• 29663 marta o'qildi
Bino va inshootlarning ixtisoslashishini o‘zgartirish, qayta qurish, rekonstruktsiya qilish hamda o‘z hududida qo‘shimcha bino va inshootlarni qurishni loyihalashtirishga ruxsatnoma
• Yuridik va jismoniy shaxslarning bino va inshootlarning ixtisoslashishini o‘zgartirish, qayta qurish, rekonstruktsiya qilish hamda o‘z hududida qo‘shimcha bino va inshootlarni qurishni loyihalashtirishga ruxsatnomalar berish tartibi
Ruxsatnoma 2 yil muddatga beriladi, agarda ruxsatnoma talablari 2 yil muddatda bajarilmasa buyurtmachining so‘roviga asosan ruxsatnoma bergan organ tomonidan qaytadan ko‘rib chiqiladi.
Quyidagi hollarda rekonstruktsiya qilish uchun ruxsatnoma talab etilmaydi
1. binolarning mustahkamligi va zilzilabardoshliligiga ta’sir qiluvchi yuk ko‘tarib turuvchi qismlarining o‘zgarishiga olib kelmaydigan qayta rejalashtirish (ko‘p kvartirali uydagi joylarni qayta rejalashtirish bundan mustasno);
2. poydevor maydonini o‘zgartirmasdan engil turdagi qurilmalar va vaqtinchalik qurilmalarni qurish va rekonstruktsiya qilish.
Bunda loyiha hujjatlari tuman (shahar) qurilish bo‘limlari bilan (arxitektura rejalashtirish topshirig‘ini ishlab chiqmasdan) kelishiladi. Ob’ektni foydalanishga qabul qilish talab etilmaydi.
Ruxsatnoma tuman (shahar) qurilish bo‘limlari tomonidan beriladi.
• Vakolatli organ tomonidan turar joyni noturar joy toifasiga yoki noturar joyni turar joy toifasiga o‘tkazish (rekonstruktsiya qilmasdan) uchun ruxsatnoma rasmiylashtirilganda ariza beruvchining so‘roviga ko‘ra kadastr pasportini rasmiylashtirish va ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquqlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun ruxsatnoma Davlat kadastrlari palatasining hududiy boshqarmasiga elektron tarzda yuboriladi (ob’ektning muayyan qismi toifasini o‘zgartirish bundan mustasno).
Bunda ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquq davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganidan so‘ng avtomatik ravishda
1. davlat soliq inspektsiyasiga — ob’ektning toifasi o‘zgarganligi haqida soliq hisobini yuritish uchun;
2. muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini ekspluatatsiya qiluvchi tashkilotlarga — iste’molchi bilan to‘g‘ri hisob-kitob qilinishi uchun yuboriladi.
Quyidagilar ruxsat berishga doir talab va shartlar hisoblanadi
a) turar joyni noturar joyga o‘tkazishda:
1. turar joy avariya holatida emasligi;
2. turar joyni boshqa shaxsga o‘tkazishga taqiq yo‘qligi yoki ushbu turar joyga nisbatan xatlov mavjud emasligi;
3. noturar joyga o‘tkazilayotgan turar joy birinchi qavatda joylashganligi (yakka tartibdagi uy-joylar bundan mustasno);
4. qonunchilik hujjatlari hamda shaharsozlik normalari va qoidalari talablariga zid ravishda binolar konstruktsiyasiga ta’sir ko‘rsatuvchi o‘zgartirishlar kiritmaslik;
5. ob’ektda evakuatsiya chiqishlarining soni va joylashishining o‘zgarmasligi;
6. turar joy aniq maqsadli kommunal uy-joy fondiga kirmasligi;
7. alohida kirish joyini yaratish imkoni mavjud bo‘lishi;
8. va boshqa.
