• 12922 marta o'qildi
Fuqarolarning muddatli harbiy xizmatga hamda safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmatga chaqirilishi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qaroriga asosan yiliga bir marta — mart — aprelь oylarida o‘tkaziladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori chaqiruv boshlanishiga kamida bir oy qolganida ommaviy axborot vositalarida e’lon qilinadi.
• O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori e’lon qilinganidan keyin chaqiriluvchilar, shu jumladan vaqtincha ro‘yxatda turgan, chaqiriluvchilar chaqiruv qog‘ozida ko‘rsatilgan muddatda chaqiruv punktida hozir bo‘lishi shart. Muddatli harbiy xizmatni yoki safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmatni o‘tamagan va harbiy ro‘yxatda turmagan chaqirilish yoshidagi fuqarolar, shuningdek doimiy turar joyidan vaqtincha boshqa joyga jo‘nab ketgan va o‘sha erda harbiy ro‘yxatda turmagan chaqiriluvchilar turar joylaridagi mudofaa ishlari organlarida hozir bo‘lishi shart.
Korxonalar, muassasalar, tashkilotlarning va ta’lim muassasalarining rahbarlari xizmat safarida bo‘lgan chaqiriluvchilarni chaqirtirib olishlari va ularning chaqiruv uchastkasida o‘z vaqtida hozir bo‘lishini ta’minlashlari shart.
Ma’lumot uchun: Fuqarolarning muddatli harbiy xizmatga hamda safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmatga chaqirilishi
Harbiy xizmatga qanday tayyorgarlik ko‘rish mumkin?
Chaqiriluvchilar bilan olib boriladigan harbiy xizmatga tayyorgarlik ishlari quyidagilarni qamrab oladi:
Chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik, shu jumladan fuqaro muhofazasi va tibbiy bilim asoslari bo‘yicha tayyorgarlik o‘quv dasturidagi majburiy fan bo‘lib, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va boshlang‘ich professional ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar tayyorgarlik o‘qituvchilari tomonidan bitirish yili arafasidagi kurslardan yoki sinflardan boshlab o‘tiladi.
Harbiy xizmatdan qanday sabablarga ko‘ra bo‘shatish mumkin?
Harbiy xizmatchini haqiqiy harbiy xizmatdan bo‘shatish quyidagi asoslarga ko‘ra amalga oshiriladi:
1) yosh bo‘yicha — u harbiy xizmatda bo‘lish yoshi chegarasiga etganida, shu jumladan unga belgilangan tartibda uzaytirilgan harbiy xizmat muddati tugaganda;
2) muddatli harbiy xizmat muddati tugaganda — chaqiruv bo‘yicha muddatli harbiy xizmatning qonunchilikda belgilangan muddati tugaganda (bo‘shatish uchun boshqa asoslar mavjud bo‘lmaganda);
3) kontrakt muddati tugaganda — bo‘shatish uchun boshqa asoslar mavjud bo‘lmaganda, agar amaldagi kontraktning tugashi paytiga kelib harbiy xizmatchi yoki vazirlik va idora tomonidan yangi kontrakt tuzmaslik to‘g‘risida qaror qabul qilingan bo‘lsa;
4) tashkiliy-shtat tadbirlari munosabati bilan — harbiy xizmatchidan xizmatda foydalanish mumkin bo‘lmagan taqdirda, uni bo‘shatish uchun boshqa asoslar mavjud bo‘lmaganda;
5) sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra — u harbiy-tibbiy komissiya tomonidan harbiy xizmatga yaroqsiz deb topilganligi munosabati bilan;
6) taraflardan birining tashabbusiga ko‘ra kontrakt muddatidan oldin bekor qilinganligi munosabati bilan;
7) intizomsizligi sababli oliy harbiy ta’lim muassasasidan chetlashtirilishi munosabati bilan — uni bo‘shatish uchun boshqa asoslar mavjud bo‘lmaganda;
8) harbiy xizmatchi nomiga dog‘ tushiruvchi nojo‘ya xatti-harakat sodir etganda;
9) davlat sirlaridan foydalanishdan mahrum qilinganda;
10) ozodlikdan yoki harbiy unvondan mahrum etish bilan bog‘liq bo‘lgan jazo choralari tayinlangan sud hukmi qonuniy kuchga kirganda;
11) qonunchilikka muvofiq O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligini yo‘qotganligi yoxud boshqa davlatning fuqaroligi mavjudligi munosabati bilan.
