• 17350 marta o'qildi
Korrupsiyaga qarshi kurashish va korrupsiyaviy holatlarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini oshirish, ushbu jarayonga jamoatchilikni keng jalb etish va korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatda bo‘lish muhitini shakllantirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 06.07.2021-yildagi PF-6257-son Farmoni qabul qilindi.
Keng jamoatchilikning fikri va takliflarini inobatga olib, davlat boshqaruvini korrupsiyadan xoli sohaga aylantirish maqsadida Agentlik tomonidan «Korrupsiyaga oid jinoyatlarni sodir etishda aybdor deb topilgan shaxslarning ochiq elektron reestri» (Reestr) yuritilishi ta’minlandi.
Reestrga korrupsiya jinoyatlarini sodir etgan shaxslar kiritiladi.
Reestrga kiritilgan shaxslarga quyidagilar taqiqlanadi:
• davlat xizmatiga kirish va davlat mukofotlari bilan taqdirlanishi;
• saylanadigan va alohida tartibda tayinlanadigan lavozimlarga nomzodlarining ko‘rsatilishi;
• davlat organlari huzuridagi jamoatchilik kengashlari hamda idoralararo kollegial organlarning a’zosi bo‘lish;
• ular tomonidan ta’sis etilgan va (yoki) ular ishtirokchisi hisoblangan tadbirkorlik sub’ektlari davlat xaridlarida va davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risidagi bitimda ishtirokchi (ijrochi) sifatida qatnashish, shuningdek, davlat aktivlarini xususiylashtirish bilan bog‘liq tender va tanlov savdolarida ishtirok etish;
• davlat ulushi 50 foizdan yuqori bo‘lgan tashkilotlar hamda davlat ta’lim muassasalarida rahbarlik lavozimlarida faoliyat yuritish.
2022-yil 1 yanvardan boshlab, davlat xizmatchilari, davlat ulushi 50 foizdan yuqori bo‘lgan tashkilotlar, davlat korxonalari va muassasalari rahbarlari va o‘rinbosarlari, ularning turmush o‘rtog‘i va voyaga etmagan farzandlarining daromadlari va mol-mulkini majburiy deklaratsiya qilish tizimi joriy etildi.
Quyidagilarga muvofiq tartib o‘rnatildi:
• davlat xizmatchisi tomonidan deklaratsiyani taqdim etishdan bosh tortish va qasddan noto‘g‘ri ma’lumotlarni kiritish uni davlat xizmatidan chetlashtirishga va qonunda belgilangan javobgarlikka tortishga asos bo‘ladi;
• 2022-yil 1 yanvardan boshlab davlat xizmatchilariga respublika hududidan tashqarida hisobraqamlar ochish va egalik qilish, naqd pul mablag‘larini saqlash, ko‘chmas va boshqa mol-mulkka ega bo‘lish taqiqlanadi (xorijda ishlayotgan davlat xizmatchilari va davlat xizmatiga kirishdan oldin olingan mol-mulk bundan mustasno).

• 17351 количество просмотров
В целях повышения эффективности системы противодействия коррупции и раннего предупреждения коррупционных проявлений, широкого вовлечения общественности в данный процесс и формирования среды нетерпимого отношения к коррупции был принят Указ Президента Республики Узбекистан №УП-6257 от 06.07.2021г.
В целях преобразования государственного управления в сферу, свободную от коррупции, с учетом мнений и предложений широкой общественности обеспечено ведение Агентством «Открытого электронного реестра лиц, признанных виновными в совершении коррупционных преступлений» (Реестр).
В Реестр включаются лица, совершившие коррупционные преступления.
Лицам, включенным в Реестр, запрещается:
• поступление на государственную службу и награждение государственными наградами;
• выдвижение своих кандидатур на избираемые и назначаемые в особом порядке должности;
• членство в общественных советах и межведомственных коллегиальных органах при государственных органах;
• участие субъектов предпринимательства, учрежденных ими и (или) с их участием, в государственных закупках и соглашении о государственно-частном партнерстве в качестве участника (исполнителя), а также тендерах и конкурсных торгах, связанных с приватизацией государственных активов;
• осуществление деятельности на руководящих должностях в организациях с государственной долей более 50 % и государственных образовательных учреждениях.
С 1 января 2022 года внедрена система обязательного декларирования доходов и имущества государственных служащих, руководителей и заместителей руководителей организаций с государственной долей более 50 %, государственных предприятий и учреждений, их супругов и несовершеннолетних детей.
• уклонение государственного служащего от предоставления декларации и внесение им заведомо недостоверных сведений являются основанием для его отстранения от государственной службы и привлечения к установленной законом ответственности;
• с 1 января 2022 года государственным служащим запрещается открывать и владеть счетами, хранить наличные денежные средства, владеть недвижимым и иным имуществом за пределами территории республики (за исключением государственных служащих, работающих за рубежом, и имущества, приобретенного до поступления на государственную службу).