respublika va hududlar kesimida genderga oid vaziyatni tahlil qilish hamda uning monitoringini yuritish maqsadida xotin-qizlar va erkaklarning norasmiy mehnat bozori sektoridagi, shuningdek hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishdagi ishtiroki, ularning davlat tomonidan kafolatlangan imkoniyatlardan foydalanish holati yuzasidan statistik ma’lumotlarni tizimli yuritish;
jamiyat hayotining barcha sohalarida xotin-qizlar va erkaklarning holatini aks ettiradigan statistik axborotni yig‘ishni, unga ishlov berishni, uni to‘plashni, saqlashni, tahlil va e’lon qilishga oid chora-tadbirlarni qo‘llab-quvvatlash;
vazirlik va idoralar, tashkilotlar, muassasalar, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari hamda fuqarolik jamiyati institutlarida jinslar bo‘yicha statistik ko‘rsatkichlar yuritilishini tashkil etish, mazkur ko‘rsatkichlarni muvofiqlashtirgan holda yuritilishini ta’minlash;
xalqaro tajriba va standartlarga muvofiq milliy gender ko‘rsatkichlarni takomillashtirib borish;
gender masalalariga oid xalqaro reyting va indekslarni yurituvchi tashkilotlarni milliy gender statistikasi bilan doimiy ta’minlab borishni yo‘lga qo‘yish;
siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy, madaniy-ma’rifiy, agrar va ekologiya sohalarida gender statistikasiga oid uslubiy qo‘llanmalarni tayyorlash;
jamiyat hayotining turli sohalaridagi xotin-qizlar va erkaklarning holatini aks ettiruvchi statistik hisobotlarni tayyorlash, ijtimoiy so‘rovlar va tadqiqotlarni o‘tkazish hamda e’lon qilib borish.

• 14348 количество просмотров
• систематическое ведение статистических данных об участии женщин и мужчин в неформальном секторе рынка труда, а также в социально-экономическом развитии регионов, их доступе к гарантированным государством возможностям в целях анализа и мониторинга гендерной ситуации в страна и регионы;
• поддерживать меры по сбору, обработке, сбору, хранению, анализу и публикации статистической информации, отражающей положение женщин и мужчин во всех сферах общественной жизни;
• организация ведения гендерной статистики в министерствах и ведомствах, организациях, учреждениях, органах самоуправления граждан и институтах гражданского общества, обеспечение согласования этих показателей;
• совершенствование национальных гендерных показателей в соответствии с международным опытом и стандартами;
• наладить регулярное предоставление национальной гендерной статистики организациям, проводящим международные рейтинги и индексы по гендерным вопросам;
• подготовка методических пособий по гендерной статистике в политико-правовой, социально-экономической, культурно-образовательной, аграрной и экологической сферах;
• готовить и публиковать статистические отчеты, обзоры и обзоры, отражающие положение женщин и мужчин в различных сферах общественной жизни.