• 27071 marta o'qildi
• bojxona chegarasi orqali tovarlar va transport vositalarini olib o‘tish, tovarlarni tashish, saqlash va qayta ishlashda bojxona to‘g‘risidagi qonunchilikka rioya etilishini ta’minlash;
• bojxona to‘lovlari o‘z vaqtida va to‘g‘ri to‘lanishini ta’minlash;
• iqtisodiy siyosat choralariga, bojxona rejimlarining talablari va shartlariga rioya etilishini ta’minlash;
• bojxona to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish hollariga chek qo‘yish va ularning oldini olish.
Bojxona to‘lovlari turlari qanday?
Tovarlarni bojxona chegarasi orqali olib o‘tishda va boshqa hollarda bojxona to‘lovlari to‘lanadi.
Bojxona to‘lovlari turlari:
• bojxona boji;
• qo‘shilgan qiymat solig‘i;
• aktsiz solig‘i;
• bojxona yig‘imlari.
Qonun hujjatlarida boshqa bojxona to‘lovlari ham belgilanishi mumkin.
Bojxona bojlarining va soliqlarning stavkalari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan belgilanadi
O‘zbekiston Respublikasi hududidan chiqib ketayotgan jismoniy shaxslar uchun bojxona qoidalari qanday?
Agar Siz O‘zbekiston Respublikasidan chiqib ketayotgan bo‘lsangiz, shuni yodda tuting-ki, jismoniy shaxslarga umumiy qiymati 5 ming AQSh dollaridan ko‘p bo‘lmagan tovarlarni bojxona deklaratsiyasi taqdim etmasdan O‘zbekiston Respublikasidan olib chiqishga ruxsat etiladi.
Ammo, ayrim turdagi tovarlarni olib chiqishning cheklangan me’yorlari mavjud.  Jumladan, guruch – 3 kg.gacha, non mahsulotlari – 5 kg.gacha, go‘sht va go‘sht mahsulotlari, shakar va o‘simlik yog‘i – 2 kg.gacha, shuningdek yangi meva-sabzavot mahsulotlari, uzum, poliz, dukkakli ekinlar, shuningdek, quritilgan sabzavot va mevalardan 40 kg.gacha olib chiqish mumkin.
Unutmang! Giyohvandlik vositalar, psixotrop moddalar va prekursorlar, ozonni buzuvchi moddalar va tarkibida ular mavjud bo‘lgan mahsulotlar, madaniy boyliklar, o‘qotar qurol va patronlar, yovvoyi o‘simliklar, ularning qismlari, mevalari, urug‘lari va botanika kollektsiyalari, yovvoyi hayvonlar, ularning qismlari, zoologiya kollektsiyalari, hayot faoliyati mahsulotlari, o‘ljalar, tulumlari, ekologik xavfli mahsulotlar va chiqindilarini olib chiqishda vakolatli organlarning tegishli ruxsatnomalari talab etiladi.
Jismoniy shaxslar tomonidan O‘zbekiston Respublikasining naqd valyutasini va chet el naqd valyutasini O‘zbekiston Respublikasiga olib kirish cheklovlarsiz amalga oshiriladi.
Jismoniy shaxslar tomonidan O‘zbekiston Respublikasining naqd valyutasini va chet el naqd valyutasini O‘zbekiston Respublikasidan tashqariga olib chiqish yuz million so‘m ekvivalentdan ortiq bo‘lmagan summada amalga oshiriladi. Naqd valyutani belgilangan ekvivalentdan ortiq summada olib chiqish O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilangan tartibga muvofiq amalga oshiriladi.
Yuridik shaxslar tomonidan O‘zbekiston Respublikasining naqd valyutasini va chet el naqd valyutasini O‘zbekiston Respublikasiga olib kirish hamda O‘zbekiston Respublikasidan olib chiqish taqiqlanadi, bundan O‘zbekiston Respublikasi banklari mustasno.
