• 47719 marta o'qildi
Bolaligidan nogironligi bo‘lgan, doimiy parvarishni talab etadigan farzandi bilan birga yashab, uni tarbiyalayotgan ota yoki onadan biri jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i bo‘yicha imtiyozdan foydalanadi.
Uning har oyda olgan daromadining mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 1,41 baravarigacha bo‘lgan qismi daromad solig‘idan ozod qilinadi.
• pensiya guvohnomasi;
• yoki farzandning doimiy parvarishga muhtojligini tasdiqlovchi tibbiy ma’lumotnoma
asosida beriladi.
Ota yoki ona farzandi bilan birga yashashi va uni amalda tarbiyalayotgan bo‘lishi kerak.
Imtiyozni qo‘llash tartibi
Imtiyoz asosiy ish joyida tegishli tasdiqlovchi hujjatlar taqdim etilganidan so‘ng qo‘llaniladi.
Asosiy ish joyi bo‘lmasa, imtiyoz yashash joyidagi soliq organi tomonidan jami yillik daromad deklaratsiyasi asosida hisobga olinadi.
Imtiyozga bo‘lgan huquq yil davomida paydo bo‘lsa, u huquq paydo bo‘lgan vaqtdan boshlab qo‘llaniladi.
Agar shaxs bir nechta asos bo‘yicha daromad solig‘i imtiyoziga ega bo‘lsa, uning tanloviga ko‘ra faqat bitta imtiyoz beriladi.
Imtiyozga bo‘lgan huquq yo‘qolsa, soliq to‘lovchi bu haqda soliqni ushlab qoluvchi tashkilotga 15 kun ichida xabar berishi kerak.

• 48027 количество просмотров
Один из родителей, который проживает вместе с лицом с инвалидностью с детства, воспитывает его и обеспечивает необходимый постоянный уход, имеет право на льготу по налогу на доходы физических лиц.
Ежемесячно от налогообложения освобождается часть его дохода в пределах 1,41 минимального размера оплаты труда.
Льгота предоставляется на основании:
• пенсионного удостоверения;
• либо медицинской справки, подтверждающей необходимость постоянного ухода.
Родитель должен совместно проживать с лицом с инвалидностью с детства и фактически воспитывать его.
Порядок применения льготы
Льгота применяется по основному месту работы после представления подтверждающих документов.
При отсутствии основного места работы льгота учитывается налоговым органом по месту жительства при расчете налога на основании декларации о совокупном годовом доходе.
Если право на льготу возникло в течение года, она применяется с момента возникновения такого права.
При наличии права на несколько льгот по выбору налогоплательщика предоставляется только одна льгота.
При утрате права на льготу налогоплательщик обязан сообщить об этом организации, удерживающей налог, в течение 15 дней.