• 23395 marta o'qildi
• reabilitatsiya qilishning texnik vositalari, surdotexnika, tiflotexnika vositalari va boshqa vositalar, shu jumladan o‘rindiqli aravachalar, protez-ortopediya moslamalari, maxsus harfli matbaa nashrlari, ovoz kuchaytiruvchi apparatlar va signalizatorlar, subtitrli yoki surdotarjimali videomateriallar, shuningdek avtomobillar bilan ta’minlash;
• tibbiy, ijtimoiy, kasbiy va jismoniy reabilitatsiya qilish bo‘yicha xizmatlar hamda maishiy xizmatlar;
Nogironligi bo‘lgan shaxslarga ijtimoiy yordam davlat organlari va tashkilotlari tomonidan qonunchilikda belgilangan tartibda ko‘rsatiladi.
Nogironligi bo‘lgan, o‘ziga o‘zi xizmat ko‘rsatish qobiliyatini qisman yoki to‘liq yo‘qotgan va o‘zgalarning doimiy parvarishiga muhtoj bo‘lgan shaxslarga ularning uyida hamda vakolatli davlat organlarining ixtisoslashtirilgan statsionar muassasalarida qonunchilikda belgilangan tartibda xizmatlar ko‘rsatiladi.
Ushbu muassasalarda ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish bilan bir qatorda hayot faoliyati uchun tegishli shart-sharoitlar ta’minlanadi, tibbiy xizmatlar ko‘rsatiladi, shuningdek mehnat faoliyati va dam olish tashkil etiladi.
Ish beruvchining aybi bilan mehnatda mayib bo‘lgan yoki kasb kasalligiga chalingan nogironligi bo‘lgan shaxslar tibbiy ko‘rsatmalarga binoan ish beruvchining mablag‘lari hisobidan reabilitatsiya qilishning texnik va maxsus transport vositalari bilan ta’minlanadi. Bunda tashkilotning tashkiliy-huquqiy shakli ahamiyatga ega emas.
Nogironligi bo‘lgan shaxslar:
• sanatoriy-kurortda bepul sog‘lomlashtirilish;
• dori vositalari;
• nogironligi bo‘lgan shaxslarni parvarish qilish uchun mo‘ljallangan tibbiy buyumlar;
• nogironligi bo‘lgan bolalar uchun maxsus shifobaxsh oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlanish huquqiga ega.
Nogironligi bo‘lgan shaxslarni sanatoriy-kurortda sog‘lomlashtirish tartibi, shuningdek ular ta’minlanadigan dori vositalari, tibbiy buyumlar va maxsus shifobaxsh oziq-ovqat mahsulotlarining ro‘yxati Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadi.

• 23400 количество просмотров
• обеспечение техническими средствами реабилитации, сурдотехническими, тифлотехническими и другими средствами, включая кресла-коляски, протезно-ортопедические изделия, печатные издания со специальным шрифтом, звукоусиливающую аппаратуру и сигнализаторы, видеоматериалы с субтитрами или сурдопереводом, а также автомобили;
• услуги по медицинской, социальной, профессиональной и физической реабилитации, а также бытовые услуги;
Социальная помощь лицам с инвалидностью оказывается государственными органами и организациями в порядке, установленном законодательством.
Лицам с инвалидностью, частично или полностью утратившим способность к самообслуживанию и нуждающимся в постоянном постороннем уходе, предоставляются услуги на дому и в специализированных стационарных учреждениях уполномоченных государственных органов в порядке, установленном законодательством.
В этих учреждениях наряду с оказанием социальных услуг обеспечиваются необходимые условия жизнедеятельности, предоставляются медицинские услуги, а также организуются трудовая деятельность и отдых.
Лица с инвалидностью, получившие трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, согласно медицинским показаниям обеспечиваются техническими средствами реабилитации и специальными транспортными средствами за счет средств работодателя. При этом организационно-правовая форма организации значения не имеет.
Органы государственной власти на местах вправе устанавливать дополнительные социальные гарантии лицам с инвалидностью за счет средств местного бюджета.
Лица с инвалидностью имеют право на:
• обеспечение медицинскими изделиями, предназначенными для ухода за лицами с инвалидностью;
• обеспечение специализированными продуктами лечебного питания для детей с инвалидностью.
Порядок обеспечения лиц с инвалидностью санаторно-курортным оздоровлением, а также перечни лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных продуктов лечебного питания определяются Кабинетом Министров Республики Узбекистан.