• 21407 marta o'qildi
Hukumat qarori (395-son, 21.07.2022-y.) bilan Oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim to‘g‘risidagi hujjatlarning dublikatini berish bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi
Reglamentga ko‘ra, ta’lim tashkilotini tamomlagan, ma’lumotini tasdiqlovchi hujjati (diplom, sertifikat) yo‘qolgan yoki yaroqsiz holga kelgan, familiyasi, ismi, otasining ismi o‘zgarganda jismoniy shaxslar hujjatning dublikatini berish uchun davlat xizmatlari markazlari yoki YaIDXP orqali murojaat qiladi.
Dublikat asl nusxa bilan bir xil yuridik kuchga ega.
• Ariza beruvchi DXMga kelib murojaat etganda xodim ariza beruvchi nomidan so‘rovnomani elektron to‘ldiradi.
• Ariza beruvchi so‘rovnomani YaIDXP orqali to‘ldirilganda, undan elektron raqamli imzo talab etilmaydi.
• Davlat xizmati uchun BHM 1 baravari (300 ming so‘m) miqdorida yig‘im undiriladi.
Yig‘imni to‘lamaslik xizmat ko‘rsatishni rad etish uchun asos hisoblanadi.
So‘rovnomada noto‘g‘ri ma’lumotlar ko‘rsatilsa, ularni bartaraf etish uchun ariza beruvchiga 5 ish kunlik muddat beriladi.
Co‘rovnoma tushgandan boshlab 10 ish kunida hujjat dublikati rasmiylashtiriladi va bu haqida ariza beruvchiga xabar beriladi.
Ariza beruvchi ta’lim to‘g‘risidagi hujjat dublikatini vakolatli organdan olib ketadi.
Ariza beruvchining xohishiga ko‘ra, ta’lim to‘g‘risidagi hujjat dublikati vakolatli organ tomonidan pochta xizmati orqali yuborilishi mumkin. Bunda pochta uchun to‘lovlarni ariza beruvchi to‘laydi.

• 21403 количество просмотров
Постановлением Правительства (№395 от 21.07.2022 года) утвержден Административный регламент предоставления государственных услуг по выдаче дубликатов документов о высшем, среднем специальном и профессиональном образовании
В соответствии с Регламентом, физические лица, окончившие образовательную организацию, при утере или порче документа, подтверждающего образование (диплом, сертификат), а также при изменении фамилии, имени, отчества обращаются в Центры государственных услуг или ЕПИГУ для выдачи дубликата документа.
Дубликат имеет ту же юридическую силу, что и оригинал.
• При обращении заявителя в ЦГУ сотрудник заполняет анкету в электронном виде от имени заявителя.
• Когда заявитель заполняет анкету через ЕПИГУ, его электронная подпись не требуется.
• За государственную услугу взимается сбор в размере 1-кратного размера БРВ (300 тысяч сумов).
Неуплата сбора является основанием для отказа в предоставлении услуги.
В случае указания в анкете недостоверных данных заявителю предоставляется 5 рабочих дней для их устранения.
В течение 10 рабочих дней с момента поступления запроса оформляется дубликат документа, о чем заявитель уведомляется.
Заявитель получает дубликат документа об образовании от уполномоченного органа.
По желанию заявителя дубликат документа об образовании может быть отправлен уполномоченным органом через почтовую службу. Почтовые сборы оплачиваются заявителем.