b) noturar joyni turar joyga o‘tkazishda:
1. bino va inshootlar aholi punktlarining (shaharlar, shaharchalar va qishloq aholi punktlarining) yerlari toifasiga mansub yerlardagi turar joy zonalarida joylashganligi;
2. noturar joy avariya holatida emasligi;
3. turar joyga o‘tkazilayotgan xona bino yerto‘lasi yoki yarim yerto‘lasida joylashmaganligi;
4. turar joyga o‘tkazilayotgan xona qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer maydonlarida joylashmaganligi;
5. turar joyga o‘tkazilayotgan xonani to‘g‘ridan-to‘g‘ri boshidan oxirigacha yoki burchagidan shamollatishni tashkil etish imkoniyatining mavjudligi, shuningdek, yondosh turar joy yoki noturar joylardan to‘liq izolyatsiyalanganligi;
6. xonalar shiftining (maksimum, minimum) balandligi shaharsozlik normalari va qoidalari talablariga muvofiq ekanligi;
7. noturar joyni boshqa shaxsga o‘tkazishga taqiq yo‘qligi yoki ushbu noturar joyga nisbatan xatlov mavjud emasligi;
8. zarur sanitariya-gigienik uzellar yaratish uchun xonalarni moslashtirish imkoniyatining mavjudligi;
9. va boshqa.
• ko‘p kvartirali uylarni qayta rejalashtirish va rekonstruktsiya qilishda qo‘shnilarning yoki boshqa uchinchi shaxslarning umumiy mulkdan foydalanish bilan bog‘liq huquqlari buzilmasligi hamda ularning hayoti va sog‘lig‘i uchun xavf-xatar yuzaga kelmasligi.
Davlat xizmatlari ko‘rsatish tartibi
• Ariza beruvchi ruxsatnoma olish uchun Davlat xizmatlari markaziga o‘zi kelib murojaat etadi yoki YaIDXPda davlat xizmatidan elektron tarzda foydalanish uchun ro‘yxatdan o‘tadi.
• Ruxsatnoma olish uchun arizalar YaIDXP orqali dam olish va bayram kunlaridan qat’iy nazar, har kuni 24 soat davomida yuborilishi mumkin. Bunda arizalar ish vaqtidan keyin yoki dam olish va bayram kunlari kelib tushganda navbatdagi ish kuni arizalarning vakolatli organga kelib tushgan va qabul qilingan kun hisoblanadi.
• O‘zi kelib murojaat etgan taqdirda, Davlat xizmatlari markazi xodimi ariza beruvchi nomidan, YaIDXP orqali murojaat etgan taqdirda esa — ariza beruvchi mustaqil ravishda ilovada keltirilgan shaklga muvofiq davlat xizmatidan foydalanish uchun so‘rovnomani elektron tarzda to‘ldiradi.
• Turar joyni noturar joy toifasiga o‘tkazish nazarda tutilganda so‘rovnomaga turar joyga birgalikda egalik qiluvchilarning (agar mavjud bo‘lsa) notarial tasdiqlangan yozma roziligi ilova qilinadi.
• Ariza beruvchidan yuqorida ko‘rsatilmagan ma’lumotlar hamda boshqa hujjatlarni talab qilish taqiqlanadi.
Davlat xizmati ko‘rsatilganligi uchun bazaviy hisoblash miqdorining 50 foizi miqdorida yig‘im undiriladi.
Quyidagilar vakolatli organ tomonidan ruxsatnoma berishni rad etish uchun asos hisoblanadi
1. so‘rovnomada noto‘g‘ri ma’lumotlar ko‘rsatilishi;
2. davlat xizmatlari ko‘rsatish uchun yig‘im to‘lanmaganligi;
3. bino va inshootning ixtisoslashishini o‘zgartirish, qayta qurish, rekonstruktsiya qilish hamda o‘z hududida qo‘shimcha bino va inshootlarni qurish qonunchilik hujjatlari talablariga, shuningdek, shaharsozlik normalari va qoidalariga hamda sanitariya qoidalari va normalariga muvofiq emasligi;
4. ob’ektni o‘rganish uchun vakolatli organga imkoniyat yaratilmaganligi;
5. davlat ro‘yxatidan o‘tkazuvchi organda ushbu ko‘chmas mulk ob’ektida nizolar borligidan dalolat beruvchi sud hujjatlarining mavjudligi;
6. vakolatli organ tomonidan ko‘chmas mulk ob’ektiga taqiq, xatlov yoki garovga (ipotekaga) qo‘yilganligi (vakolatli organning rozilik xati taqdim etilishi bundan mustasno);
7. loyihalashtirish nazarda tutilgan qurilish-montaj ishlari ruxsatnoma olgunga qadar o‘zboshimchalik bilan boshlangan bo‘lsa;
8. davlat ro‘yxatidan o‘tkazuvchi organda ushbu yer uchastkasi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda olib qo‘yilganligi haqidagi ma’lumotlarning mavjudligi;
9. ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquqlar davlat ro‘yxatidan o‘tkazilmaganligi;
10. va boshqalar.
