• 18965 marta o'qildi
Oliy ta’lim muassasalarining talabalari orasidan rezervdagi va zaxiradagi ofitserlarni tayyorlash mazkur muassasalarda tashkil etiladigan harbiy tayyorgarlik o‘quv bo‘linmalarida (harbiy ta’lim fakulьtetlari, harbiy tayyorgarlik bo‘yicha o‘quv markazlari, harbiy kafedralar, tsikllar va kurslarda) amalga oshiriladi.
Oliy ta’lim muassasalarining kunduzgi bo‘limida o‘qiyotgan erkak talabalari, shuningdek tibbiy oliy ta’lim muassasalarining talabalari jinsidan qat’iy nazar harbiy tayyorgarlikdan o‘tadilar.
Harbiy tayyorgarlikka 27 yoshgacha bo‘lgan salomatligiga ko‘ra harbiy xizmatga yaroqli talabalar jalb qilinadilar.
Talabalarni harbiy tayyorgarlikdan o‘tishga qabul qilish ularning shaxsiy arizalariga binoan ixtiyoriy asosda amalga oshiriladi. Harbiy xizmatni o‘tab kelgan talabalar ham rezervdagi va zaxiradagi ofitserlar ta’limi dasturi bo‘yicha harbiy tayyorgarlikdan o‘tishlari mumkin.
• Oliy ta’lim muassasalarining o‘quv bo‘linmalarida harbiy tayyorgarlikdan o‘tgan, ta’lim dasturini o‘zlashtirgan va belgilangan davlat imtihonlarini topshirgan talabalar ularga leytenant unvoni berilganidan keyin haqiqiy harbiy xizmatga chaqiriladilar yoki rezerv yoxud zaxiraga o‘tkaziladilar.
• Oliy ta’lim muassasalarining o‘quv bo‘linmalarida harbiy tayyorgarlik ta’limidan o‘tmagan talabalar ta’lim muassasasini tamomlaganlaridan keyin ushbu Qonunga muvofiq muddatli harbiy xizmatni o‘tash uchun chaqiriladilar.
• Ofitserlarni tayyorlash dasturlarini oliy ta’lim muassasalari bo‘lgan vazirliklar va idoralar bilan birgalikda ishlab chiqish va tasdiqlash vazifasi O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi zimmasiga yuklatiladi.
• Oliy ta’lim muassasalarining harbiy tayyorgarlik bo‘yicha o‘quv bo‘linmalari yo‘nalishi, rezervdagi va zaxiradagi ofitserlar tayyorlashda asoslaniladigan ixtisosliklar ro‘yxati O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi tomonidan belgilanadi va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan tasdiqlanadi.
• Oliy ta’lim muassasalari bo‘lgan vazirliklar va idoralar, agar bu ta’lim muassasalari bazasida harbiy tayyorgarlik bo‘yicha o‘quv bo‘linmalari tashkil etilgan bo‘lsa, mazkur ta’lim muassasalarining aniq maqsadli moliyalashtirilishini amalga oshiradi hamda O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining ko‘magida zarur o‘quv-moddiy bazasini yaratadi.
O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi talabalarning harbiy tayyorgarligi ustidan nazoratni, harbiy tayyorgarlik bo‘yicha o‘quv bo‘linmalarining boshliqlari va ularning o‘rinbosarlari lavozimlariga ofitserlarni oliy ta’lim muassasalari bo‘lgan vazirliklar va idoralar bilan kelishilgan holda tanlash va tayinlashni amalga oshiradi. Harbiy tayyorgarlik bo‘yicha o‘quv bo‘linmalarining o‘qituvchiligiga va boshqa lavozimlarga harbiy xizmatchilarni tayinlash oliy ta’lim muassasalarining rektorlari bilan kelishilgan holda O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi tomonidan amalga oshiriladi.
Harbiy tayyorgarlik bo‘yicha o‘quv bo‘linmalarining harbiy lavozimlariga tayinlangan harbiy xizmatchilar harbiy xizmatdagi harbiy xizmatchilar uchun belgilangan kafolatlar va imtiyozlardan foydalanadilar.

• 18966 количество просмотров
Подготовка офицеров резерва и запаса из числа студентов высших образовательных учреждений осуществляется в создаваемых в них учебных подразделениях военной подготовки
Военную подготовку проходят студенты мужского пола очной формы обучения высших образовательных учреждений, а также студенты медицинских высших образовательных учреждений независимо от пола.
К военной подготовке привлекаются студенты в возрасте до 27 лет, годные к военной службе по состоянию здоровья.
Зачисление студентов для прохождения военной подготовки проводится добровольно на основе их личных заявлений. Студенты, отслужившие военную службу, также могут проходить военную подготовку по программе обучения офицеров резерва и запаса.
• Студенты, прошедшие военную подготовку в учебных подразделениях высших образовательных учреждений, усвоившие программу обучения и сдавшие установленные государственные экзамены, после присвоения им звания «лейтенант» подлежат призыву на действительную военную службу либо зачисляются в резерв или запас.
• Студенты, не прошедшие обучение в учебных подразделениях военной подготовки высших образовательных учреждений, после окончания образовательного учреждения призываются для прохождения срочной военной службы в соответствии с Законом.
• Разработка и утверждение программ подготовки офицеров возлагается на Министерство обороны Республики Узбекистан совместно с министерствами и ведомствами, в ведении которых находятся высшие образовательные учреждения.
• Профиль учебных подразделений военной подготовки в высших образовательных учреждениях, перечень специальностей, по которым осуществляется подготовка офицеров резерва и запаса, определяется Министерством обороны Республики Узбекистан и утверждается Президентом Республики Узбекистан.
• Министерства и ведомства, имеющие высшие образовательные учреждения, на базе которых созданы учебные подразделения военной подготовки, осуществляют их целевое финансирование и создают при содействии Министерства обороны Республики Узбекистан необходимую учебно-материальную базу.
Министерство обороны Республики Узбекистан осуществляет контроль за военной подготовкой студентов, подбор и назначение офицеров на должности начальников учебных подразделений военной подготовки и их заместителей по согласованию с министерствами и ведомствами, в ведении которых находятся высшие образовательные учреждения. Назначение военнослужащих на преподавательские и иные должности в учебных подразделениях военной подготовки осуществляется Министерством обороны Республики Узбекистан по согласованию с ректорами высших образовательных учреждений.
На военнослужащих, назначенных на военные должности в учебных подразделениях военной подготовки, распространяются гарантии и льготы, определенные для военнослужащих, находящихся на военной службе.