• 45793 marta o'qildi
• a) sektorlar rahbarlari tuman (shahar) investitsiya bo‘limlari, mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish markazlari, Aholi bandligiga ko‘maklashish markazlari, tijorat banklari hamkorlikda tarmoq va hududiy investitsiya dasturlariga kiritilgan loyihalarda xotin-qizlar uchun yaratilayotgan yangi ish o‘rinlariga ishga joylashtirish;
• b) sektorlar rahbarlari tuman (shahar) mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish markazlari hamda Aholi bandligiga ko‘maklashish markazlari bilan birgalikda mavjud vakansiya va zaxira (kvota) ish o‘rinlariga ishga joylashtirish hamda haq to‘lanadigan jamoat ishlariga jalb qilish;
• v) sektorlar rahbarlari tuman (shahar) mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish markazlari bilan birgalikda kooperativlarga jalb etish;
• g) tuman (shahar) mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish markazlari hamda Aholi bandligiga ko‘maklashish markazlari, Savdo-sanoat palatasining tuman (shahar) tadbirkorlikka ko‘maklashish markazlari, Davlat soliq inspektsiyalari tomonidan kasb-hunarga va tadbirkorlikka o‘qitishni tashkil etish, tadbirkorlikka jalb etish, o‘zini o‘zi mustaqil ravishda band qilishni rivojlantirishga doir faoliyatni tashkil etish orqali bandlikka ko‘maklashish.
Ko‘rsatilgan ko‘maklashish choralari qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
«Ayollar daftari» ro‘yxatiga kiritilgan xotin-qizlarni tadbirkorlikka jalb qilish
Tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yishga ko‘maklashish quyidagi yo‘nalishlarda amalga oshiriladi
• a) Savdo-sanoat palatasi, AT «Xalq banki», Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi, «Tadbirkor ayol» ishbilarmon ayollar uyushmasi, «Hunarmand» uyushmasi hamda hududiy xotin-qizlar tadbirkorlik markazlari va tegishli nodavlat o‘quv markazlari joylarda o‘quv kurslarini tashkil etish orqali tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish istagini bildirgan va «Ayollar daftari»ga kiritilgan xotin-qizlarning tadbirkorlik ko‘nikmalarini oshirish va biznes loyihalarini tuzishga ko‘maklashadi;
• b) «Mikrokreditbank» ATB, «Agrobank» ATB va AT «Xalq banki»ning tuman (shahar) filiallari orqali tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yish va rivojlantirish uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan kredit ajratiladi.
AT «Xalq banki» «Ayollar daftari»ga kiritilgan xotin-qizlarni tadbirkorlikka jalb qilish, ularga kredit olishda ko‘maklashish, bu masalada respublikada ajratilgan kreditlarning statistik hisobotini yuritish va kredit ajratilgandan so‘ng ularning tadbirkorligini rivojlantirish uchun doimiy qo‘llab-quvvatlash borasidagi amaliy ishlarni muvofiqlashtirishga mas’ul hisoblanadi. Shu bilan bir qatorda, Savdo-sanoat palatasi bilan birgalikda xotin-qizlarni tadbirkorlikka o‘qitish ishlari samaradorligini o‘rganadi va har chorakda Vazirlar Mahkamasiga axborot kiritib boradi.
• Bunda kreditlar 33 million so‘mgacha miqdorda «mahalla ettiligi»ning kollegial qarori asosida ajratiladi.
