• 10081 marta o'qildi
Referendum o‘tkaziladigan kunga qadar yoki referendum kunida 18 yoshga to‘lgan O‘zbekiston Respublikasining har bir fuqarosi referendumda ishtirok etish huquqiga egadir.
O‘zbekiston Respublikasi hududidan tashqarida istiqomat qilayotgan yoki turgan O‘zbekiston Respublikasining fuqarosi referendumda ishtirok etishga to‘la haqlidir.
Sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan fuqarolar, shuningdek og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar sodir etganligi uchun sud hukmi bilan ozodlikdan mahrum etish tarzidagi jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan shaxslar referendumda ishtirok etish huquqiga ega emaslar.
Kelib chiqishi, ijtimoiy va mulkiy mavqei, irqiy va milliy mansubligi, jinsi, ma’lumoti, tili, dinga munosabati, mashg‘ulotining turi va xususiyatiga qarab fuqarolarning referendumda qatnashish huquqlarini bevosita yoki bilvosita cheklash man etiladi.
• Referendumga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishda qatnashayotgan davlat organlari va jamoat birlashmalari o‘z faoliyatlarini oshkora amalga oshiradilar.
• Referendumga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishni referendum o‘tkazuvchi komissiyalar amalga oshiradilar. Ular fuqarolarni o‘z ishlaridan, okruglar, ovoz berish uchastkalari tuzilganligi, komissiyalarning tarkibi, ularning joylashgan manzili va ish vaqtidan voqif etadilar, ovoz beruvchi fuqarolarning ro‘yxatlari bilan tanishtiradilar, ovoz berish yakunlaridan xabardor qiladilar.
• O‘zbekiston Respublikasining ommaviy axborot vositalari referendumga tayyorgarlikning borishi va u qanday o‘tayotganligini yoritib boradilar.

• 10079 количество просмотров
В референдуме имеет право участвовать каждый гражданин Республики Узбекистан, достигший ко дню или в день проведения референдума 18 лет.
Гражданин Республики Узбекистан, проживающий или находящийся за пределами территории Республики Узбекистан, обладает всей полнотой прав на участие в референдуме.
Не имеют права участвовать в референдуме граждане, признанные судом недееспособными, а также лица, содержащиеся в учреждениях по исполнению наказания в виде лишения свободы по приговору суда за совершенные тяжкие и особо тяжкие преступления.
Какие-либо прямые или косвенные ограничения прав граждан на участие в референдуме в зависимости от происхождения, социального и имущественного положения, расовой и национальной принадлежности, пола, образования, языка, отношения к религии, рода и характера занятий запрещаются.
• Государственные органы и общественные объединения, участвующие в подготовке и проведении референдума, осуществляют свою деятельность гласно.
• Подготовку и проведение референдума осуществляют комиссии по проведению референдума, которые информируют граждан о своей работе, об образовании округов, участков для голосования, о составе комиссий, их местонахождении и времени работы, знакомят со списками голосующих граждан, сообщают об итогах голосования.
• Средства массовой информации Республики Узбекистан освещают ход подготовки и проведения референдума.