• 26816 marta o'qildi
Qo‘llab-quvvatlash choralari xorijga mehnat migratsiyasiga chiqqan O‘zbekiston fuqarolarining mamlakatdagi ijtimoiy himoyaga muhtoj oila a’zolariga beriladi.
Yordam olish uchun mehnat migratsiyasiga chiqqan fuqaro migratsiyaning elektron dasturiy majmuasida ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lishi kerak. Amalda fuqarolarni xorijda ishga joylashtirish va ular haqidagi ma’lumotlarni yuritish «Xorijda ish» mehnat migratsiyasi elektron majmuasi orqali amalga oshiriladi.
Mehnat migranti — xorijiy davlatda vaqtincha mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun O‘zbekistondan chiqqan fuqaro.
Qachon 2 BHM miqdorida yordam beriladi?
Boquvchisi xorijga mehnat migratsiyasiga chiqib ketgan va Ijtimoiy reestrga kiritilgan oilaga hokim yordamchisining yozma tavsiyasi asosida BHMning 2 baravari miqdorida bir martalik moddiy yordam beriladi.
Bir martalik moddiy yordam — belgilangan talablarga javob beruvchi oilaga bir marta to‘lanadigan pul mablag‘i.
Nogironligi bo‘lgan oila a’zosiga qanday yordam bor?
Mehnat migrantining nogironligi bo‘lgan oila a’zosi:
• Ijtimoiy reestrga;
• «Temir daftar»;
• «Ayollar daftari»;
• «Yoshlar daftari»dan biriga kiritilgan bo‘lsa, dori-darmon, nogironlik aravachasi, eshitish apparati yoki ortopedik mahsulot xarid qilish uchun BHMning 5 baravari miqdorida bir martalik yordam olishi mumkin. Yordam hokim yordamchisining yozma tavsiyasiga asosan beriladi.
Sanatoriyga bepul yo‘llanma kimga beriladi?
Mehnat migrantining O‘zbekistonda u bilan birga istiqomat qiluvchi:
• pensiya yoshiga etgan;
• I yoki II guruh nogironligi bo‘lgan oila a’zosiga kasaba uyushmalari tizimidagi sanatoriy yoki profilaktik davolanish muassasasiga bir martalik bepul yo‘llanma berilishi mumkin.
Migrantning farzandiga oromgoh yo‘llanmasi beriladimi?
Mehnat migrantining farzandi Ijtimoiy reestrga yoki «Temir daftar», «Ayollar daftari», «Yoshlar daftari»dan biriga kiritilgan bo‘lsa, mahalladagi yoshlar etakchisining tavsiyasi asosida mavsumiy bolalar oromgohiga bepul yo‘llanma olishi mumkin.
Yordam olish uchun qanday murojaat qilinadi?
Talabgor elektron migratsiya tizimi orqali murojaat qiladi. Amalda tashqi mehnat migratsiyasi sohasidagi xizmatlar Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi va «Xorijda ish» majmuasi orqali yuritiladi.
Murojaat kelib tushgach:
• talablarga muvofiqlik besh kun ichida idoralararo elektron ma’lumotlar orqali tekshiriladi;
• talabgordan axborot tizimlarida mavjud qo‘shimcha hujjatlar talab qilinmaydi;
• hokim yordamchisi yoki yoshlar etakchisining tavsiyasi olinadi;
• talablarga javob beruvchilar ro‘yxati har oyning 25-sanasigacha Kasaba uyushmalari federatsiyasiga taqdim etiladi.
Yordam mablag‘lari qaerdan ajratiladi?
Moddiy yordamlar, sanatoriy va bolalar oromgohi yo‘llanmalari O‘zbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasi mablag‘lari hisobidan har yili ajratiladi.
Rad etish yoki xizmat ko‘rsatmaslikdan norozi shaxs Migratsiya agentligiga, yuqori turuvchi organga yoki sudga murojaat qilishi mumkin.

• 26819 количество просмотров
Меры поддержки предоставляются проживающим в Узбекистане социально нуждающимся членам семей граждан, выехавших за рубеж для трудовой деятельности.
Для получения помощи трудовой мигрант должен быть зарегистрирован в электронной миграционной системе. В настоящее время учет граждан и организованное трудоустройство за рубежом осуществляются через электронный комплекс трудовой миграции «Xorijda ish».
Трудовой мигрант — гражданин Узбекистана, выехавший для временной трудовой деятельности в иностранном государстве.
Когда выплачивается помощь в размере 2 БРВ?
Единовременная материальная помощь — денежная выплата, предоставляемая один раз семье, соответствующей установленным требованиям.
Какая помощь предоставляется члену семьи с инвалидностью?
• либо «Ёшлар дафтари», может получить единовременную помощь в размере 5 БРВ на приобретение лекарств, кресла-коляски, слухового аппарата или ортопедического изделия. Помощь предоставляется на основании письменной рекомендации помощника хокима.
Кому выдается бесплатная санаторная путевка?
Члену семьи трудового мигранта, совместно проживающему с ним в Узбекистане и являющемуся:
• лицом с инвалидностью I или II группы, может быть предоставлена единовременная бесплатная путевка в санаторное или профилактическое учреждение системы профсоюзов.
Предоставляется ли путевка ребенку мигранта?
Если ребенок трудового мигранта включен в Социальный реестр либо в «Темир дафтар», «Аёллар дафтари» или «Ёшлар дафтари», на основании рекомендации молодежного лидера махалли ему может быть предоставлена бесплатная путевка в сезонный детский лагерь.
Как подать заявление на получение помощи?
Заявитель обращается через электронную миграционную систему. В настоящее время услуги в сфере внешней трудовой миграции предоставляются Агентством по миграции при Кабинете Министров с использованием комплекса «Xorijda ish».
После поступления обращения:
• соответствие требованиям проверяется в течение пяти дней посредством межведомственного электронного обмена;
• дополнительные документы, имеющиеся в информационных системах, у заявителя не запрашиваются;
За счет каких средств предоставляется помощь?
Материальная помощь, санаторные и детские путевки ежегодно предоставляются за счет средств Федерации профсоюзов Узбекистана.