• Kreditlarni ilgari olingan kreditlar yoki har qanday boshqa qarzlarni qaytarishga, shaxsiy ehtiyoj uchun avtotransport vositasi sotib olishga, ma’muriy xarajatlarni to‘lashga, jumladan, avtotransport vositasining ta’minoti, mebelь, aloqa xizmatlari to‘lovi va uyali telefon sotib olishga hamda qonunchilik hujjatlari va Markaziy bankning qoidalariga ko‘ra taqiqlangan faoliyatlarga ajratishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Kreditlar 14 foizlik stavkada
• oilaviy tadbirkorlik, daromad topishga qaratilgan muayyan mehnat faoliyati bilan shug‘ullanish istagini bildirgan xotin-qizlarga — 3 oydan 6 oygacha bo‘lgan imtiyozli davr bilan 3 yilgacha muddatga;
• chorvachilik (chetdan keltirilgan naslli qo‘y va echki), baliqchilik va parrandachilik (tuxum yo‘nalishi) uchun — 1 yilgacha bo‘lgan imtiyozli davr bilan 3 yilgacha muddatga;
• bog‘dorchilik, uzumchilik va limonchilikni tashkil etish, issiqxona, qishloq xo‘jaligi texnikasi va asbob-uskunalarni xarid qilish uchun — 3 yilgacha bo‘lgan imtiyozli davr bilan 7 yilgacha muddatga ajratiladi.
Kreditlar qarz oluvchining ssuda hisobvarag‘idan kredit shartnomasida belgilangan maqsadlar uchun tegishli tashkilotlarning bankdagi hisobvarag‘iga pul o‘tkazish yo‘li bilan ajratiladi.
«Ayollar daftari»ga kiritilgan va o‘zini o‘zi band qiladigan xotin-qizlarga ayrim turdagi faoliyatni amalga oshirish (kasanachilik, hunarmandchilik, issiqxona qurish va shu kabilar uchun zaruriy xom ashyo, ehtiyot qism hamda qurilish mollarini sotib olish) maqsadida 5 mln so‘mgacha miqdorida kredit mablag‘lari naqd pulda berilishi mumkin.
• «Ayollar daftari»ga kiritilgan, biroq kredit olishni rad qilgan xotin-qizlarning doimiy bandligini ta’minlash maqsadida tadbirkorlik sub’ektlarining «Ayollar daftari»ga kiritilgan xotin-qizlarni ish bilan ta’minlashga qaratilgan loyihalariga Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish davlat dasturi doirasidagi resurslar hisobidan yillik 14 foizlik stavkada imtiyozli kreditlar ajratilishi mumkin yoki ularga yakka tartibda amaliy yordam berish, jumladan, kasb-hunarga o‘rgatish va subsidiyalar ajratish, bo‘sh ish o‘rinlariga joylashtirish va boshqalar orqali bandligini ta’minlash choralari ko‘riladi.
• Bunda kichik tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan «Ayollar daftari»ga kiritilgan xotin-qizlarni doimiy ish bilan ta’minlash sharti bilan samaradorligi yuqori va barqaror ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan loyihalariga Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish Davlat dasturlari doirasidagi resurslar hisobidan 225 million so‘mdan ortiq, biroq 1 milliard so‘mdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda belgilangan tartib asosida kredit ajratilishi mumkin.
Kredit summasining aniq miqdori tadbirkor tomonidan ish bilan ta’minlanadigan har bir xotin-qiz uchun 33 million so‘mgacha miqdorga mutanosib ravishda belgilanadi.

• 45790 количество просмотров
Как получить кредит, не работая на государственной службе: руководство для  жителей Узбекистана | Газета «Биржа»
Утверждено обеспечение трудоустройства женщин, включенных в список «Женской тетради».
Занятость женщин будет поощряться в следующих областях:
• отраслевые руководители районных (городских) инвестиционных отделов, центров местного труда и развития предпринимательства, центров занятости, коммерческих банков во взаимодействии с проектами, созданными в рамках отраслевых и региональных инвестиционных программ по созданию новых рабочих мест для женщин;
• руководители секторов совместно с районными (городскими) центрами махаллинского труда и развития предпринимательства и центрами занятости населения по трудоустройству имеющихся вакансий и резервных (квотных) рабочих мест и привлечению к оплачиваемым общественным работам;
• вовлечение руководителей отрасли в кооперативы совместно с районными (городскими) махаллинскими центрами работы и развития предпринимательства;
• районные (городские) центры махаллинского труда и развития предпринимательства и занятости населения, районные (городские) центры поддержки предпринимательства при Торгово-промышленной палате, организация профессионального и бизнес-обучения органами государственной налоговой инспекции, вовлечение в предпринимательство, самозанятость, содействие трудоустройству через организацию мероприятий по развитию занятости.
