религии (ст. 14), на пользование услугами системы здравоохранения (ст. 24), на получение образования (ст. 28), на отдых и досуг, свободно участвовать в культурной жизни и заниматься искусством (ст. 31), на защиту от всех форм эксплуатации, которые могут нанести ущерб благосостоянию ребёнка (ст. 36) и др.
Согласно ст. 43 Конвенции учреждается Комитет по правам ребёнка для рассмотрения прогресса, которое достигнуто государствами-участниками. Данный Комитет состоит из 10 экспертов, которые обладают высокими нравственными качествами и быть компетентным в области, охватываемой Конвенцией. Эксперты избираются на 4-х летний срок.
Республика Узбекистан ратифицировала Конвенцию постановлением Верховного Совета 9 декабря 1992 года.
• Также было принято Постановление Президента Республики Узбекистан от 22.04.2019 г. № ПП-4296 «О дополнительных мерах по дальнейшему усилению гарантий прав ребенка» в соответствии с которым была введена должность заместителя Омбудсмана – Уполномоченный по правам ребёнка.