• 30409 marta o'qildi
O‘zbekiston mahallalari uyushmasi mahallalarning aholi bilan davlat o‘rtasidagi «ko‘prik» sifatidagi rolini kuchaytirish, mahalla boshqaruvida aholining ishtirokini kengaytirish va joylardagi muammolarni hal etishga ko‘maklashish maqsadida tashkil etilgan. Uyushmaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri boshqarmalari, shuningdek tuman va shahar bo‘limlari mavjud.
Uyushmaning asosiy vazifalariga:
• mahallani jamoatchilik boshqaruvi va nazoratining tayanch bo‘g‘iniga aylantirish;
• aholining mahalla boshqaruvidagi ishtirokini kuchaytirish;
• «mahalla ettiligi» faoliyatini muvofiqlashtirishga ko‘maklashish;
• mahallalardagi muammolarni hal etishda davlat organlari va tashkilotlari vakillarining sa’y-harakatlarini birlashtirish;
• kambag‘al oilalarga ajratiladigan mablag‘larning manzilli yo‘naltirilishiga ko‘maklashish;
• mahallalarning moddiy-texnika ta’minotini va raqamlashtirilishini yaxshilash;
• mahalla mas’ullarining malakasini oshirish kiradi.
«Mahalla ettiligi»ga kimlar kiradi?
«Mahalla ettiligi» jamoatchilik asosida hamkorlik qiladigan quyidagi mas’ullardan iborat:
• mahalla raisi;
• hokim yordamchisi;
• yoshlar etakchisi;
• xotin-qizlar faoli;
• profilaktika inspektori;
• ijtimoiy xodim;
• soliq inspektori.
Har bir a’zo o‘z sohasi bo‘yicha aholi muammolarini aniqlash va hal etishda ishtirok etadi. Jumladan, ijtimoiy xodim og‘ir ahvoldagi shaxs va oilalarga ijtimoiy xizmatlarni tashkil etadi, soliq inspektori esa tadbirkorlarga soliq xizmatlarini ko‘rsatish va mahalla byudjeti daromadlarini shakllantirishda ishtirok etadi.
Ijtimoiy yordam qanday ajratiladi?
Jismoniy shaxslarni «Temir daftar», «Yoshlar daftari» va «Ayollar daftari»ga kiritish, shuningdek tegishli daftarlar va davlat jamg‘armalari orqali ayrim ijtimoiy yordamlar hamda subsidiyalarni ajratish «mahalla ettiligi»ning kollegial qarori asosida amalga oshiriladi.
Mahallalarga tegishli mablag‘larni taqsimlashda aholi soni, Ijtimoiy reestrga kiritilgan oilalar soni va nogironligi bo‘lgan shaxslar soni hisobga olinadi.
«Mahalla byudjeti» qanday shakllanadi?
Har bir mahallada ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni hal etish jamg‘armasi mavjud. Uning mablag‘lari, jumladan:
• jismoniy shaxslardan undirilgan mol-mulk va er solig‘ining belgilangan qismidan — 10 foiz;
• mahalla idoralari orqali ko‘rsatilgan davlat xizmatlari uchun undirilgan yig‘imning 10 foizi;
• 2026-yil 1-iyuldan mahalla hududida sanitariya qoidalarini buzish va noqonuniy qurilish uchun undirilgan jarimalarning 10 foizi hisobidan shakllantiriladi.

• 30341 количество просмотров
Ассоциация махаллей Узбекистана создана для усиления роли махалли как связующего звена между населением и государством, расширения участия жителей в управлении махаллей и содействия решению проблем на местах. Ассоциация имеет управления в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте, а также районные и городские отделы.
К основным задачам Ассоциации относятся:
• превращение махалли в опорное звено общественного управления и контроля;
• расширение участия населения в управлении махаллей;
• содействие координации деятельности «махаллинской семерки»;
• объединение усилий представителей государственных органов и организаций при решении проблем в махаллях;
• содействие адресному направлению средств, выделяемых малообеспеченным семьям;
• улучшение материально-технического обеспечения и цифровизации махаллей;
• повышение квалификации ответственных работников махалли.
Кто входит в «махаллинскую семерку»?
«Махаллинская семерка» объединяет на общественных началах следующих ответственных лиц:
• председателя махалли;
• помощника хокима;
• молодежного лидера;
• активиста по вопросам женщин;
• инспектора профилактики;
• социального работника;
• налогового инспектора.
Каждый участник работает с проблемами населения в пределах своего направления. В частности, социальный работник организует социальные услуги для лиц и семей, оказавшихся в тяжелой ситуации, а налоговый инспектор оказывает налоговые услуги предпринимателям и участвует в формировании доходов бюджета махалли.
Как предоставляется социальная помощь?
Включение граждан в «Железную тетрадь», «Молодежную тетрадь» и «Женскую тетрадь», а также предоставление отдельных видов социальной помощи и субсидий через соответствующие тетради и государственные фонды осуществляется на основании коллегиального решения «махаллинской семерки».
При распределении соответствующих средств между махаллями учитываются численность населения, количество семей, включенных в Социальный реестр, и количество лиц с инвалидностью.
Как формируется «Бюджет махалли»?
В каждой махалле действует фонд решения социально-экономических проблем. Его средства формируются, в частности, за счет:
• 10 процентов установленной части поступлений по налогу на имущество и земельному налогу с физических лиц;
• 10 процентов сборов за государственные услуги, оказанные через органы махалли;
• с 1 июля 2026 года — 10 процентов штрафов, взысканных за нарушение санитарных правил и незаконное строительство на территории махалли.