• 18817 marta o'qildi
2026-yil 1 fevraldan davlat ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash choralarini taqdim etishda yagona Ijtimoiy reestr qo‘llaniladi. Unda oilalar ijtimoiy-iqtisodiy holatiga qarab «davlat ta’minotidagi oila», «kambag‘al oila» va «kambag‘allik chegarasidagi oila» toifalariga ajratiladi.
Quyidagi materiallardan foydalanish mumkin:
Bir oilaga bolalar nafaqasi va moddiy yordamni bir vaqtning o‘zida to‘lashga yo‘l qo‘yilmaydi. Ijtimoiy reestrdagi oila toifasi o‘zgarganda qonunchilikda belgilangan shartlar asosida to‘lov miqdori ham o‘zgarishi mumkin.
Boshqa turdagi ijtimoiy nafaqalar
Nafaqalarning boshqa turlari bo‘yicha quyidagi ma’lumotlar mavjud:
Ish staji etarli bo‘lmagan shaxslarga qonunchilikda belgilangan shartlarda yoshga doir, nogironlik, boquvchisini yo‘qotganlik va parvarishlash nafaqalari tayinlanishi mumkin.
Eslatma: nafaqa yoki moddiy yordamning har bir turi uchun huquqiy asos, tayinlash shartlari va murojaat tartibi turlicha. Murojaat qilishdan oldin tegishli nafaqa bo‘yicha alohida materialdagi shartlarni tekshirish lozim.

• 18818 количество просмотров
С 1 февраля 2026 года при предоставлении мер государственной социальной поддержки применяется единый Социальный реестр. Семьи в нем подразделяются в зависимости от социально-экономического положения на «семьи на государственном обеспечении», «малоимущие семьи» и «семьи на границе бедности».
Можно воспользоваться следующими материалами:
Одновременная выплата одной семье и пособия на детей, и материальной помощи не допускается. При изменении категории семьи в Социальном реестре размер выплаты также может изменяться в соответствии с установленными законодательством условиями.
Другие виды социальных пособий
По другим видам пособий доступны следующие материалы:
Лицам, не имеющим необходимого трудового стажа, при соблюдении установленных условий могут назначаться пособия по возрасту, инвалидности, по случаю потери кормильца и по уходу.
Обратите внимание: основания, условия назначения и порядок обращения различаются в зависимости от вида пособия или материальной помощи. Перед обращением следует проверить условия в соответствующем материале.