• 28408 marta o'qildi
Eng avvalo, tibbiy-mehnat ekspert komissiyalarining to‘liq bo‘lmagan ish vaqti, ish yukini kamaytirish va nogironlarning boshqa mehnat sharoitlari bo‘yicha tavsiyalari ish beruvchi uchun majburiydir.
1 va 2 guruh nogironlari uchun ish haqini kamaytirmasdan haftasiga 36 soatdan ko‘p bo‘lmagan qisqartirilgan ish vaqti belgilanadi.
1 va 2 guruh nogironlariga yillik uzaytirilgan asosiy ta’til kamida 30 kalendar kuni beriladi.
Nogironlarni tungi vaqtda ishlashga, shuningdek ish vaqtidan tashqari ishlarga va dam olish kunlarida ishlashga jalb etishga faqat ularning roziligi bilan, agar bunday ishlar tibbiy tavsiyalar bilan taqiqlanmagan bo‘lsa, yo‘l qo‘yiladi.
Men yaqinda uy sotib oldim, nogironligim bor, mulk solig‘ini to‘laymanmi?
Yo‘q, mulk solig‘i to‘lamaysiz, sababi urush nogironlari va qatnashchilari, shuningdek doirasi qonunchilik bilan belgilanadigan, ularga tenglashtirilgan shaxslar mulkida bo‘lgan mol-mulk soliq solishdan ozod etiladi.
Men oliy o‘quv yurtiga kirmoqchiman, birinchi guruh nogironiman, nogironlar uchun ta’lim imtiyozlari haqida ko‘proq bilishni xohlardim?
Professional ta’lim olish uchun maxsus shart-sharoitlarga muhtoj nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun turli tipdagi va xildagi ixtisoslashtirilgan professional ta’lim muassasalari tashkil etiladi. Ularda o‘qitish maxsus o‘quv dasturlari asosida davlat ta’lim standartlariga muvofiq amalga oshiriladi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun oliy ta’lim muassasalarida davlat granti asosida abiturientlarni qabul qilish umumiy sonining 2 foizi miqdorida qo‘shimcha qabul kvotasi ajratiladi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘shimcha kvota asosida oliy ta’lim muassasalariga qabul qilish kirish imtihonlari natijalari bo‘yicha amalga oshiriladi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ajratilgan qo‘shimcha kvotalar bo‘yicha o‘qishga qabul qilinmagan abiturientlar to‘plagan ballari bilan ta’limning ushbu yo‘nalishi bo‘yicha tanlovda umumiy asoslarda ishtirok etadi.
Ko‘zi ojizlar toifasiga kiruvchi sifatida hamda nogironligi bo‘lgan shaxslarga ajratilgan kvota doirasida davlat granti asosida tahsil olayotgan talabalar o‘qishini oliy ta’limning mos va turdosh ta’lim yo‘nalishlari hamda mos mutaxassisliklariga davlat granti asosida ko‘chirilishiga ruxsat etiladi.

• 29826 количество просмотров
Я являюсь инвалидом 2 группы, мне известно что работодатели обязаны принимать на работу лиц с инвалидностью, направленных местным органом по труду в порядке трудоустройства на рабочие места в счет установленного минимального количества рабочих мест. А какие еще льготы и привилегии установлены со стороны государства в сфере труда по отношению к инвалидам?
Прежде всего, рекомендации врачебно-трудовых эскпертных комиссий о режиме неполного рабочего времени, снижении нагрузки и других условиях труда лиц с инвалидностью обязательны для исполнения работодателем.
Лицам с инвалидностью I и II групп устанавливается сокращенная продолжительность рабочего времени не более 36 часов в неделю без уменьшения оплаты труда.
Лицам с инвалидностью I и II групп предоставляется ежегодный основной удлиненный отпуск продолжительностью не менее 30 календарных дней.
Привлечение лиц с инвалидностью к работе в ночное время, а также сверхурочным работам и работе в выходные дни, допускается только, с их согласия, при условии, что такие работы не запрещены им медицинскими рекомендациями.
Недавно я приобрел в собственность дом, буду ли я платить налог на имущество если являюсь инвалидом?
Нет, не будете платить налог на имущество, так как от налогообложения освобождается имущество, находящееся в собственности лица с инвалидностью и участников войны, а также приравненных к ним лиц, круг которых устанавливается законодательством.
Так получилось что один мой знакомый отбывает наказание в колонии за совершенное преступление, дело в том, что он является инвалидом, в связи с чем у меня вопрос будут ли его заставлять работать в колонии?
Нет, не будут привлекать к работе против его воли, поскольку законодательством установлено, что мужчины старше шестидесяти лет, женщины старше пятидесяти пяти лет, лица с инвалидностью I и II групп привлекаются к труду по их желанию.
Я хочу поступить в высшее учебное заведение, являюсь инвалидом первой группы, хотелось бы по больше узнать про льготы обучения для лиц с инвалидностью?
Прием в высшие образовательные учреждения лиц с инвалидностью на дополнительную квоту осуществляется по результатам вступительных экзаменов.
Абитуриенты, не принятые по дополнительным квотам, выделенным лицам с инвалидностью, с набранными баллами участвуют в конкурсе по данному направлению образования на общих основаниях.
Студентам, обучающимся на основе государственного гранта в пределах квоты для слепых и людей с ограниченными возможностями, разрешается переводить свое образование на соответствующие и смежные направления высшего образования на основе государственного гранта.