• 11535 marta o'qildi
Har bir mahallada yoshlar katta hayotiy tajribaga ega, zamonaviy fikrlaydigan faol nuroniylarga «Bir nuroniy o‘n yoshga mas’ul» tamoyili asosida biriktiriladi.
Mahalladagi yoshlar etakchisi «Keksalar maslahati» guruhi bilan birgalikda shakllantirgan ro‘yxat asosida 10 nafar uyushmagan va muammoli yosh bir nafar faol nuroniyga biriktiriladi.
Boy hayotiy tajribaga ega ziyoli, hunarmand, tadbirkor, fermer va boshqa soha vakillari bo‘lgan nuroniylar ta’lim muassasalariga ham biriktirilishi mumkin. Bu ishlarning asosiy maqsadi keksa avlodning tajribasini yoshlarga etkazish va ularning tarbiyasiga ko‘maklashishdan iborat.
Muammoli oilalarga nuroniylar qanday biriktiriladi?
«Nuroniy har bir oilaga mas’ul» loyihasi doirasida oilada ahillik, tinchlik va osoyishtalikni ta’minlashga ko‘maklashish maqsadida har bir muammoli oilaga «Keksalar maslahati» guruhining bir nafar a’zosi biriktiriladi.
Nuroniylar o‘z hayotiy tajribasi orqali oila a’zolari va yoshlarga maslahat berish, ijtimoiy va ma’naviy muammolarning oldini olish hamda avlodlar o‘rtasidagi muloqotni kuchaytirishga ko‘maklashadi.
Faol nuroniylar rag‘batlantiriladimi?
«Bir nuroniy o‘n yoshga mas’ul» tamoyili va «Nuroniy har bir oilaga mas’ul» loyihasi asosida ishlab, ijobiy natijalarga erishgan nuroniylarni «Nuroniy» jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan rag‘batlantirish nazarda tutilgan.
Mahallalarda faoliyat yuritayotgan «Keksalar maslahati» guruhi rahbarlari har chorakda 2 BHM miqdorida rag‘batlantiriladi. Bu to‘lov «Nuroniy» jamg‘armasi va mahalliy byudjetning qo‘shimcha manbalari hisobidan amalga oshiriladi.
Eslatma: rag‘batlantirish miqdori qonunda 2 BHM tarzida belgilangan. Shu sabab uni so‘mda doimiy summa sifatida ko‘rsatish to‘g‘ri emas.

• 11456 количество просмотров
В каждой махалле молодежь закрепляется за активными, современно мыслящими представителями старшего поколения с большим жизненным опытом по принципу «Один нуроний ответственен за десятерых молодых».
На основании списка, сформированного молодежным лидером совместно с группой «Кексалар маслаҳати», за одним активным нуронием закрепляются 10 неорганизованных и проблемных молодых людей.
Нуронии из числа интеллигенции, ремесленников, предпринимателей, фермеров и представителей других сфер, обладающие богатым жизненным опытом, также могут закрепляться за образовательными учреждениями. Основная цель такой работы — передача опыта старшего поколения молодежи и содействие ее воспитанию.
Как нуронии закрепляются за проблемными семьями?
В рамках проекта «Нуроний ответственен за каждую семью» за каждой проблемной семьей закрепляется по одному члену группы «Кексалар маслаҳати» для содействия укреплению согласия, мира и спокойствия в семье.
Используя свой жизненный опыт, нуронии помогают консультировать членов семьи и молодежь, предупреждать социальные и духовные проблемы и укреплять диалог между поколениями.
Поощряются ли активные нуронии?
Нуронии, добившиеся положительных результатов при реализации принципа «Один нуроний ответственен за десятерых молодых» и проекта «Нуроний ответственен за каждую семью», могут поощряться за счет средств фонда «Нуроний».
Руководители действующих в махаллях групп «Кексалар маслаҳати» поощряются ежеквартально в размере 2 БРВ. Выплаты осуществляются за счет средств фонда «Нуроний» и дополнительных источников местных бюджетов.
Обратите внимание: размер поощрения установлен законодательством именно как 2 БРВ. Поэтому указывать его в виде фиксированной суммы в сумах неправильно.