Agar Siz bojxona qoidalari haqida to‘liq ma’lumotga ega bo‘lmasangiz, u holda chegara-bojxona postida xizmat olib borayotgan bojxona xodimlariga murojaat qilishingiz mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi hududiga kirib kelayotgan jismoniy shaxslar uchun bojxona qoidalari qanday?
Agar Siz O‘zbekiston Respublikasiga kirib kelayotgan bo‘lsangiz, quyidagi bojxona qoidalarini albatta yodda tuting!
Agar Siz respublikamizga xalqaro aeroportlar orqali kirib kelayotgan bo‘lsangiz, 2000 AQSh dollari, temir yo‘l va daryo o‘tkazish punktlari orqali kirib kelayotgan bo‘lsangiz 1000 AQSh dollari hamda avtomobilda yoki piyoda ravishda kirib kelayotgan bo‘lsangiz, 300 AQSh dollari ekvivalenti miqdoridagi tovarlarni bojsiz olib kirishingiz mumkin!
Bunda ularni yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasida ko‘rsatish talab etilmaydi.
Ammo, ayrim turdagi tovarlarni bojsiz olib kirishning cheklangan me’yorlari mavjud. Xususan, O‘zbekiston Respublikasiga alkogolь mahsulotlari, shu jumladan pivo – 2 litrgacha, barcha turdagi tamaki mahsulotlari – 10 qutigacha, atir va atirsimon suyuqliklar – 3 donagacha, qimmatbaho metall va qimmatbaho toshlardan yasalgan zargarlik buyumlari – 65 gr.gacha olib kirish mumkin.
Jismoniy shaxslar tomonidan avtotransport vositalarni olib o‘tish tartibi qanday?
O‘zbekiston Respublikasi Bojxona kodeksining 62-moddasiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasining yuridik va jismoniy shaxslari tomonidan olib kiriladigan avtotransport vositalarini (bundan xalqaro yuk tashishni amalga oshirish, shuningdek O‘zbekiston Respublikasining qonun hujjatlarida va xalqaro shartnomalarida belgilangan hollar mustasno) vaqtincha olib kirishga ruxsat etilmaydi.
O‘zbekiston Respublikasining jismoniy shaxslari bojxona hududidan tashqarida o‘zlariga notijorat maqsadlarda transport vositalarini xorijiy davlatda vaqtincha bo‘lish muddatiga vaqtincha olib chiqishga haqli.
Jismoniy shaxslar tomonidan olib kelingan avtotransport vositalarning bojxona rasmiylashtiruvi faoliyat hududida joylashgan TIF bojxona postida amalga oshiriladi.
Avtotransport vositalarining bojxona rasmiylashtiruvida davlat bojxona xizmati organlariga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2015-yil 20 iyuldagi “Eksport-import operatsiyalarini amalga oshirishda davlat bojxona xizmati organlariga taqdim etiladigan hujjatlar ro‘yxatini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 197-sonli qaroriga asosan hujjatlar taqdim etiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2009-yil 22 dekabrdagi PQ-1245-sonli qaroriga asosan yangi import avtomobillari bilan chakana savdo faqat yuridik shaxslar - ishlab chiqaruvchi korxonalarning rasmiy dilerlari tomonidan amalga oshiriladi.
Bojxona chegarasidan olib o‘tilayotgan xorijiy avtotransport vositalarini bojxona rasmiylashtiruvida o‘tkazish tartibi O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2010-yil 19-noyabrda 2156-son bilan ro‘yxatga olingan “Bojxona chegarasidan olib o‘tilayotgan avtotransport vositalarini bojxona rasmiylashtiruvidan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom asosida amalga oshiriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Bojxona kodeksining 159-moddasiga muvofiq chet ellik jismoniy shaxslar tomonidan notijorat maqsadlarda vaqtincha olib kirilgan transport vositasining bojxona hududida turishining umumiy muddati kalendarь yil mobaynida jami to‘qson kalendarь kundan oshmasligi lozim.
