— chaqirilishni kechiktirish yoki chaqirilishdan ozod bo‘lish huquqiga ega bo‘lmagan;
Xizmat hududiy printsip asosida tashkil etilib, xizmat davrida bir marta bir oylik harbiy yig‘inni o‘tash nazarda tutiladi.
Umumiy tartibda xizmatga olingan shaxs Mudofaa vazirligining maxsus hisobvarag‘iga belgilangan pul badalini to‘laydi. To‘lov shartlari Mudofaa vazirligi bilan tuziladigan shartnomada belgilanadi.
Pul badali xizmatga olingandan keyin 1 yil mobaynida, tomonlar kelishuviga ko‘ra bir yo‘la yoki bosqichma-bosqich to‘lanishi mumkin.
2026-yildan kimlar bepul o‘taydi
2026-yil 1 fevraldan Kambag‘al oilalar reestriga kiritilgan oilalar yoshlari uchun safarbarlik chaqiruvi rezervidagi harbiy xizmatni bepul o‘tash tartibi joriy etildi.
Shu bilan birga, ushbu xizmat uchun avval «Yoshlar daftari» orqali subsidiya ajratish tartibi bekor qilindi.
Eslatma: Kambag‘al oilalar reestriga kiritilgan oila yoshi uchun xizmat to‘lovini avval o‘zi to‘lab, keyin subsidiya talab qilish emas, bepul o‘tash mexanizmi amal qiladi.
Yig‘indan keyin
Belgilangan harbiy yig‘inni o‘tagan shaxs Qurolli Kuchlar rezerviga o‘tkaziladi. Umumiy to‘lovli tartibda belgilangan badalni to‘lagan va harbiy yig‘inni o‘tagan shaxs muddatli harbiy xizmatga chaqirilishdan ozod qilinadi.
Ishlaydigan shaxs uchun kafolat
Harbiy yig‘in davrida, yig‘in joyiga borish va qaytish vaqti bilan birga, xodimning ish joyi (lavozimi) saqlanadi.
Chaqiruv haqidagi ma’lumotnoma olingan kundan harbiy yig‘indan qaytguniga qadar mehnat shartnomasini ish beruvchi tashabbusi bilan bekor qilishga, tashkilot tugatilgan holatdan tashqari, yo‘l qo‘yilmaydi.

— не имеющие права на отсрочку или освобождение от призыва;
Служба организуется по территориальному принципу и предусматривает однократное прохождение месячных военных сборов в течение периода службы.
По общему порядку гражданин уплачивает установленный денежный взнос на специальный счет Министерства обороны. Условия платежа определяются договором, заключаемым с Министерством обороны.
Взнос может быть уплачен в течение одного года после зачисления — единовременно либо поэтапно по соглашению сторон.
Кто проходит службу бесплатно с 2026 года
С 1 февраля 2026 года для молодежи из семей, включенных в Реестр бедных семей, введено бесплатное прохождение службы в мобилизационном призывном резерве.
Одновременно отменен прежний порядок выделения через фонды «Молодежной тетради» субсидии на покрытие этого взноса.
Обратите внимание: для молодежи из семей Реестра бедных семей речь идет уже не о самостоятельной оплате взноса с последующей компенсацией, а именно о механизме бесплатного прохождения службы.
После военных сборов
Гражданин, прошедший установленный месячный сбор, переводится в резерв Вооруженных Сил. При общем платном порядке лица, уплатившие установленный взнос и прошедшие сборы, освобождаются от призыва на срочную военную службу.
Гарантии для работающих граждан
На время военных сборов, включая время проезда к месту их проведения и обратно, за работником сохраняется место работы (должность).
С момента получения документа о направлении на сборы и до возвращения с них трудовой договор, как правило, не может быть расторгнут по инициативе работодателя, кроме случая ликвидации организации.