• 24352 marta o'qildi
• etnik, til va madaniy-tarixiy nuqtai nazardan o‘zini o‘zbeklar yoki qoraqalpoqlar sifatida identifikatsiya qilgan hamda O‘zbekiston bilan har tomonlama aloqada bo‘lish xohishida bo‘lgan xorijda istiqomat qilayotgan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasining vatandoshlar bilan hamkorlik sohasidagi davlat siyosatining asosiy maqsadlari nimalardan iborat?
O‘zbekiston Respublikasining vatandoshlar bilan hamkorlik sohasidagi davlat siyosatining asosiy maqsadlari quyidagilardan iborat:
1. xalqaro huquqning umume’tirof etilgan printsiplari va normalari, istiqomat qilayotgan mamlakatning qonunlari va O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari asosida chet ellardagi vatandoshlarning huquq va erkinliklarini himoya qilishda yordam ko‘rsatish;
2. O‘zbekiston madaniy, ilmiy va ma’naviy merosini keng targ‘ib qilish, uni dunyoda o‘rganish va ommalashtirish, istiqomat qilayotgan mamlakatlarida o‘zbek tilini, madaniyatini va an’analarini saqlab qolish va rivojlantirishga qaratilgan vatandoshlarimizning faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, ularning O‘zbekistonda ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytirish;
3. O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotiga va uning xorijiy mamlakatlar bilan o‘zaro manfaatli va do‘stona munosabatlarini rivojlantirishga o‘z hissasini qo‘shishni istagan vatandoshlar va ular tomonidan tuzilgan tashkilotlar bilan aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlash;
4. O‘zbekiston hududida vatandoshlarning kasbiy, shu jumladan, tadbirkorlik, sarmoyadorlik, ilmiy, ma’rifiy va madaniy faoliyatini amalga oshirishi uchun qulay huquqiy, ijtimoiy va iqtisodiy shart-sharoitlar yaratish;
5. O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy islohotlarni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining xalqaro obro‘-e’tiborini yanada mustahkamlashga vatandoshlar salohiyatini jalb qilish.
Xorijda yashovchi vatandoshlar bilan hamkorlik qilish kontseptsiyasi tushunchasi nima?
Xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar bilan hamkorlik sohasida O‘zbekiston Respublikasi davlat siyosati Kontseptsiyasi, davlatning mazkur yo‘nalishdagi siyosatining printsiplari, maqsadlari, asosiy jabhalari va mexanizmlarini namoyon etadigan qarashlarning yagona tizimidir.
O‘zbekiston Respublikasining vatandoshlar bilan hamkorligining asosiy yo‘nalishlari nimadan iborat?
O‘zbekiston Respublikasining vatandoshlar bilan hamkorligining asosiy yo‘nalishlari quyidagilardir:
• ilmiy, ta’lim, tibbiyot, madaniy-ma’rifiy, sport va boshqa sohalardagi loyihalarni hamkorlikda amalga oshirish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi uchun yosh kadrlar va mutaxassislarni tayyorlashga vatandoshlarning salohiyatini jalb etish;
• vatandoshlarning ta’lim olish va kasbiy mahoratlarini oshirish, shuningdek, ularning o‘z tarixiy Vatanining ilmiy, madaniy va ijtimoiy hayotida ishtirok etish imkoniyatlarini kengaytirish;
• doimiy istiqomat qilayotgan mamlakatlarda o‘zbek tili, madaniyati va urf-odatlarini o‘rganish, asrash va yosh avlodlarga etkazishda vatandoshlar va ularning tashkilotlariga keng ko‘lamli yordam ko‘rsatish;
• xorijiy davlatlardagi yurtdoshlarimizning hayoti va faoliyatini yanada to‘liqroq yoritish va ularni O‘zbekiston haqidagi tegishli axborot bilan ta’minlash maqsadida ommaviy axborot vositalari sohasidagi hamda axborot almashinuvi borasidagi hamkorlikni kengaytirish;
• chet elda tahsil olayotgan O‘zbekiston fuqarolari bilan doimiy aloqani o‘rnatish va ushlab turish, ularning O‘zbekiston hududida ish bilan ta’minlashiga zaruriy yordam ko‘rsatish.
Vatandoshlarga nisbatan davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash va rag‘bat choralari mavjudmi?
Vatandoshlar bilan hamkorlikning darajasi va shaklidan kelib chiqqan holda, ularga O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi asosida davlat tomonidan quyidagi qo‘llab-quvvatlash va rag‘bat choralari ko‘rilishi belgilangan:
• kirish vizalarini, shu jumladan, ko‘p marotabali va uzoq muddatli vizalarni soddalashtirilgan holda rasmiylashtirish, vaqtinchalik yashashga hamda O‘zbekiston Respublikasi hududida mehnat faoliyati bilan shug‘ullanishga ruxsatnoma berish;
• yuqori malakali kadrlarni O‘zbekistonda zarur bo‘lgan mutaxassisliklar bo‘yicha ishga olish;
• ijtimoiy va maishiy masalalarni hal qilishga yordam berish;
• davlat tasarrufidagi bo‘sh turgan ob’ektlarni va er maydonlarini vatandoshlarga tadbirkorlik, ilmiy-tadqiqot, ma’rifiy, innovatsion va boshqa dastur hamda loyihalarni amalga oshirish uchun ajratib berish;
• vatandoshlarning o‘qishi, ishi va boshqa ijtimoiy masalalarini to‘liq (qisman) moliyalashtirish;
• vatandoshlar orasida yuqori malakali mutaxassislarni davlat va xo‘jalik boshqaruvi, joylardagi ijro hokimiyati organlari va O‘zbekiston Respublikasining boshqa davlat tashkilotlariga rahbarlik lavozimlariga, shuningdek, ushbu tashkilotlar rahbarlarining konsulьtanti (maslahatchisi) sifatida jalb qilish;
• O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligida ko‘zda tutilgan soddalashtirilgan tartibda O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini berish;
• vatandoshlar — xorijiy fuqarolarga O‘zbekiston Respublikasining Oliy ta’lim muassasalarida o‘zbek tili va adabiyoti, tarix, kino, madaniyat, teatr san’ati, televidenie va radio yo‘nalishlari bo‘yicha ta’lim olishlari uchun grantlar ajratish;
• vatandoshlarning ommaviy axborot vositalarini O‘zbekiston Respublikasi hududida akkreditatsiyadan o‘tishini soddalashtirish;
• O‘zbekiston Respublikasini rivojlanishiga munosib hissa qo‘shgan vatandoshlarni davlat mukofotlari va faxriy unvonlar bilan taqdirlash.

