• 14463 marta o'qildi
1. Xorijiy davlatlarning O‘zbekistondagi diplomatik vakolatxonalari haqida ma’lumotni qaerdan olsam bo‘ladi?
Elchixonalar, diplomatik maqomga ega savdo vakolatxonalari, xalqaro tashkilotlarning vakolatxonalari , xorijiy davlatlarning hukumat va hukumatlararo tashkilotlari, xalqaro moliya tashkilotlarining vakolatxonalari xorijiy mamlakatlarning O‘zbekistondagi diplomatik vakolatxonalaridir.
Xorijiy mamlakatlarning O‘zbekistondagi diplomatik vakolatxonalari haqidagi ma’lumotni havola orqali topishingiz mumkin.
2. Xorijiy jismoniy shaxslar tomonidan notijorat maqsadlarda avtotransport vositasini vaqtincha olib kirish tartibi qanday?
O‘zbekiston hududida xorijiy avtotransport vositasidan foydalanganda  uning egasi (haydovchi)  yonida har doim “avtotransport  vositasini  qaytarib olib chiqish to‘g‘risidagi majburiyatlari” olib yurishi majbur.
Mazkur transport vositasi bojxona hududida bo‘lishining umumiy muddati jami kalendar yili mobaynida  90 kalendar kundan oshishi mumkin emas.
Transport vositasini mazkur sanadan oshgan davrga olib kirish kuniga motor hajmining har bir kub santimetri uchun 0,01 AQSh dollari miqdoridagi yig‘im har bir kechiktirilgan kun uchun to‘lash shartida ruxsat beriladi.
3. Xorijiy fuqarolar O‘zbekistonda o‘qishi mumkinmi?
Xorijiy fuqarolar O‘zbekistondagi umumta’lim maktablari, kollejlarda va oliy ta’lim muassasalarida ta’lim olishi, ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanishi mumkin.
Ta’lim muassasalarida xorijiy fuqarolarni o‘qitish tegishli ta’lim muassasalarining ta’lim dasturlarida nazarda tutilgan tillarda olib boriladi.
Xorijiy fuqarolarni o‘qishga qabul qilish va o‘qitish bo‘yicha barcha ishlarni tashkil etish, o‘quv-metodik rahbarlik qilish va muvofiqlashtirish umumta’lim maktablarida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan, boshqa ta’lim muassasalarida - Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan amalga oshiriladi.
Batafsil:
4. O‘zbekiston bojxona chegaralari orqali naqd xorijiy valyutani olib kirish va olib chiqish tartibi qanday?
Jismoniy shaxslar tomonidan olib kirilayotgan va olib chiqib ketilayotgan 100 000 000 (etmish million) so‘m ekvivalentidan ortiq miqdordagi O‘zbekiston Respublikasining naqd valyutasi va (yoki) naqd chet el valyutasi yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasini to‘ldirish va bojxona organi xodimiga taqdim etish yo‘li bilan bojxona nazoratidan o‘tkaziladi.
Jismoniy shaxsning xohishiga ko‘ra ekvivalenti 100 000 000 (etmish million) so‘mga teng yoki undan oshmaydigan miqdordagi naqd valyuta mablag‘lari ham deklaratsiya qilinishi mumkin.
Jismoniy shaxslar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi hududiga bojxona nazorati qoidalariga rioya qilgan holda, naqd valyuta mablag‘larini olib kirish cheklanmagan miqdorda amalga oshiriladi.
Jismoniy shaxslar tomonidan ekvivalenti 100 000 000 (yuz million) so‘mga teng yoki undan oshmaydigan miqdordagi naqd valyuta mablag‘larini O‘zbekiston Respublikasidan tashqariga bojxona nazorati qoidalariga rioya etilgan holda cheklovlarsiz olib chiqiladi.
Jismoniy shaxslar tomonidan ekvivalenti 100 000 000 (yuz million) so‘mdan ortiq miqdordagi naqd valyuta mablag‘larini O‘zbekiston Respublikasidan tashqariga olib chiqib ketishga quyidagi holatlarda yo‘l qo‘yiladi.
5. O‘zbekistondan zargarlik buyumlarini olib chiqish tartibi qanday?
Quyidagilarga:
rezident va norezident jismoniy shaxslarga — qiymati 100 million so‘mgacha bo‘lgan tayyor zargarlik buyumlarini yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasini to‘ldirmasdan100 million so‘m va undan ortiq bo‘lganlarini yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasi asosida O‘zbekiston Respublikasi bojxona hududidan tashqariga olib chiqishga;

• 14465 количество просмотров
1. Где можно получить информацию о дипломатических представительствах зарубежных стран в Узбекистане?
Дипломатическими представительствами зарубежных стран в Узбекистане являются посольства, торговые представительства с дипломатическим статусом, представительства международных организаций , правительственные и межправительственные организации иностранных государств, представительства международных финансовых организаций.
Информацию о дипломатических представительствах зарубежных стран в Узбекистане можно найти по следующей ссылке.
2. Какой порядок временного ввоза транспортного средства иностранными физическими лицами для некоммерческих целей?
Ответ:  При ввозе иностранного автотранспортного средства в Узбекистан сотрудником таможенного поста въезда в двух экземплярах оформляется специальный бланк «Обязательство об обратном вывозе автотранспортного средства».
3. Могут ли иностранные граждане обучаться в Узбекистане?
Иностранные граждане могут обучаться в общеобразовательных школах, колледжах и высших учебных заведениях Узбекистана.
Обучение иностранных граждан в образовательных учреждениях ведется на языках, предусмотренных образовательными программами соответствующих образовательных учреждений.
Организация, учебно-методическое руководство и координация всей работы по приему и обучению иностранных граждан в общеобразовательные школах осуществляется Министерством дошкольного и школьного образования, а в других образовательных учреждениях — Министерством высшего образования науки и инноваций.
4. Ввоз и вывоз наличной иностранной валюты через таможенные границы Узбекистана?
5. Вывоз юверирных изделий из Узбекистана?
Ответ: Разрешается:
индивидуальным предпринимателям, занимающимся производством ювелирных изделий, вывозить за пределы таможенной территории Республики Узбекистан в коммерческих целях ювелирные изделия с заполнением пассажирской таможенной декларации без внесения информации в Единую электронную информационную систему внешнеторговых операций.физическим лицам резидентам и нерезидентам — вывозить за пределы таможенной территории Республики Узбекистан готовые ювелирные изделия стоимостью до 100 миллионов сумовбез заполнения пассажирской таможенной декларации, стоимостью 100 миллионов сумов и болеена основании пассажирской таможенной декларации;