• 21755 marta o'qildi
2023-yil 1 apreldan boshlab parrandachilik mahsulotlarini ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlik sub’ektlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, subsidiyalar ajratish va boshqa imtiyozlardan foydalanish huquqini faqatgina «my.vetgov.uz» saytida ro‘yxatdan o‘tgan hamda belgilangan tartibdagi mezonlarga mos keluvchi parrandachilik ho‘jaliklariga berish belgilandi.
2022-yil 1-iyundan boshlab Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan tijorat banklariga ularning buyurtmasiga asosan joylashtiriladigan 400 milliard so‘mgacha kredit resurslari hisobidan parrandachilik ho‘jaliklari va parranda omuxta emi ishlab chiqaruvchi tadbirkorlik sub’ektlariga don zaxirasi yaratish uchun Markaziy bank asosiy stavkasida 3 oylik imtiyozli davr bilan 12 oy muddatgacha revolьver kreditlar ajratiladi.
Bunda, ushbu kredit hisobidan tadbirkorlik sub’ektlarining tijorat banklaridan olingan boshqa kreditlarini so‘ndirishga yo‘l qo‘yilmaydi.
a) quyidagi maqsadlar uchun tijorat banklari tomonidan ajratiladigan qiymati 5 milliard so‘mdan, foiz stavkasi Markaziy bank asosiy stavkasining 1,5 baravaridan oshmagan kreditlar bo‘yicha Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan kredit foiz stavkasining asosiy stavkadan oshgan, biroq asosiy stavkaning 30 foizidan ko‘p bo‘lmagan qismini qoplash uchun 3 yilgacha «2+1» tamoyilida kompensatsiya hamda kichik tadbirkorlik sub’ektlariga ajratiladigan kreditlarning 50 foizigacha, biroq umumiy qiymati 2,5 milliard so‘mdan oshmagan miqdorda kafillik beriladi:
• parrandachilik ho‘jaliklari va parranda omuxta emi ishlab chiqaruvchi tadbirkorlik sub’ektlarining ishlab chiqarish quvvatlaridan kelib chiqib, inkubatsion tuxum, bir kunlik jo‘ja, ozuqa mahsulotlari va uning qo‘shimchalari, dori vositalari, qo‘shimcha komponentlar, bug‘doy, makkajo‘xori, soya doni, soya va kungaboqar shrotini zaxira qilishga aylanma mablag‘larni to‘ldirishga;
• go‘sht etishtirish yo‘nalishidagi yangi loyihalarni amalga oshirish, barcha turdagi inkubatsion tsexlar, parrandachilik mahsulotlarini qayta ishlash va saqlash texnologik asbob-uskunalarini, shuningdek, maxsus texnikalar va ularning ehtiyot qismlari hamda boshqa asosiy vositalarni sotib olish va modernizatsiya qilish;
b) parrandachilikni rivojlantirish bo‘yicha maqsadli davlat dasturlari bo‘yicha kredit mablag‘lari 10 yilgacha muddatga 3 yilgacha imtiyozli davr bilan ajratiladi.
• Bunda, asosiy poda (gala)ni shakllantirish, shu jumladan inkubatsion tuxum, jo‘jalar (final gibrid), ona tovuqlar va ota-ona galasini xarid qilish bilan bog‘liq tadbirlar uchun kreditlar investitsiya loyihasini moliyalashtirish sifatida uzoq muddatga ajratilishi nazarda tutilsin.
«Parrandasanoat» uyushmasiga a’zo bo‘lgan parrandachilik ho‘jaliklariga 2022-yil 1-iyuldan boshlab 2024-yil 1 yanvarga qadar davrda parrandachilik ho‘jaliklariga har bir bosh 1 kunlik nasldor jo‘jani import qilish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun davlat tomonidan ajratiladigan subsidiya miqdori 12 ming so‘m etib belgilandi.

• 21756 количество просмотров
С 1 апреля 2023 года было определено исключительно птицеводческим хозяйствам, прошедшим регистрацию на сайте «my.vetgov.uz» и соответствующим установленным критериям, прав субъектов предпринимательства, занимающихся производством птицеводческой продукции, на государственную поддержку, получение субсидий и пользование иными льготами.
С 1 июня 2022 года в целях создания резерва зерна птицеводческим хозяйствам и субъектам предпринимательства, занимающимся производством комбикормов для птицы, за счет кредитных ресурсов в размере до 400 миллиардов сумов, размещенных Фондом государственной поддержки сельского хозяйства в коммерческих банках, по заказам данных банков выделяются револьверные кредиты на срок до 12 месяцев, включая трехмесячный льготный период, по основной ставке Центрального банка.
При этом погашение за счет данных кредитов других кредитов, полученных субъектами предпринимательства в коммерческих банках, не допускается.
а) за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности предоставляется компенсация на срок до трех лет по принципу «2+1» для покрытия части процентной ставки кредитов, выделенных коммерческими банками, стоимостью, не превышающей 5 миллиардов сумов, процентной ставкой, не превышающей 1,5-кратного размера основной ставки Центрального банка, превышающей основную ставку, но не превышающей 30 процентов основной ставки, а также поручительство в размере до 50 процентов кредитов, выделяемых субъектам малого предпринимательства, общая сумма которых не превышает 2,5 миллиарда сумов, в целях:
• пополнения оборотных средств птицеводческих хозяйств и субъектов предпринимательства, занимающихся производством комбикормов для птицы, на резервирование инкубационных яиц, однодневных цыплят, кормовой продукции и ее добавок, лекарственных препаратов, дополнительных компонентов, пшеницы, кукурузы, соевых бобов, соевого и подсолнечного шрота с учетом их производственных мощностей;
• реализации новых проектов в направлении производства мяса, закупки и модернизации технологического оборудования всех видов инкубационных цехов, переработки и хранения птицеводческой продукции, а также специальной техники, ее запасных частей и иных основных средств;
б) кредитные средства в рамках целевых государственных программ развития птицеводства выделяются на срок до 10 лет, включая льготный период до 3-х лет.
• При этом предусмотреть выделение кредитов на мероприятия, связанные с формированием основного стада, в том числе приобретением инкубационных яиц, цыплят (финального гибрида), кур-несушек и родительского стада, в качестве финансирования инвестиционного проекта на долгосрочный период.
Установлен размер субсидии, выделяемой государством птицеводческим хозяйствам — членам Ассоциации «Паррандасаноат», на покрытие расходов, связанных с импортом птицеводческими хозяйствами каждого однодневного породистого цыпленка в период с 1 июля 2022 года до 1 января 2024 года, 12 тысяч сумов.