• 22980 marta o'qildi
Davlat buyurtmachilariga o‘z ehtiyojidan kelib chiqib, ko‘rgazma yarmarkalari davomida yagona ishtirokchisi nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamoat birlashmalari hisoblangan yuridik shaxslar bilan ular tomonidan ishlab chiqariladigan mahsulotlarni uch yilgacha muddat davomida kafolatli xarid qilishni nazarda tutuvchi shartnomalar tuzish huquqi beriladi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamoat birlashmalari hisoblangan yuridik shaxslar hamda ular tomonidan ishlab chiqariladigan mahsulotlarning yagona reestri yuritilishini tashkil etiladi:
• Bunda, Reestr Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining rasmiy veb-saytida yuritiladi, shuningdek, Davlat soliq qo‘mitasi, Adliya vazirligi, Davlat statistika qo‘mitasi va Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi bilan o‘zaro elektron ma’lumotlar almashinuvi asosida shakllantiriladi va yangilab boriladi;
• tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan ish o‘rinlari va sharoitlarni nogironligi bo‘lgan shaxslarga moslashtirish xarajatlarini qoplash uchun subsidiya ajratishda nogironligi bo‘lgan shaxslar band bo‘lgan ish o‘rinlarining mehnat sharoitlari yuzasidan davlat ekspertizasi xulosasini talab qilish tartibi bekor qilinadi.
Davlat xaridlari doirasida Sog‘liqni saqlash vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi, Maktabgacha ta’lim vazirligi, Tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish agentligi hamda ularning tarkibiga kiruvchi tashkilotlar o‘z ehtiyojlaridan kelib chiqib reja-jadvallaridagi xarid predmeti hajmining kamida 10 foizi miqdorida joylashgan hududi bo‘yicha tegishlicha Reestrga kiritilgan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi korxonalar tomonidan ishlab chiqariladigan tovarlarni shartnoma asosida sotib oladi.
Bunda, barcha davlat buyurtmachilari yagona ishtirokchisi nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamoat birlashmalari hisoblangan yuridik shaxslardan xarid qilingan tovarlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘zining yoki yuqori turuvchi tashkilotlarning rasmiy veb-saytida doimiy ravishda joylashtirib boradi.
O‘zbekiston nogironlar assotsiatsiyasi, O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyati, O‘zbekiston nogironlar jamiyati hamda O‘zbekiston karlar jamiyatining 2023-yildan boshlab hududlarda nogironligi bo‘lgan shaxslarning bandligiga ko‘maklashish, ularni kasb-hunarga o‘qitish, madaniyat, san’at, sportga oid qiziqishlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida «Imkoniyatlar markazi» faoliyati tashkil etiladi.
• nogironligi bo‘lgan shaxslar va ish beruvchilar o‘rtasida muloqot o‘tkazish hamda nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish maydoni sifatida faoliyat yuritadi;
• nogironligi bo‘lgan shaxslar bilan dastlabki suhbatlar o‘tkazib, ularning qiziqishidan kelib chiqqan holda kasb-hunarga o‘qitishga ko‘maklashadi.

• 25082 количество просмотров
Государственным заказчикам исходя из их потребностей будет предоставлено право на заключение с юридическими лицами, единственным участником которых являются общественные объединения лиц с инвалидностью, договоров, предусматривающих гарантированное приобретение в период до 3 лет произведенной ими продукции.
Будет оганизовано ведение Единого реестра юридических лиц, единственным участником которых являются общественные объединения лиц с инвалидностью, а также производимой ими продукции:
• при этом Реестр будет вестись на официальном веб-сайте Министерства занятости и сокращения бедности, будет формироваться и обновляться путем взаимного электронного обмена данными с Государственным налоговым комитетом, Министерством юстиции, Государственным комитетом по статистике и Агентством по развитию медико-социальных услуг;
• будет отменен порядок истребования заключения государственной экспертизы условий труда рабочих мест, на которых заняты лица с инвалидностью, при выделении субсидий для покрытия расходов субъектов предпринимательства на приспособление рабочих мест и условий труда к потребностям лиц с инвалидностью.
В рамках государственных закупок Министерство здравоохранения, Министерство дошкольного и школьного образования, Агентство по развитию медико-социальных услуг и организации, входящие в их состав, исходя из своих потребностей будут приобретать на договорной основе товары в размере не менее 10 процентов объема предмета закупки в их планах-графиках, включенные в соответствующий Реестр по месту своей дислокации, произведенные предприятиями в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте.
При этом все государственные заказчики будут регулярно размещать на своем или на официальном веб-сайте вышестоящих организаций информацию о товарах, закупленных у юридических лиц, единственным участником которых являются общественные объединения лиц с инвалидностью.
По инициативе Ассоциации инвалидов Узбекистана, Общества слепых Узбекистана, Общества инвалидов Узбекистана и Общества глухих Узбекистана организваны деятельность «Центра возможностей» по оказанию содействия занятости, обучению профессиям и поддержке интереса к культуре, искусству и спорту лиц с инвалидностью в порядке эксперимента в 2022 году — в городах Ташкенте и Нукусе, с 2023 года — в остальных регионах страны.
• осуществляет свою деятельность в качестве площадки для диалога лиц с инвалидностью и работодателей, а также защиты прав и законных интересов лиц с инвалидностью;
• проводит предварительную беседу с лицами с инвалидностью и исходя из их интересов оказывает им содействие в обучении профессиям.