Harbiy xizmatchilarni harbiy xizmatdan bo‘shatish ularni tegishli lavozimlarga tayinlash vakolatiga ega bo‘lgan mansabdor shaxslar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining harbiy xizmatni o‘tash tartibi to‘g‘risidagi nizomga muvofiq amalga oshiriladi.
• Harbiy xizmatchilar harbiy xizmatdan rezervga, harbiy hisobdan chiqarilgan hollarda esa iste’foga bo‘shatiladi.
• Rezervda bo‘lish yoshi chegarasiga etgan yoki sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra harbiy hisobdan chiqarilgan holda harbiy-tibbiy komissiya tomonidan harbiy xizmatga yaroqsiz deb topilgan, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini yo‘qotgan yoxud boshqa davlatning fuqaroligiga ega bo‘lgan harbiy xizmatchilar iste’foga bo‘shatiladi.
Ma’lumot uchun: Harbiy xizmatdan bo‘shatish
Oilaviy sabablarga ko‘ra muddatli harbiy xizmatni kechiktirish mumkinmi?
Chaqiriluvchilarning muddatli harbiy xizmatga, safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmatga chaqirilish muddatini kechiktirish hududiy komissiyaning qarori asosida ularning oilaviy sharoitiga ko‘ra, salomatligiga ko‘ra, o‘qishni davom ettirishi uchun amalga oshiriladi.
Chaqiriluvchilarning muddatli harbiy xizmatga va safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmatga chaqirilish muddatini oilaviy sharoitga ko‘ra kechiktirish quyidagi hollarda amalga oshiriladi:
1) chaqiriluvchining ota-onasi mehnatga qobiliyatsiz bo‘lib, ularni boqishi shart bo‘lgan mehnatga qobiliyatli voyaga etgan boshqa o‘g‘li bo‘lmasa. Ota-onaning mehnatga qobiliyatsizligi qonunchilikka muvofiq aniqlanadi;
2) chaqiriluvchining mehnatga qobiliyatli yolg‘iz onasi yoki otasi bo‘lib, ularning qaramog‘ida o‘n olti yoshga to‘lmagan ikki va undan ortiq farzandi bo‘lgani holda mehnatga qobiliyatli voyaga etgan boshqa o‘g‘li bo‘lmasa;
3) chaqiruv kunida chaqiriluvchining tug‘ishgan aka-ukalaridan biri muddatli harbiy xizmatni o‘tayotgan bo‘lsa;
4) chaqiriluvchining onasiz tarbiyalanayotgan voyaga etmagan bir farzandi bo‘lsa;
5) chaqiriluvchining birinchi yoki ikkinchi guruh nogironligi bo‘lgan xotini va voyaga etmagan ikki va undan ortiq farzandi bo‘lsa.
Chaqiriluvchini uning ota-onasi vafot etganligi, ular uzoq muddat betobligi munosabati bilan yoki boshqa uzrli sabablarga ko‘ra kamida 5 yildan beri o‘z qaramog‘ida saqlayotgan shaxslar uning ota-onasiga tenglashtiriladi.
• Yuqorida ko‘rsatilgan chaqiriluvchilar o‘z roziligi va ota-onasining (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslarning) roziligi bilan harbiy xizmatga chaqirilish muddati kechiktirilmagan holda chaqirilishi mumkin.
• Umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va professional ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan chaqiriluvchilar, shuningdek oliy ta’lim muassasalarida kunduzgi o‘qishda tahsil olayotgan talabalar o‘qishni davom ettirishlari uchun ularning chaqirilish muddati o‘qishni tamomlagunlariga qadar kechiktiriladi.
Oliy ta’lim muassasalaridagi ta’limning kunduzgi va kechki shaklida tahsil olayotgan talabalar o‘z roziligi bilan safarbarlik chaqiruvi rezervi xizmatiga olinishi mumkin. Bunda talabalar bir oylik harbiy yig‘inlarni o‘tashga iyulь-avgustda jalb etiladi.
Ta’lim muassasalaridan o‘qishdan chiqarilgan shaxslar chaqirilish muddatini kechiktirish huquqidan mahrum bo‘ladilar.