• 24353 количество просмотров
Каковы основные цели государственной политики Республики Узбекистан в сфере сотрудничества с соотечественниками?
Основными целями государственной политики Республики Узбекистан в сфере сотрудничества с соотечественниками являются:
• оказание содействия в реализации прав и свобод соотечественников за рубежом в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права, законодательства страны проживания и на основе международных договоров Республики Узбекистан;
• поддержка деятельности соотечественников, направленной на широкое распространение культурного, научного и духовного наследия Узбекистана, его изучение и популяризацию в мире, сохранение и развитие узбекского языка, культуры и традиций в странах проживания соотечественников, расширение их возможностей получения образования в Узбекистане;
• развитие и укрепление связей с соотечественниками и созданными ими организациями, желающими внести свой вклад в социально-экономическое развитие Республики Узбекистан и содействовать наращиванию ее взаимовыгодных и дружеских отношений с иностранными государствами;
• создание благоприятных правовых, социальных и экономических условий для осуществления соотечественниками профессиональной, в том числе предпринимательской, инвестиционной, научной, образовательной и культурной деятельности на территории Узбекистана;
• привлечение потенциала соотечественников для поддержки проводимых в Узбекистане масштабных социально-экономических и общественно-политических реформ, содействия дальнейшему укреплению международного имиджа Республики Узбекистан.
Что такое концепция сотрудничества с соотечественниками?
Концепция государственной политики Республики Узбекистан в сфере сотрудничества с соотечественниками, проживающими за рубежом, представляет собой единую систему взглядов, определяющих принципы, цели, основные направления и механизмы проведения политики страны в данной сфере.
Каковы основные направления сотрудничества с соотечественниками?
Основными направлениями сотрудничества с соотечественниками являются:
1. привлечение их потенциала к реализации совместных научных, образовательных, медицинских, культурных, просветительских, спортивных и других проектов, а также к подготовке молодых кадров и специалистов из числа граждан Республики Узбекистан;
2. расширение возможностей доступа соотечественников к образованию и повышению квалификации, а также к участию в научной, культурной и общественной жизни своей исторической Родины;
3. всестороннее содействие соотечественникам и их организациям в изучении, сохранении и передаче молодым поколениям узбекского языка, культуры и традиций в стране их постоянного проживания;
4. расширение информационных обменов и сотрудничества в сфере средств массовой информации в целях более полного освещения жизни и деятельности соотечественников за рубежом, а также предоставления им востребованной информации об Узбекистане;
5. налаживание и поддержание постоянной связи с молодыми соотечественниками из числа граждан Республики Узбекистан, обучающимися за рубежом, оказание им необходимой поддержки и содействия в трудоустройстве в Узбекистане.
Существуют ли меры государственной поддержки и поощрения соотечественников?
В зависимости от степени и форм сотрудничества к соотечественникам могут быть оказаны следующие меры государственной поддержки и поощрения в соответствии с законодательством Республики Узбекистан:
• упрощенное оформление въездных виз, в том числе многократных и долгосрочных, вида на жительство, а также разрешения на осуществление трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан;
• трудоустройство высококвалифицированных кадров по востребованным специальностям в Узбекистане;
• оказание помощи в решении социальных, бытовых и других вопросов;
• предоставление пустующих объектов государственной собственности и земельных участков для реализации соотечественниками предпринимательских, научно-исследовательских, образовательных, инновационных и иных проектов и программ;
• полное (частичное) финансирование учебы, работы и других социальных вопросов соотечественников;
• привлечение соотечественников из числа высококвалифицированных специалистов для работы на руководящих должностях в органах государственного и хозяйственного управления, органах исполнительной власти на местах, других государственных организациях Республики Узбекистан, а также в качестве консультантов (советников) их руководителей;
• предоставление гражданства Республики Узбекистан по упрощенной процедуре, предусмотренной законодательством Республики Узбекистан;
• выделение соотечественникам — иностранным гражданам грантов для обучения в высших образовательных учреждениях Узбекистана по направлениям узбекского языка и литературы, истории, кино, культуры, театрального искусства, телевидения и радио;
• упрощенный порядок аккредитации в Республике Узбекистан представителей средств массовой информации соотечественников;
• награждение соотечественников, внесших значительный вклад в развитие Узбекистана, государственными наградами и присвоение им почетных званий.