Меры поддержки, указанные в данных пунктах, реализуются в порядке, установленном законодательством.
Вовлечение женщин в предпринимательство внесенных в список «Женской тетради».
Помощь в открытии бизнеса осуществляется по следующим направлениям:
а) Торгово-промышленная палата, «Народный банк», Высшая школа бизнеса и предпринимательства, Ассоциация деловых женщин «Тадбиркор аёл», Ассоциация «Хунарманд» и региональные центры женского предпринимательства и соответствующие негосударственные учебные центры содействуют развитию женского предпринимательства, навыков и бизнес-проектов для женщин, изъявивших желание начать собственное дело и внесенных в «Женскую тетрадь»;
б) кредиты из Государственного бюджета Республики Узбекистан выделяются на создание и развитие предпринимательства через районные (городские) филиалы «Микрокредитбанк», «Агробанк» и «Народный банк».
АО «Народный банк» отвечает за координацию практической работы по привлечению женщин к предпринимательству, оказание им помощи в получении кредитов, ведение статистической отчетности по кредитам в республике и оказание постоянной поддержки развития их предпринимательства после получения кредита.
Кроме того, совместно с Торгово-промышленной палатой изучает эффективность обучения женщин предпринимательству и ежеквартально представляет информацию в Кабинет Министров.
Кредиты направлены на создание и развитие предпринимательства женщин, включенных в «Женскую тетрадь» и желающих начать свое дело.
• Кредиты предоставляются в размере до 33 миллионов сумов на основании коллегиального решения «махаллинской семёрки».
• Кредиты не могут быть использованы для погашения ранее полученных кредитов или любых других задолженностей, для приобретения транспортного средства для личного пользования, для оплаты административных расходов, в том числе на приобретение транспортного средства, мебели, услуг связи и мобильного телефона, а также для выделения на виды деятельности, запрещенной законом и правилами Центрального банка.
Кредиты по ставке 14 процентов:
• для женщин, желающих заниматься семейным бизнесом, определенной трудовой деятельностью, направленной на получение дохода, - на срок до 3 лет с льготным периодом от 3 до 6 месяцев;
• для животноводства (импортные овцы и козы), рыболовства и птицеводства (яичного направления) - до 3 лет с льготным периодом до 1 года;
• на организацию садоводства, виноградарства и лимоноводства, на приобретение теплиц, сельскохозяйственных машин и оборудования - на срок до 7 лет с льготным периодом до 3 лет.
Займы выделяются со ссудного счета заемщика путем перечисления денежных средств на банковские счета соответствующих организаций для целей, указанных в кредитном договоре.
Кредиты для женщин включенных в «Женскую тетрадь», могут быть выданы наличными деньгами в размере до 5 млн. сумов для самозанятых женщин (приобретение сырья, запчастей и стройматериалов для надомного труда, рукоделия, строительства теплиц и др.).
• С целью обеспечения постоянной занятости женщин, включённых в «Женский реестр», но отказавшихся от получения кредита, могут выделяться льготные кредиты под 14% годовых за счёт ресурсов Государственной программы развития семейного предпринимательства на проекты субъектов предпринимательства, направленные на трудоустройство женщин из «Женского реестра». Также могут предприниматься меры по их индивидуальной поддержке, включая обучение профессиональным навыкам, предоставление субсидий, трудоустройство на имеющиеся вакансии и другие меры по обеспечению занятости.
• В то же время Государственной программой развития семейного предпринимательства проекты малого бизнеса включеных в «Женскую тетрадь» для проектов, направленных на создание высокопроизводительных и устойчивых рабочих мест при условии постоянной занятости женщин в установленном порядке могут быть предоставлены кредиты на сумму более 225 миллионов сумов, но не более 1 миллиарда сумов.
Точная сумма кредита устанавливается предпринимателем пропорционально сумме до 33 млн. сумов на каждую трудоустроенную женщину.