Chaqirilish muddatini kechiktirish asoslarini yo‘qotgan chaqiriluvchilar, shuningdek Qonunga muvofiq chaqirilish muddatini kechiktirish huquqiga yoxud chaqirilishdan ozod etish uchun asoslarga ega bo‘lmagan va turli sabablarga ko‘ra muddatli harbiy xizmatga yoki safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmatga chaqirilmagan shaxslar chaqirilish kuni 27 yoshga to‘lguniga qadar Qurolli Kuchlar safiga navbatdagi chaqiruv paytida chaqiriladilar.
Tinchlik davrida muddatli harbiy xizmatga hamda safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmatga chaqirilishdan quyidagilar ozod etiladilar:
Yuqorida ko‘rsatilgan shaxslar o‘z roziliklari bilan harbiy xizmatga chaqirilishlari mumkin.
Ma’lumot uchun: Muddatli harbiy xizmatga hamda safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmatga chaqirilish muddatini kechiktirish
SChRda o‘g‘il bolalar necha yoshga qadar ro‘yxatga olinadi?
• Safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmat hududiy printsip asosida oylik yig‘inlar tarzida tashkil etiladi hamda chaqiriluvchilar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining maxsus hisobvarag‘iga pul badallari kiritilishini nazarda tutadi.
• Safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmat safiga shaxslar 27 yoshga to‘lgunga qadar olinadilar va har yilgi harbiy yig‘inlarga jalb etilishlari mumkin, favqulodda vaziyatlar yoki O‘zbekiston Respublikasiga qarshi harbiy tajovuz ro‘y bergan taqdirda esa haqiqiy harbiy xizmatga chaqiriladilar.
• Safarbarlik chaqiruvi rezervida oylik yig‘inni o‘tagan fuqarolar Qurolli Kuchlar rezerviga o‘tkaziladilar.

• 14551 количество просмотров
Призыв граждан на срочную военную службу и службу в мобилизационном призывном резерве проводится на основании постановления Президента Республики Узбекистан 1 раз в год — в марте — апреле.
Постановление Президента Республики Узбекистан публикуется в средствах массовой информации не позднее чем за месяц до начала призыва.
• После опубликования постановления Президента Республики Узбекистан призывники, в том числе находящиеся на временном учете, обязаны явиться на призывной пункт в срок, указанный в повестке. Граждане призывного возраста, не прошедшие срочную военную службу или службу в мобилизационном призывном резерве и не состоящие на воинском учете, а также призывники, временно уехавшие с постоянного места жительства в другую местность и не вставшие там на воинский учет, обязаны явиться в органы по делам обороны по месту жительства.
Руководители предприятий, учреждений, организаций и образовательных учреждений обязаны отзывать призывников из командировок и обеспечивать их своевременную явку на призывной участок.
Справочно: Призыв граждан на срочную военную службу и службу в мобилизационном призывном резерве (МПР)
2. Как можно подготовиться к военной службе?
Ответ: Подготовка призывников к военной службе проводится под общим руководством Кабинета Министров Республики Узбекистан. Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей, районов, городов осуществляют финансирование и материально-техническое обеспечение, создают учебно-материальную базу и несут ответственность за организацию подготовки призывников к военной службе.
Справочно:
3. На каких основаниях могут уволить с военной службы?
Ответ: Увольнение военнослужащего с действительной военной службы осуществляется по следующим основаниям:
1) по возрасту — при достижении им предельного возраста пребывания на военной службе, в том числе при истечении срока, на который ему в установленном порядке продлена военная служба;
2) по истечении срока срочной военной службы — при истечении установленного законодательством срока срочной военной службы по призыву (при отсутствии других оснований для увольнения);
3) по истечении срока контракта — при отсутствии других оснований для увольнения, в случае если к моменту окончания срока текущего контракта военнослужащим или министерством и ведомством принято решение не заключать новый контракт;
4) в связи с организационно-штатными мероприятиями, в случае невозможности использования военнослужащего на службе, при отсутствии других оснований для увольнения;
5) по состоянию здоровья — в связи с признанием его военно-врачебной комиссией негодным к военной службе;
6) в связи с досрочным расторжением контракта по инициативе одной из сторон;
7) в связи с отчислением курсантов из высшего военного образовательного учреждения по недисциплинированности, при отсутствии других оснований для увольнения;
8) при совершении проступка, дискредитирующего звание военнослужащего;
9) при лишении допуска к государственным секретам;
10) при вступлении в законную силу приговора суда, которым назначены меры наказания, связанные с лишением свободы или воинского звания;
11) в связи с утратой гражданства Республики Узбекистан в соответствии с законодательством либо наличием гражданства другого государства.
