• 9980 marta o'qildi
2022-yil 1-iyuldan boshlab davlat ishtirokidagi korxonalarda kuzatuv kengashi a’zolarini rag‘batlantirish va ijroiya organi a’zolarining mehnatiga haq to‘lash bo‘yicha yagona siyosat joriy etildi.
Shu bilan birga, ijroiya organi a’zolariga to‘lanadigan har qanday qo‘shimcha to‘lovlar, yil davomidagi ish haqi va mukofotlardan tashqari, bekor qilindi.
Davlat ishtirokidagi korxonalarga quyidagilar taqiqlanadi:
• asosiy faoliyatiga xos bo‘lmagan yangi ko‘chmas mulk ob’ektlarini sotib olish yoki qurish;
• raqobat rivojlangan sohada asosiy faoliyatidan tashqari qo‘shimcha faoliyat bilan shug‘ullanish;
• asosiy faoliyatiga xos bo‘lmagan xo‘jalik jamiyatlari ustav kapitalida ishtirok etish yoki undagi ulushni sotib olish taqiqlandi.
Davlat ishtirokidagi korxonalar va davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan banklar tomonidan mulkni sotish, boshqa korxonaga investitsiya qilish to‘g‘risidagi shartnomalar korxonalar kuzatuv kengashi bilan kelishilishi shart.

• 9978 количество просмотров
Согласно Указу, с 1 июля 2022 года на предприятиях с государственным участием будет введена единая политика стимулирования членов наблюдательного совета и оплаты труда членов исполнительного органа.
При этом, любые дополнительные выплаты членам исполнительного органа, кроме заработной платы и вознаграждения за год, были отменены.
Предприятиям с государственным участием запрещается:
• приобретать или строить новые объекты, не характерных для их деятельности;
• заниматься дополнительной деятельностью в дополнение к деятельности в конкурентноспособной развитой области;
• частвовать в уставном капитале хозяйственных обществ, деятельность которых не характерна для них, или приобретать доли в нем.
Соглашения о продаже имущества, инвестировании в другое предприятие предприятиями с государственным участием и банками с долей государства 50 % и более в обязательном порядке согласовываются с наблюдательным советом предприятий.
Ежегодные расходы государственных предприятий на спонсорство не должны превышать 3 % от чистой прибыли, полученной в предыдущем году.