• 13047 marta o'qildi
Yo‘q. Agar shaxs chet davlat fuqaroligini tug‘ilganlik bo‘yicha yoki chet el fuqarosi bo‘lgan ota-onasidan biri orqali voyaga etmagan paytida olgan va 21 yoshga to‘lguniga qadar chet davlat fuqaroligidan chiqmagan bo‘lsa, bu O‘zbekiston fuqaroligini yo‘qotish uchun asos bo‘lishi mumkin.
Biroq shaxsni faqat shu holatning o‘zi bilan avtomatik ravishda O‘zbekiston fuqaroligini yo‘qotgan deb hisoblab bo‘lmaydi. Ichki ishlar yoki konsullik organlari holatni o‘rganadi, tegishli xulosa tayyorlanadi va materiallar Fuqarolik masalalari komissiyasiga yuboriladi.
Fuqarolikni yo‘qotish — qonunda belgilangan asos va tartibda shaxsning O‘zbekiston fuqaroligi tugatilishi.
Fuqarolik masalalari komissiyasi — fuqarolikni qabul qilish, tiklash, undan chiqish yoki yo‘qotishga oid materiallarni ko‘rib chiquvchi komissiya.
Ota-onadan biri O‘zbekiston fuqarosi bo‘lsa, bola qaysi fuqarolikni oladi?
Agar bola tug‘ilgan paytda ota-onasidan biri O‘zbekiston fuqarosi, ikkinchisi esa chet davlat fuqarosi bo‘lsa, bola tug‘ilgan joyidan qat’i nazar, O‘zbekiston fuqaroligini tug‘ilganlik bo‘yicha olishi mumkin.
Buning uchun O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan ota yoki onaning yoxud boshqa qonuniy vakilning iltimosnomasi talab qilinadi.
Tug‘ilganlik bo‘yicha fuqarolik — bolaning ota-onasi fuqaroligi va qonunchilikdagi shartlarga asosan fuqarolik olishi.
Xorijda turib O‘zbekistondagi merosni qanday rasmiylashtirish mumkin?
Merosxo‘r O‘zbekistonga shaxsan kelishi yoki notarial tasdiqlangan ishonchnoma orqali vakil tayinlashi mumkin.
Vakil meros ochilgan joydagi notariusga murojaat qilib:
• meros ishini rasmiylashtirishi;
• zarur hujjatlarni taqdim etishi;
• merosga huquq to‘g‘risidagi guvohnomani olishi mumkin.
Merosga huquq to‘g‘risidagi guvohnoma, qoida tariqasida, meros ochilgan kundan 6 oy o‘tgach beriladi. Lekin notariusga faqat 6 oy o‘tganidan keyin murojaat qilish shart emas.
Meros ochilgan joy — meros qoldiruvchining oxirgi doimiy yashash joyi, u noma’lum bo‘lsa, asosiy mol-mulk joylashgan hudud.
Ishonchnoma — bir shaxsga boshqa shaxs nomidan huquqiy harakatlarni amalga oshirish vakolatini beruvchi hujjat.
Xorijiy davlatning harbiy yoki huquqni muhofaza qiluvchi organiga ishga kirish mumkinmi?
O‘zbekiston fuqarosining chet davlat:
• harbiy xizmatiga;
• xavfsizlik organlariga;
• politsiya yoki harbiy adliya organlariga;
• davlat hokimiyati va boshqaruvi organlariga xizmatga kirishi
O‘zbekiston fuqaroligini yo‘qotish uchun asos bo‘lishi mumkin.
Bunday faktlar konsullik muassasalari tomonidan vazirlik va idoralar ma’lumotlari, shuningdek jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari asosida o‘rganiladi.
Bundan tashqari, chet davlatning harbiy xizmati, politsiyasi, xavfsizlik yoki shunga o‘xshash organlariga xizmatga kirish uchun jinoiy javobgarlik ham belgilangan. Jazo BHMning 300 baravarigacha jarima yoki 3 yilgacha axloq tuzatish ishlaridan iborat bo‘lishi mumkin.
Muhim: fuqarolikni yo‘qotish va jinoiy javobgarlik — alohida huquqiy oqibatlar bo‘lib, har biri belgilangan tartibda vakolatli organlar tomonidan hal qilinadi.

• 13046 количество просмотров
Нет. Если лицо получило иностранное гражданство по рождению либо через одного из родителей — иностранного гражданина в несовершеннолетнем возрасте и до достижения 21 года не оформило выход из иностранного гражданства, это может являться основанием для утраты гражданства Узбекистана.
Однако лицо нельзя автоматически считать утратившим гражданство только на основании этого обстоятельства. Органы внутренних дел или консульское учреждение проверяют факт, составляют заключение и направляют материалы в Комиссию по вопросам гражданства.
Утрата гражданства — прекращение гражданства Узбекистана по установленным законом основаниям и в предусмотренном порядке.
Комиссия по вопросам гражданства — комиссия, рассматривающая материалы о приобретении, восстановлении, выходе и утрате гражданства.
Какое гражданство получит ребенок, если один из родителей — гражданин Узбекистана?
Если на момент рождения один из родителей является гражданином Узбекистана, а другой — иностранным гражданином, ребенок независимо от места рождения может приобрести гражданство Узбекистана по рождению.
Для этого необходимо ходатайство родителя — гражданина Узбекистана либо другого законного представителя.
Гражданство по рождению — приобретение ребенком гражданства с учетом гражданства родителей и условий, установленных законом.
Как оформить наследство в Узбекистане, находясь за рубежом?
Наследник может приехать в Узбекистан лично либо выдать нотариально удостоверенную доверенность своему представителю.
Представитель вправе обратиться к нотариусу по месту открытия наследства, представить документы и получить свидетельство о праве на наследство.
Свидетельство, как правило, выдается по истечении 6 месяцев со дня открытия наследства. При этом обращаться к нотариусу можно до истечения этого срока — ждать 6 месяцев для подачи документов не требуется.
Место открытия наследства — последнее постоянное место жительства наследодателя, а если оно неизвестно — место нахождения основной части имущества.
Доверенность — документ, предоставляющий одному лицу право совершать юридические действия от имени другого лица.
Что будет при поступлении на службу в органы иностранного государства?
Поступление гражданина Узбекистана на службу:
• в вооруженные силы;
• органы безопасности;
• полицию или военную юстицию;
• органы государственной власти и управления иностранного государства
может являться основанием для утраты гражданства Узбекистана.
Такие факты устанавливаются консульскими учреждениями на основании сведений государственных органов и обращений физических и юридических лиц.
Кроме того, за поступление на военную службу, службу в органы безопасности, полиции, военной юстиции или иные подобные органы иностранного государства предусмотрена уголовная ответственность. Наказание может составлять штраф до 300 БРВ либо исправительные работы до 3 лет.
Важно: утрата гражданства и уголовная ответственность являются разными правовыми последствиями и применяются уполномоченными органами в установленном порядке.