Gimnastika sport turlarini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari belgilandi.
• maktablarda boshlang‘ich sinf o‘quvchilariga mo‘ljallangan “Bolalar uchun gimnastika” dasturi joriy qilinadi.
Nukus, Samarqand va Farg‘ona shaharlarida zamonaviy moddiy-texnika va o‘quv-mashq bazasiga ega bo‘lgan hududiy Gimnastika sport turlariga tayyorlash markazlari tashkil etiladi.
Mazkur Gimnastika markazlari yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lgan ixtisoslashtirilgan davlat sport-ta’lim muassasasi hisoblanib, o‘z faoliyatini 2024/2025 o‘quv yilidan boshlaydi.
Gimnastika markazlari o‘quvchilarining umumiy kontingenti jami 132 nafarni tashkil etib, ular 1–11-sinf o‘quvchilaridan iborat bo‘ladi.
• Gimnastika markazlarining o‘quv dasturini o‘zlashtirgan va yakuniy davlat attestatsiyasidan o‘tgan 11-sinf bitiruvchilariga davlat namunasidagi diplom beriladi.
• Mazkur diplom berilgan mutaxassislik (trener, trener-selektsioner) bo‘yicha mehnat faoliyatini amalga oshirish mumkin bo‘ladi.
2023/2024 o‘quv yilidan O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti va uning filiallarida gimnastika bo‘yicha amaldagi o‘qishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlari 2 baravarga oshiriladi.
2023-yil 1 yanvardan an’anaviy tarzda gimnastika sport turlari bo‘yicha O‘zbekistonda quyidagi musobaqalar o‘tkaziladi
• gimnastrada sport turi bo‘yicha xotin-qizlar o‘rtasida Prezident kubogi;
• badiiy gimnastika bo‘yicha yoshlar o‘rtasida “Yorqin yulduzcha” va kattalar o‘rtasida “Grand Prix Uzbekistan” xalqaro turniri;
• sport gimnastikasi bo‘yicha “Duxoba yo‘l” xalqaro turniri;
• trampolin bo‘yicha “Samodan baland” xalqaro turniri;
• xalqaro gimnastika kuniga bag‘ishlab o‘tkaziladigan “Gymnastics Day” butun O‘zbekiston ommaviy forumi;
• gimnastika sport turlari bo‘yicha Xalqaro gimnastika federatsiyasining tasdiqlangan norma va qoidalarida belgilangan yosh toifalari bo‘yicha uch bosqichli (tuman/shahar, hududiy va respublika) chempionatlar va kuboklar.

Определены основные направления развития гимнастических видов спорта.
• программу «Гимнастика для детей» в средних общеобразовательных школах, предназначенную для учащихся начальных классов.
В городах Нукусе, Самарканде и Фергане будут образованы региональные Центры по подготовке к гимнастическим видам спорта с современной материально-технической и учебно-тренировочной базой.
Данные гимнастические центры являются специализированными государственными спортивно-образовательными учреждениями со статусом юридического лица и начнут свою деятельность с 2024/2025 учебного года.
Общий контингент учащихся Гимнастических центров составит 132 человека и будет включать учащихся 1–11-х классов
Выпускникам 11-х классов, освоившим учебную программу и прошедшим итоговую государственную аттестацию, выдается диплом государственного образца.
Данный диплом дает право на осуществление трудовой деятельности по полученной специальности (тренер, тренер-селекционер).
С 2023/2024 учебного года будут приняты меры по увеличению в 2 раза параметров государственного заказа по приему на обучение гимнастике в Узбекский государственный университет физической культуры и спорта, а также его филиалы.
С 1 января 2023 года в Республике Узбекистан традиционно проводятся следующие соревнования по гимнастическим видам спорта:
• Кубок Президента Республики Узбекистан среди женщин по спортивной гимнастике – гимнастраде;
• международный турнир по художественной гимнастике «Яркая звезда» среди молодежи и «Grand Prix Uzbekistan» среди взрослых;
• международный турнир по спортивной гимнастике «Бархатная дорога»;
• международный турнир по трамполину «Выше неба»;
• общереспубликанский форум Узбекистана «Gymnastics Day», посвященный Международному дню гимнастики;
• трехэтапные (район/город, регион и республика) чемпионаты и кубки по гимнастическим видам спорта по возрастным категориям, установленным нормами и правилами, утвержденными Международной федерацией гимнастики.