Увольнение военнослужащих с военной службы осуществляется должностными лицами, уполномоченными назначать их на соответствующие должности, согласно Положению о порядке прохождения военной службы гражданами Республики Узбекистан.
• Военнослужащие увольняются с военной службы в резерв, а в случаях исключения с воинского учета — в отставку.
• Военнослужащие, достигшие предельного возраста пребывания в резерве или по состоянию здоровья признанные военно-врачебной комиссией не годными к военной службе, с исключением с воинского учета, а также утратившие гражданство Республики Узбекистан либо имеющие гражданство другого государства, увольняются в отставку.
Справочно: Увольнение с военной службы
4. Можно ли получить отсрочку от призыва по семейным обстоятельствам?
Отсрочка от призыва на срочную военную службу, службу в мобилизационном призывном резерве предоставляется призывникам по решению территориальной комиссии по семейным обстоятельствам, по состоянию здоровья, для продолжения образования.
Отсрочка от призыва на срочную военную службу и службу в МПР по семейным обстоятельствам предоставляется призывникам:
1. имеющим нетрудоспособных родителей, если у родителей нет другого совершеннолетнего трудоспособного сына, обязанного их содержать. Нетрудоспособность родителей определяется в соответствии с законодательством;
2. имеющим одиноких трудоспособных мать или отца с двумя или более детьми в возрасте до 16 лет, которые не имеют другого совершеннолетнего трудоспособного сына;
3. имеющим на день призыва родного брата, проходящего срочную военную службу;
4. имеющим несовершеннолетнего ребенка, воспитываемого без матери;
5. имеющие жену с инвалидностью первой или второй группы и двух и более несовершеннолетних детей.
Лица, у которых призывник находится на иждивении в связи со смертью родителей, их длительной болезнью или по другим уважительным причинам на протяжении не менее 5 лет, приравниваются к родителям.
• Призывники, указанные выше, с их личного согласия и согласия родителей (лиц, их заменяющих), могут быть призваны на военную службу без отсрочки от призыва.
• Отсрочка от призыва для продолжения образования предоставляется призывникам, обучающимся в общих средних, средних специальных и профессиональных образовательных учреждениях, а также студентам, обучающимся в высших образовательных учреждениях по очной форме обучения, до их окончания.
Студенты очной и вечерней формы обучения высших образовательных учреждений с их согласия могут быть зачислены на службу в мобилизационный призывной резерв. При этом к прохождению месячных военных сборов студенты будут привлечены в июле-августе.
Лица, отчисленные из образовательных учреждений, теряют право на отсрочку.
Призывники, утратившие основания для получения отсрочки, а также лица, не имеющие права на отсрочку либо оснований для освобождения от призыва в соответствии с Законом и не призванные по различным причинам на срочную военную службу или на службу в мобилизационном призывном резерве, призываются при очередном призыве в Вооруженные Силы до достижения ими ко дню призыва 27 лет.
От призыва на срочную военную службу и службу в МПР в мирное время освобождаются призывники:
1. признанные по состоянию здоровья негодными к военной службе;
2. у которых один из близких родственников (брат, сестра) погиб или умер в связи с прохождением военной службы;
3. имеющие духовный сан в одной из зарегистрированных религиозных организаций.
Указанные лица, могут быть призваны на военную службу с их согласия.
Не подлежат призыву на военную службу граждане, привлеченные к уголовной ответственности, а также имеющие непогашенную или неснятую судимость.
Справочно: Отсрочка от призыва на срочную военную службу и службу в МПР
5. До какого возраста парни зачисляются в МПР?
Лица, годные к военной службе, в том числе с ограничениями и не имеющие права на отсрочку и освобождение от нее, но не призываемые на очередной срок в Вооруженные Силы, подлежат зачислению в мобилизационный призывной резерв (МПР).
• Служба в мобилизационном призывном резерве организуется по территориальному принципу в виде месячных сборов и предусматривает внесение призывниками денежных взносов на Специальный счет Министерства обороны Республики Узбекистан.
• Указанные лица зачисляются на службу в МПР до достижения ими 27 лет и могут привлекаться к ежегодным военным сборам, а в случае возникновения чрезвычайных ситуаций или военной агрессии против Республики Узбекистан призываются на действительную военную службу.