Bunda transport vositasini O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadigan yig‘imni to‘lagan holda yuqorida ko‘rsatilgan muddatdan ortiqroq muddatga vaqtincha olib kirishga yo‘l qo‘yiladi.
Yig‘im undirilguniga qadar transport vositasi bojxona organlari tomonidan belgilanadigan joylarda vaqtincha saqlanishi lozim.
Mazkur yig‘im quyidagi hollarda to‘lanmaydi:
• bojxona organlari tomonidan belgilanadigan joylarda vaqtincha saqlash davri uchun;
•  agar vaqtincha olib kirilgan transport vositasi xatlangan, musodara qilingan, avariya yoki engib bo‘lmas kuch ta’siri oqibatida foydalanish uchun yaroqsiz holga kelib qolgan va bu vakolatli organ tomonidan tasdiqlangan bo‘lsa.

• 28096 количество просмотров
Срок временного вывоза товара составляет 2 года с даты помещения товара под таможенный режим временного вывоза.
Лицо, поместившее товар под таможенный режим временного вывоза, имеет право завершить данный таможенный режим до истечения срока его действия в соответствии со статьей 41 Таможенного кодекса.
Срок временного вывоза может быть продлен таможенным органом на срок более 2 лет на основании заявления уполномоченного лица в отношении:
• товаров, вывезенных для использования на объектах, в дипломатических представительствах и консульских учреждениях Республики Узбекистан, находящихся на территории иностранных государств;
• железнодорожных и воздушных транспортных средств, а также запасных частей к ним и транспортного оборудования для их обслуживания, временно вывезенных на основании договоров аренды между юридическими лицами Республики Узбекистан и юридическими и физическими лицами иностранных государств. При этом срок временного вывоза устанавливается исходя из сроков договора аренды;
• товаров, вывезенных на основании договора лизинга. Временный вывоз таких товаров разрешается на срок действия договора лизинга;
• товаров (за исключением товаров, предназначенных для оставления вне таможенной территории), вывезенных для обслуживания и устранения дефектов в течение гарантийного срока по условиям контракта (договора, соглашения) на экспорт товара (работ и услуг). Временный вывоз таких товаров допускается на срок действия гарантийного периода;
• товаров, для которых установлен более продолжительный срок временного вывоза на основании решений Кабинета Министров Республики Узбекистан.
Какие таможенные правила для физических лиц выезжающих с территории Республики Узбекистан?
Если вы выезжаете за границы Республики Узбекистан, помните, что физические лица могут свободно вывозить товары с суммой до 5 000 долларов США. При этом не требуется указывать их в таможенной декларации.
Физическим лицам разрешается вывоз за пределы Республики Узбекистан без представления таможенной декларации товаров общей стоимостью не более 5 тысяч долларов США.
Но, имеются ограничения на вывоз некоторых товаров. В том числе, рис – до 3 кг, мучные изделия – до 5 кг, мясо и мясные продукты, сахар и растительное масло – до 2 кг, а так же свежие фрукты и овощи, виноград, бахчевые, бобовые культуры, а так же на вывоз сушенных овощей и фруктов разрешено до 40 кг.
Помните! При вывозе наркотических и психотропных средств и прекурсоров, вещества, наносящие вред озоновому слою и имеющие в своём составе их продукты, культурных ценностей, огнестрельных оружий и патронов, дикорастущих растений, их частей, плодов и коллекций ботаники, диких животных, их частей и коллекций зоологии, предметов жизнедеятельности, добычей, их яиц, экологически опасных предметов и отходов требуется разрешение компетентных органов.
Ввоз в Республику Узбекистан наличной валюты Республики Узбекистан и иностранной валюты физическими лицами осуществляется без ограничений.
