• 18208 marta o'qildi
“Bojxona hududida qayta ishlash bojxona rejimi qo‘llanilishini soddalashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident farmoni (PF–115-son, 25.04.2022-y.) qabul qilindi
Farmonga ko‘ra, 2022-yil 1-maydan bojxona hududida qayta ishlash bojxona rejimini qo‘llashning soddalashtirilgan tartibi joriy etiladi. Bunda:
• tovarlarni qadoqlash, o‘rash (shu jumladan, qayta o‘rash), saralash, tozalash, boshqa tovarlarga moslashtirish va uskunalarni modernizatsiya qilish bojxona hududida qayta ishlash operatsiyalari hisoblanadi;
• tovarlarni bojxona hududida qayta ishlash bojxona rejimiga joylashtirishda tovarlarning texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar talablariga muvofiqligini majburiy tasdiqlash hamda sanitariya-epidemiologik xulosani taqdim etish talab etilmaydi;
• qayta ishlash mahsulotlarining chiqish normalari qayta ishlovchi sub’ekt tomonidan tasdiqlanadi va bojxona organiga taqdim etiladi;
• aynan bir xil turdagi tovarlarni qayta ishlash bo‘yicha 2 yildan ko‘p bo‘lmagan muddatga bojxona organi tomonidan umumiy ruxsatnoma beriladi;
• maxsus iqtisodiy zona ishtirokchilari va vakolatli iqtisodiy operatorlar uchun bojxona to‘lovlari to‘lanishini ta’minlash tartibi qo‘llanilmaydi;
• qayta ishlash jarayonida hosil bo‘ladigan chiqindilarni “erkin muomalaga chiqarish” bojxona rejimiga rasmiylashtirishda bojxona boji undirilmaydi.
Tovarlar eksporti uchun bojxona yig‘imlari stavkalari, imtiyozlar, preferentsiyalar va eksportni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha boshqa choralar “reeksport” bojxona rejimida olib chiqiladigan qayta ishlash mahsulotlariga ham tatbiq etiladi.
Bojxona hududida qayta ishlash bojxona rejimini qo‘llashning maqsadi tovarlarni ta’mirlash bo‘lsa, tovarni bojxona hududida qayta ishlashga ruxsatnoma talab etilmaydi.
Tovarlarni bojxona hududida qayta ishlash uchun ruxsatnoma tashqi iqtisodiy faoliyat ishtirokchisi tomonidan keyinchalik boshqa shaxsga (agar ushbu shaxs mazkur ruxsatnoma bo‘yicha barcha majburiyatlarni o‘z zimmasiga olsa) o‘tkazilishi mumkin.
Farmonga ko‘ra, Davlat bojxona qo‘mitasida Bojxona hududida/tashqarisida qayta ishlash bojxona rejimini takomillashtirish bo‘yicha boshqarma tashkil etildi.

• 18209 количество просмотров
Принят Указ Президента (УП №115 от 25.04.2022 года) «О дополнительных мерах по упрощению применения таможенного режима «переработка на таможенной территории»
Согласно Указу, с 1 мая 2022 года на таможенной территории введен упрощенный порядок применения таможенной процедуры переработки. При этом:
• расфасовка, упаковка (в том числе переупаковка), сортировка, очистка товара, его подгонка к другим товарам и модернизация оборудования считаются операциями переработки на таможенной территории;
• при помещении товаров под таможенный режим «переработка на таможенной территории» обязательное подтверждение соответствия товаров требованиям нормативных актов в области технического регулирования и представление санитарно-эпидемиологического заключения не требуются;
• нормы выхода продукции переработки утверждаются субъектом переработки и представляются в таможенный орган;
• на переработку однотипных товаров, независимо от количества контрактов, таможенным органом выдается генеральное разрешение на срок, не превышающий 2 лет;
• к участникам специальных экономических зон и уполномоченным экономическим операторам порядок обеспечения оплаты таможенных платежей не применяется;
• при оформлении отходов, образующихся в процессе переработки, в таможенный режим «выпуск для свободного обращения» таможенная пошлина не взимается.
Ставки таможенных пошлин на экспорт товаров, льготы, преференции и иные меры поддержки экспорта распространяются также на продукцию переработки, вывозимую в таможенном режиме «реэкспорт».
В случаях, когда целью применения таможенного режима «переработка на таможенной территории» является ремонт товаров, разрешение на переработку товаров на таможенной территории не требуется.
Разрешение на переработку товаров на таможенной территории в дальнейшем может быть передано участником внешнеэкономической деятельности другому лицу (если это лицо примет на себя все обязательства по данному разрешению).
Согласно Указу, при Государственном таможенном комитете создано Управление по совершенствованию таможенного режима «переработка на/вне таможенной территории»