• Bunda yer uchastkasi yoki bino va inshootning biri davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan bo‘lsa, rad etish taqiqlanadi.
• Davlat xizmatlarini ko‘rsatishni boshqa asoslarga ko‘ra rad etish qat’iyan taqiqlanadi.
• Ariza beruvchi ruxsatnoma berish rad etilgan kundan boshlab 10 (o‘n) ish kuni mobaynida davlat xizmati ko‘rsatish uchun yig‘imni to‘lamasdan ko‘rsatilgan kamchilikni bartaraf etib ruxsatnoma olish uchun qayta murojaat qilish huquqiga ega.
• Ruxsatnoma berishni rad etish uchun asos bo‘lgan sabablar ariza beruvchi tomonidan bartaraf etilgan taqdirda, ruxsatnoma so‘rovnoma takroran berilgandan so‘ng vakolatli organ tomonidan  5 (besh) ish kunidan oshmagan muddatda beriladi.
• Ruxsatnomani berish masalasini takroran ko‘rib chiqishda vakolatli organ tomonidan avvalgi rad etish asoslarida bayon etilmagan sabablarning keltirilishiga yo‘l qo‘yilmaydi, avval ko‘rsatilgan sabablar bartaraf etilganligini tasdiqlovchi ma’lumotlar bilan bog‘liq rad etish sabablari keltirilishi bundan mustasno.
• Bino va inshootlarning ixtisoslashishini o‘zgartirish, qayta qurish, rekonstruktsiya qilish hamda o‘z hududida qo‘shimcha bino va inshootlarni qurishni loyihalashtirishga ruxsatnoma berish sxemasi

• 29660 количество просмотров
Разрешение на перепрофилирование, реконструкцию, реконструкцию зданий и сооружений и проектирование строительства дополнительных зданий и сооружений на своей территории.
Порядок выдачи разрешений юридическим и физическим лицам на изменение специализации зданий и сооружений, реконструкцию, реконструкцию и проектирование дополнительных зданий и сооружений на их территории.
Разрешение выдается сроком на 2 года, при невыполнении требований разрешения в течение 2 лет. оно пересматривается органом, выдавшим разрешение, по заявлению заказчика.
Разрешение на реконструкцию не требуется в следующих случаях:
• перепланировка, не приводящая к изменению несущих частей зданий, влияющих на прочность и сейсмостойкость зданий (за исключением перепланировки территорий в многоквартирных домах);
• строительство и реконструкция легких конструкций и временных сооружений без изменения площади фундамента.
В этом случае проектная документация согласовывается с районными (городскими) строительными управлениями (без разработки архитектурно-планировочного задания). Принимать объект в пользование не требуется.
Разрешение выдает районным (городским) управлением строительства.
При получении разрешения на перевод жилого помещения в категорию нежилого или нежилого (без реконструкции) уполномоченным органом по требованию заявителя разрешение на оформление кадастрового паспорта и государственную регистрацию прав на недвижимое имущество направляется в электронном виде в территориальное отделение Палаты, за исключением изменения категории части).
В этом случае право на недвижимое имущество регистрируется автоматически после государственной регистрации:
• в государственную налоговую инспекцию - для налогового учета по изменению категории объекта;
• направляется организациям, эксплуатирующим инженерные сети и сети связи, - для надлежащего расчета с потребителем.
Ниже приведены требования и условия для получения разрешения:
а) при переводе жилого помещения в нежилое помещение:
• жилье не находится в аварийном состоянии;
• отсутствует запрет на передачу жилого помещения другому лицу или отсутствует регистрация в отношении этого жилого помещения;
• нежилые помещения расположены на первом этаже (кроме отдельно стоящих домов);
• не вносить изменения, влияющие на проектирование зданий с нарушением законодательства и норм и правил градостроительной деятельности;
• без изменения количества и расположения эвакуационных выходов на объекте;
• жилье не входит в состав коммунального жилищного фонда целевого назначения;
• возможность создания отдельного входа; и другие.
