• 29248 marta o'qildi
Xorijiy davlatlarning oliy attestatsiya organlari tomonidan 1992-yil 1 yanvargacha fuqarolarga berilgan fan doktori va nomzodi diplomlari, professor, dotsent va katta ilmiy xodim shahodatnomalari O‘zbekiston Respublikasi hududida haqiqiy hisoblanadi.
Xorijiy davlatlar attestatsiya organlari tomonidan 1992-yil 1 yanvardan keyin O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari hamda O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashab va ishlab turgan chet el fuqarolariga fan doktori va nomzodi ilmiy darajalari berilgani haqidagi hujjatlar, shuningdek, xorijiy davlatlarda falsafa doktori (PhD) va unga tenglashtirilgan ilmiy darajalar olinganligi haqidagi hujjatlar, Oliy attestatsiya komissiyasi tomonidan nostrifikatsiyalanadi (qayta attestatsiyadan o‘tkazish asosida tenglashtiriladi).
Vakolatli organ: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasi.
Taqdim etiladigan hujjatlar:
• Talabgor ish joyidan (agar u ishlayotgan bo‘lsa) muassasa rahbari imzolagan yo‘llanma xat yoki talabgorning imzosi notarial tasdiqlangan arizasi (1 nusxa). Xatda (arizada) talabgorning familiyasi, ismi, otasining ismi, tug‘ilgan yili va joyi, ish joyi va lavozimi, shuningdek, qachon va qaysi davlatda ilmiy daraja diplomini olganligi, ilmiy darajaning rasmiy nomi, xorijda olingan hujjatning berilgan kuni, seriyasi va raqami, dissertatsiya mavzusi, qaysi ixtisoslik bo‘yicha himoya qilganligi haqidagi ma’lumotlar ko‘rsatiladi.
• Muassasa rahbarining tegishli ixtisoslashgan kengashga murojaatnomasi (aspirant va doktorantlar uchun esa – ularni chet elda oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim institutlarida o‘qishga yuborish uchun buyruq) nusxasi hamda agar ilmiy ish O‘zbekistonda tayyorlangan bo‘lsa – OAK ushbu dissertatsiyaning xorijiy davlatlarda himoya qilinishiga ruxsat berib, xorijiy davlatlar attestatsiya organlariga yuborgan yo‘llanma xatining nusxasi.
• Ilmiy daraja diplomi (nusxasi olinib, asli qaytariladi).
• Talabgorning ish joyidan tasdiqlangan yoki uning imzosi qo‘yilgan xodimlarni hisobga olish bo‘yicha shaxsiy varaqasi (talabgor pasportining nusxasi ilova qilinadi).
• Dissertatsiya himoyasi o‘tgan muassasaning hamda ixtisoslik nomining ilmiy kotib (agar u ishlayotgan bo‘lsa) imzosi bilan tasdiqlangan yoki talabgor tomonidan imzolangan davlat tilidagi (lotin grafikasi harflari bilan) va ingliz tilidagi shakllari.

• 29249 количество просмотров
Дипломы о присуждении ученой степени доктора и кандидата наук, аттестаты о присвоении ученого звания профессора, доцента и старшего научного сотрудника, выданные органами высшей аттестации зарубежных стран до 1 января 1992 года, являются действительными на территории Республики Узбекистан.
Документы об ученых степенях доктора и кандидата наук, выданные гражданам Республики Узбекистан или гражданам зарубежных стран, постоянно проживающим и работающим в Республике Узбекистан, органами аттестации зарубежных стран после 1 января 1992 года, а также документы об ученой степени доктора философии (PhD) или других приравненных к ней ученых степенях, полученных в зарубежных государствах, подлежат нострификации (установлению эквивалентности на основе переаттестации) Высшей аттестационной комиссией.
Уполномоченный орган: Высшая аттестационная комиссия при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
• сопроводительное письмо по месту работы претендента (если он работает) за подписью руководителя учреждения или заявление с нотариально заверенной подписью претендента (1 экземпляр);
• копия обращения руководителя учреждения в Совет по защите диссертации (для аспирантов и докторантов – копия приказа о направлении их на обучение в институтах послевузовского образования за рубежом), а также копия сопроводительного письма, выданного ВАК и адресованного в аттестационные органы зарубежных стран с разрешением защиты данной диссертационной работы в зарубежных странах, если научная работа подготовлена в Республике Узбекистан;
• диплом об ученой степени (снимается копия, подлинник возвращается);
• справка-объективка, утвержденная по месту работы претендента (если он работает) или с подписью претендента (прилагается копия паспорта претендента);
• заверенное ученым секретарем (если он работает) или подписанное претендентом место защиты и наименование специальности на государственном (буквами латинской графики) и английском языках;