• 38345 marta o'qildi
Ijtimoiy sheriklik - davlat organlarining nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari bilan mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlarini, shu jumladan tarmoq, hududiy dasturlarni, shuningdek normativ-huquqiy hujjatlarni hamda fuqarolarning huquqlari va qonuniy manfaatlariga daxldor bo‘lgan boshqa qarorlarni ishlab chiqish hamda amalga oshirish borasidagi hamkorligidir.
Davlat organlari, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari ijtimoiy sheriklik sub’ektlaridir.
Ijtimoiy sheriklik sohalari
• aholini ijtimoiy muhofaza qilish, qo‘llab-quvvatlash va uning ijtimoiy faolligini oshirish;
• aholining bandligini ta’minlash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni, fermerlikni rivojlantirish;
• atrof muhitni, aholining sog‘lig‘ini muhofaza qilish va sog‘lom turmush tarzini qaror toptirish;
• har tomonlama barkamol va sog‘lom yosh avlodni shakllantirish, yoshlarga bilim berish, ularni ma’naviy-axloqiy jihatdan tarbiyalash va kasbga yo‘naltirish;
• onalik va bolalikni, shuningdek xotin-qizlarning huquqlarini himoya qilish, ularning mamlakat ijtimoiy-siyosiy, sotsial-iqtisodiy, madaniy hayotida to‘laqonli ishtirok etishini ta’minlash, sog‘lom oilani shakllantirish;
• fan, ta’lim, axborotlashtirish, madaniyat va sportni rivojlantirish;
• aholining huquqiy bilimlari, huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish, fuqarolik jamiyati va demokratik huquqiy davlat asoslarini mustahkamlash;
• millatlararo, madaniyatlararo totuvlik va fuqarolar totuvligi g‘oyalarini mustahkamlash, ko‘p asrlik, an’anaviy ma’naviy-axloqiy hamda tarixiy-madaniy qadriyatlarni tiklash va saqlash;
• iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish;
• jamiyatda korruptsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish.
Ijtimoiy sheriklikni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash turlari:
• nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini mulkiy, axborot, maslahat, tashkiliy va o‘quv-uslubiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash;
• nodavlat notijorat tashkilotlariga va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlariga moddiy yordam ko‘rsatayotgan yuridik va jismoniy shaxslarga soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlarni to‘lash bo‘yicha qonunchilikka muvofiq imtiyozlar berish;
• nodavlat notijorat tashkilotlariga va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlariga davlat subsidiyalari, grantlari va ijtimoiy buyurtmalari berish, ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni moliyalashtirish.

• 39208 количество просмотров
Социальным партнерством является взаимодействие государственных органов с негосударственными некоммерческими организациями и другими институтами гражданского общества в разработке и реализации программ социально-экономического развития страны, в том числе отраслевых, территориальных программ, а также нормативно-правовых актов и иных решений, затрагивающих права и законные интересы граждан.
Субъектами социального партнерства являются государственные органы, негосударственные некоммерческие организации и другие институты гражданского общества.
Социальное партнерство может осуществляться в следующих сферах:
• социальная защита, поддержка и повышение социальной активности населения;
• обеспечение занятости населения, развитие малого бизнеса и частного предпринимательства, фермерства;
• охрана окружающей среды, здоровья населения и утверждение здорового образа жизни;
• формирование гармонично развитого и здорового молодого поколения, просвещение, духовно-нравственное воспитание и профессиональная ориентация молодежи;
• защита материнства и детства, а также прав женщин, обеспечение их полноценного участия в общественно-политической, социально-экономической, культурной жизни страны, формирование здоровой семьи;
• развитие науки, образования, информатизации, культуры и спорта;
• повышение правовых знаний, правосознания и правовой культуры населения, укрепление основ гражданского общества и демократического правового государства;
• укрепление идей межнационального, межкультурного и гражданского согласия, возрождение и сохранение многовековых, традиционных духовно-нравственных и историко-культурных ценностей;
• защита прав потребителей;
• формирование в обществе нетерпимого отношения к коррупции.
Видами государственной поддержки социального партнерства являются:
• имущественная, информационная, консультативная, организационная и учебно-методическая поддержка негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества;
• предоставление юридическим и физическим лицам, оказывающим негосударственным некоммерческим организациям и другим институтам гражданского общества материальную поддержку, льгот по уплате налогов и других обязательных платежей в соответствии с законодательством;
• предоставление негосударственным некоммерческим организациям и другим институтам гражданского общества государственных субсидий, грантов и социальных заказов, финансирование общественно значимых проектов.