б) при переводе нежилого помещения в жилое:
• расположение зданий и сооружений в населенных пунктах на землях, относящихся к категории земель населенных пунктов (городов, поселков и сельских поселений);
• нежилые помещения не находятся в аварийном состоянии;
• помещение, передаваемое в жилое помещение, не находится в подвале или полуподвале здания;
• помещение, переданное в резиденцию, не находится на земле сельскохозяйственного назначения;
• возможность обустройства вентиляции помещения непосредственно от начала до конца или из угла, а также полная изоляция от смежных жилых или нежилых помещений;
• высота потолков помещений (максимальная, минимальная) соответствует требованиям градостроительных норм и правил;
• отсутствует запрет на передачу нежилого помещения другому лицу либо отсутствует учет этого нежилого помещения;
• возможность приспособления помещений для создания необходимых санитарно-гигиенических помещений; и другое.
Перепланировка и реконструкция многоквартирных домов не должна нарушать права соседей или иных третьих лиц на пользование общим имуществом и не создавать угрозы их жизни и здоровью.
Порядок оказания государственной услуги:
• Заявитель лично обращается в Центр государственных услуг за разрешением или регистрируется для электронного использования государственных услуг в ЕПИГУ.
• Заявки на получение разрешения можно подать через ЕПИГУ 24 часа в сутки, независимо от выходных и праздничных дней. При этом при поступлении заявлений в нерабочее время или в выходные и праздничные дни днем ​​поступления и приема заявлений в компетентный орган является следующий рабочий день.
• При самостоятельном обращении сотрудник Центра госуслуг от имени заявителя, а в случае обращения через ЕПИГУ - заявитель самостоятельно заполняет заявление на госуслугу в электронной форме по форме, указанной в заявлении.
• В случае перевода жилого помещения в категорию нежилого к заявлению должно быть приложено нотариально удостоверенное письменное согласие сособственников жилого помещения (при их наличии).
• Запрещается запрашивать у заявителя информацию и иные документы, не указанные выше.
За оказание услуги взимается плата в размере 50 процентов от суммы БРВ.
Основаниями для отказа в выдаче разрешения являются:
• несоблюдение требований законодательства, а также градостроительных норм и правил, а также санитарных правил и норм, изменение специализации зданий и сооружений, реконструкция, реконструкция и строительство дополнительных зданий и сооружений на своей территории;
• недопущение компетентного органа к изучению объекта;
• наличие судебных документов в органе государственной регистрации, свидетельствующих о наличии споров по объекту недвижимости;
• запрещение, изъятие или залог (ипотека) объекта недвижимого имущества компетентным органом (за исключением выдачи письменного согласия компетентного органа);
• если строительно-монтажные работы, для которых предназначен проект, начаты самовольно до получения разрешения;
• наличие сведений в органе государственной регистрации об изъятии земельного участка в установленном законодательством порядке;
• негосударственная регистрация прав на недвижимое имущество; и другое.
• При этом отказ запрещается, если земельный участок или одно из зданий и сооружений находится в государственной регистрации.
• Отказ в предоставлении государственных услуг по иным основаниям категорически запрещается.
• Заявитель вправе повторно обратиться за разрешением в течение 10 рабочих дней со дня отказа в выдаче разрешения, устранив указанный недостаток без уплаты платы за оказание государственной услуги.
• В случае устранения заявителем причин отказа в выдаче разрешения разрешение выдается компетентным органом в течение 5 рабочих дней после повторного подачи запроса.
• При повторном рассмотрении вопроса о выдаче разрешения компетентный орган не может указывать причины, не указанные в предыдущих основаниях для отказа, за исключением причин отказа, связанных со сведениями, подтверждающими, что ранее указанные причины устранены.
Схема специализации, реконструкции, реконструкции зданий и сооружений и выдачи разрешительной документации на проектирование дополнительных зданий и сооружений на своей территории.