Вывоз физическими лицами наличной валюты Республики Узбекистан и иностранной валюты за пределы Республики Узбекистан осуществляется в сумме, не превышающей эквивалент ста миллионов сумов. Вывоз наличной валюты в сумме, превышающей установленный эквивалент, осуществляется в соответствии с порядком, определяемым Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
Ввоз в Республику Узбекистан и вывоз из Республики Узбекистан наличной валюты Республики Узбекистан и иностранной валюты юридическими лицами, за исключением банков Республики Узбекистан, запрещается.
Если Вы не обладаете достаточной информацией о таможенных правилах, то можете обратиться к сотрудникам приграничного таможенного поста.
Какие таможенные правила для физических лиц въезжающих на территорию Республики Узбекистан?
Если Вы въезжаете на территорию Республики Узбекистан, то помните о следующих таможенных правилах!
Если Вы въезжаете в Республику через международные аэропорты, то можете ввозить товары без пошлины суммой до 2000 долларов США, через железнодорожные и речные пункты пропуска – до 1000 долларов США, через автодорожные (пешеходные) пункты пропуска – до 300 долларов США!
В этом случае не требуется указывать их в таможенной декларации.
Но, имеются ограничения на ввоз без пошлины некоторых товаров. В частности, алкоголь, в том числе, пиво – до 2 литров, табачные изделия разных видов – до 10 коробок, одеколон и жидкости, содержащие спирт в своём составе – до 3 штук, драгоценный металл и ювелирные изделия из драгоценных камней – до 65 гр.
Помните, что запрещается ввоз в Республику Узбекистан наркотических и психотропных средств, прескурсоров, взрывоопасные вещества и взрывающиеся средства, различных материалов, наносящих вред построению государства и обществу, направленных на войну, терроризм, насилие, экстремизм, порнографию и т. д., а также, этилового спирта, распространителя лазерного луча, беспилотных летающих аппаратов, пиротехнических средств, игровых автоматов, связанных с денежным выигрышем, б\у автотранспортных средств категории “М2”, “М3” и “N2”, новых автотранспортных средств, степень зараженности которых не соответствует требованиям экологического класса “Евро-3”, движущихся на бензине или на дизельном топливе, кроме того, бытовых электрических приборов с эффективностью энергии класса «G» ва «F», а также лампочек накаления с мощностью, превышающей 40 ватт.
Какой порядок ввоза и вывоза лекарственных средств и изделий медицинского назначения физическими лицами для личного пользования?
Разрешается ввоз и вывоз лекарственных средств и изделий медицинского назначения без государственной регистрации и без таможенного оформления, если они предназначены для:
• лечения больного, проживающего в Республике Узбекистан и за ее пределами, на основании медицинского показания, подтвержденного медицинским учреждением, в пределах курса лечения;
• личного пользования дипломатического и административно-технического персонала дипломатических и приравненных к ним представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними;
• оказания первой медицинской помощи пассажирам транспортного средства, прибывающего на территорию или выбывающего с территории Республики Узбекистан, и включены в состав медицинской аптечки;
• лечения участников международных научных, культурных, спортивных мероприятий, проводимых в Республике Узбекистан и за его пределами, а также участников международных экспедиций; и другие.
Какой порядок заполнения и оформления пассажирской таможенной декларации?
Пассажирской таможенной декларацией является документ, заполняемый и представляемый таможенному органу физическим лицом, перемещающим через таможенную границу декларируемые товары и транспортные средства, предназначенные для некоммерческих целей.
Пассажирская таможенная декларация заполняется лицами, достигшими 16 лет, при каждом пересечении таможенной границы Республики Узбекистан через пункты пропуска, расположенные на Государственной границе Республики Узбекистан.
Декларация применяется физическими лицами в процессе таможенного контроля и оформления национальной наличной валюты Республики Узбекистан, иностранной наличной валюты, других валютных ценностей, драгоценных металлов в любом виде и состоянии, изделий из драгоценных камней (далее - драгоценные изделия), товаров и автотранспортных средств, перевозимых через таможенную границу Республики Узбекистан.